Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Кипър бе въведен гарантиран минимален доход като основа за изплащането на социални помощи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Кипър бе въведен гарантиран минимален доход като основа за изплащането на социални помощи. С гласувания от парламента закон започва кардинална реформа в системата на социалното подпомагане в страната.

Гарантираният минимален доход е в размер на 480 евро месечно на човек, като общият доход се определя на базата на състава на семейството, с допълнително увеличение от 50% за всеки друг негов член над 14-годишна възраст и с 30% за непълнолетните.

Гарантираният минимален доход е изчислен да покрива разходите за основни нужди на социално слабите домакинства и да им осигури достоен живот. Отчетени са стоки и услуги от първа необходимост като храна, облекло, обувки и жилище, вода, електроенергия и горива, транспортни и телекомуникационни услуги, здравни услуги, свободно време и култура, наеми. Тази потребителска кошница ще бъде преразглеждана на всеки две години.

Предварителните разчети на социалното министерство сочат, че около 90 000 души ще бъдат обхванати от новите социални плащания. Кандидатите трябва да отговарят на определени критерии за доход, притежание на движимо и недвижимо имущество, банкови депозити и други активи. За първи път право на социално подпомагане получават и работещите с ниски доходи, които се очаква да са около 10 000 души. Ще бъде създаден национален регистър на всички получаващи социални помощи, за да има прозрачност за процеса.

За покриване на новите социални разходи до края на тази година ще са необходими допълнителни 25 млн. евро и 50 млн. евро за 2015-а г. Те ще бъдат осигурени от държавния бюджет и икономии от други социални програми. Първите социални помощи, излатени по новия ред, ще са през септември.

Новият модел на социална политика в Кипър бе договорен с Тройката международни кредитори. Целта е бюджетните средства да бъдат насочени към най-уязвимите групи и нуждаещите се семейства, като им осигури адекватна социална защита по време на икономическата криза, в която се намира Кипър. Опозиционните партии обаче критикуваха закона, че той не отговаря на нуждите на хората в момента.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вътрешно разселени хора в Газа, 20.07.2025 г.

Доставена е хуманитарна помощ по въздуха в Газа, обяви израелската армия

Израелските военни обявиха, че са направили доставка по въздуха на хуманитарна помощ в Ивицата Газа, предаде Би Би Си. Информацията идва след седмици на международен натиск заради задълбочаващата се криза с масов глад в палестинската територия.  Израелските отбранителни сили съобщиха, че доставката, спусната по въздуха, е включвала "седем пакета с..

публикувано на 27.07.25 в 05:18
Снимката е илюстративна.

Най-малко 11 души са намушкани при атака в супермаркет в Мичиган

Най-малко 11 души са пострадали, след като са били намушкани в супермаркет от веригата "Уолмарт" в американския щат Мичиган, предаде Би Би Си, като се позова на местните власти. Задържан е човек, заподозрян във връзка с инцидента в Травърс сити, потвърждават правоохранителните органи. Местните медии съобщават, че лекарите близка болница оперират трима..

публикувано на 27.07.25 в 05:17
Снимката е илюстративна.

Частично бедствено положение е обявено в Слишовци, Рани луг и Насалевци

Частично бедствено положение е обявено на територията на селата Слишовци, Рани луг и Насалевци. Със заповед на заместник-кмета Румяна Младенова се въвежда в действие общинският план за защита при бедствия. Забранява се временно движението на хора и МПС на определени критични участъци, а щабът за изпълнение на общинския план преминава на непрекъснат..

публикувано на 27.07.25 в 01:13
Снимката е илюстративна.

Продължава борбата с пожара над поморийското село Горица

Над 60 огнеборци, доброволци и общински служители продължават да гасят пожара в гористата местност над поморийското село Горица. В момента гори стръмна и трудно достъпна местност, а с дрон се опитват да я локализират. Другият пожар в Бургаска област между селата Маринкa, Димчево и Извор е овладян, а пътят Бургас - Малко Търново, който заради..

публикувано на 27.07.25 в 00:57
Виктор Орбан

Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на ЕС за периода 2028-2034 г.

Унгарският премиер Виктор Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на евросъюза за периода 2028-2034 г., освен ако Брюксел не разбира милиарди евро задържани заради спора за върховенството на закона в Унгария. "За да бъде приет новият седемгодишен бюджет се изисква единодушие, така че докато не получим останалите замразени фондове,..

публикувано на 26.07.25 в 20:38

Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран

Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран, каза на брифинг началникът на Регионална служба пожарна безопасност и защита на населението (РСБПЗН) Кюстендил комисар Светослав Георгиев. По думите му в момента се извършва премахване на слама от съседна влакова композиция, част от която са обхванати от огъня.   Седем екипа на..

публикувано на 26.07.25 в 20:27

Пожар в гориста местност до пътя между сливенските села Мокрен и Градец

Пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец затвори пътя през Котленския проход от кръстовище "Петолъчка" до село Градец, съобщиха от полицията в Сливен. Движението се отклонява през Сливен-Ичера- Котел. На място са 7 противопожарни екипа и горски служител. Очаква се в гасенето да се включи и хеликоптер.

публикувано на 26.07.25 в 20:23