ГЕРБ ще оттегли спорната точка, която предвижда Народното събрание да приеме изменения в Закона за кредитните институции за оздравяване на банките с отрицателен капитал. Tова обявиха от ГЕРБ след заседание на групата им. Председателят на временната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова обоснова решението.
Идеята на точка трета беше в кратки срокове да бъде изработена промяна в Закона за кредитните институции, текстовете от директивата да се транспонират веднага, по-рано, за да могат да се използват евентуално за оздравяване на банката при подходяща оферта и желание на инвеститори. Това, което господин Искров изчете обаче като оферта от потенциалните инвеститори от трибуната на Народното събрание, доста нагло предложение, ако трябва да бъда откровена по всичките му точки, и ясно показва, че явно намеренията на въпросните инвеститори не са сериозни. Те искат оздравяване на банката, но нямат достатъчно изисквания към себе си за това оздравяване, докато имат такива към държавата, обясни Стоянова.
Лиляна Павлова от ГЕРБ беше категорична, че ръководството на БНБ иска да прехвърли отговорността към политиците и призова управителят на Централната банка да подаде оставка.
Всъщност днес управителят на БНБ, прехвърляйки обаче удобно топката на политиците, казва – кажете ми дали да спазя Закона и да отнема съответно лиценза, или ако искате да не го спазвам, вземете мерки и поемете вие отговорността за фалита на тази банка. Нещо, което е недопустимо и неприемливо от наша гледна точка. Считаме, че имаме неизпълнение на функциите по банков надзор, които трябва да бъдат изпълнявани от БНБ и компетентните лица трябва да понесат своята отговорност, заяви Павлова.
Четирима изпълнителни директори на Корпоративна търговска банка бяха призовани отново в Столичното следствие във връзка с готвена почеркова експертиза по мегаделото за източване на милиони от затворената банка. Това е втората им среща с..
Народното събрание разглежда доклада на временната комисия по казуса с КТБ. Докладът предвижда законодателни промени, с които да се избегне фалитът на Корпоративна търговска банка и банка "Виктория". Ако текстовете бъдат приети, БНБ ще бъде..
Оферта за оздравяване на Корпоративна търговска банка е подадена късно снощи в БНБ и Министерството на финансите, потвърдиха за "Хоризонт" от Министерството на финансите. Тя е от новосформирания консорциум от австрийския фонд ЕПИК, Оманския фонд и..
Ще предложа или точка трета да отпадне, или да се потърси редакция. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов от парламентарната трибуна. Той разкритикува управителя на БНБ Иван Искров, че иска да вмени на политиците отговорности, които не са техни,..
Подобрена е пожарната обстановка в Гърция. Температурите се понижиха, но вятърът създава трудни условия за гасене. Няма засегнати туристически райони. Голям пожар се запали до Серес в района на Асиро. Властите прекъснаха движението по..
Шест хеликоптера ще гасят от въздуха пожара в Пирин, като три от тях вече пристигнаха на терен. Първостепенна задача на екипите от пожарната служба, горските стопанства и военните е да не допуснат огнената стихия да достигне в опасна близост до..
Хеликоптер "Кугар" с екипаж от 24-та авиационна база - Крумово и 45 военнослужещи с 8 специализирани машини от Сухопътните войски участват и днес, 30 юли, в гасенето на големите пожари в областите Благоевград и Хасково. Това съобщиха от пресслужбата..
"Образът на България се нуждае от посланици, които да оборват клишетата за нашата страна по света." С тези думи проф. Амелия Личева, декан на Факултета по славянски филологии от Софийския университет се обръща към участниците в 62-то издание на..
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов и други ръководители в системата на МВР посрещат на летище Пловдив екипажите на два самолета от Швеция, които пристигат по линия на Европейския механизъм за гражданска защита. Очаквахме самолетите да..
"Това е голям комплимент за хората, които се борят с руската пропаганда. Ако си в този списък, значи си си свършил добре работата." Така украинският режисьор Тетяна Станева коментира списъка на р уското външно министерство "за най-крайни прояви..
Предупреждение за опасност от цунами беше издадено в редица страни в Азия и Латинска Америка след труса с магнитуд 8,8, който разлюля полуостров Камчатка в руския Далечен изток. Регистрирани са над 50 вторични труса, най-силният от които с магнитуд..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..