Това каза за предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“ вицепремиерът Меглена Кунева по повод предстоящите действия след отчета на първите 100 дни на новия кабинет.
Ако не можем да представим един европейски облик на държавата, защото си изпълняваме ангажиментите, защото знаем как да се справим, заедно с останалите, с големите проблеми на ЕС,България ще бъде нещо като втора скорост. Аз съм абсолютно решена да не го допусна. Знам че изисква усилия и време, но, заедно с още много хора, смятам, че ще мога да го постигна.
Хубаво е да говорим в интервюта, че сме остров на стабилност и т.н, но готови ли сме и как се включваме в борбата с трафика на оръжия през Западните Балкани?! Ние сме транзитна страна.
Кунева изрази надежда, че, когато гръцкото правителство придобие по-конкретен облик, би могло да има общи проекти с българското. „За съдените страни е добре да имат общи инвестиционни проекти“ каза тя.
Големият въпрос тук е, че планът Юнкер изисква как да се случи така, че да се включат частните инвестиции в публична полза. Тоест, ако българската държава иска, с държавни гаранции, да построи мост, пречиствателно съоръжение и т. н. това е абсолютно недостатъчно.
Много страни вече са успели да мобилизират частните си инвеститори, каза Кунева.Ключът за успеха към плана Юнкер е в това колко частни инвеститори в България ще са съгласни да работят заедно с държавата, допълни вицепремиерът. Един от стълбовете на плана „Юнкер“ е т. нар. „Гаранция срещу първа загуба“, който позволява Европейската инвестиционна банка и държавните фондове да гарантира на прохождащите компании сигурност срещу първите им загуби, за да могат те да поемат по-рискови проекти, които да донесат и по-високи печалби. Подобни успешни примери има в повечето страни, отбелязали голям технологичен напредък, заяви Кунева и даде за пример „Нокиа“. Ако подобно нещо се случи в България, подобни компании могат да увеличат многократно печалбите си и да създадат повече работни места, както и да плашат повече данъци, каза Кунева.
Запитана за влизането на страната ни в Шенгенското пространство, Кунева отчете:
Ситуацията изключително много се промени след влизането на страната ни в Шенгенското пространство. И днес има нападение в европейска страна заради свободата на словото. Не може, когато има тероризъм, да се оставя Шенген да бъде просто средство България да си изпълни други ангажименти. С което аз не споря, ние наистина трябва да го направим по отношение на „Правосъдие и вътрешен ред“, но ситуацията е много силно променена. Политиката трябва да се променя според събитията. Да останем в застинало положение и да не може България да се включие активно заради собствената си сигурност и заради сигурността в Европа, това не е добре.
Според договора за присъединяване към ЕС, България и Румъния трябва да се присъединят към Шенген, припомни Кунева. Сега е моментът да се направи тази крачка. Европа върви към огромни капиталовложения в сигурността си, които България няма как да направи, ако не е част от Шенген, допълни Кунева.
Мен ме ужасява мисълта, че една страна, която е гранична, като нашата, може да бъде оставена извън тази система за сигурност. Това би било изключително късогледо и напълно неправилно. Затова няма да спра да обяснявам.
Във вторник Реформаторският блок вероятно ще излезе с обща декларация по въпроса за смяната на председателя на ДАНС Владимир Писанчев и главния секретар на МВР Светлозар Лазаров, обяви вицепремиерът Кунева.
Дотогава има различни мнения, които не си струва да бъдат изказвани. Но, да се натрупват още думи, без да имаме решение на Реформаторския блок, ми се струва, че към този момент е излишно.
В понеделник управляващите организират икономически форум в Монтана, посветен развитието на Северозападна България. Инициативата идва от Реформаторите, а на срещата са поканени кметове от района, депутати от всички политически сили и министри.
Правим голям форум на Реформаторския блок. Надявам се, че и други колеги от ГЕРБ ще присъстват в Монтана. Част от нашата програма - на Движение "България на гражданите" и по-нататък на Реформаторския блок, беше свързана с това да има специално административно тяло, може би не чак министерство, но агенция или по друг начин да се обективира през адиминстративна институция специалната грижа за Северозападния район.
Относно информациите за ратифициране на нов външен дълг Кунева заяви:
Смятам, че на такава крачка трябва да се посвети повече време – в обяснения, в доказателства и много спокойно да се изложат мотивите. Това е абсолютно важно, за да знаем какво правим с тези пари, дали наистина е нужно, можем ли по някакъв друг начин да се справим. Обикновено аргументите на Финансовото министерство са сериозни, добре подплатени с цифри, с факти, но това никак не отнема от задължението да бъдат много добре обяснявани. Повече инвестиции в обясняване и намиране на съгласие е нещо, което аз силно бих препоръчала на Министерство на финансите. Знам, че те са експерти, както и министърът на финансите е такъв, че би искал нещата бързо да се случат и те разбират това, което говорят, но това не е достатъчно в политиката. Трябва всички да го разбираме.
На 81 години, след кратко боледуване, почина Буря Тоушек, дългогодишен редактор в "Международна информация" на програма "Хоризонт". Помним я като човек, посветил работата си на достоверността на информацията на БНР и опазването на българския език. Екипът ни изказва съболезнования на близките. Опелото ще се състои в неделя,19 октомври, в църквата..
Директорът на полицията в Пазарджик Даниел Бараков е отстранен и е назначена проверка. ГЕРБ не искат избори. Кабинетът няма да се ремонтира (Обновено) Това потвърди министърът на вътрешните работи Даниел Митов по време на пресконференция след заседанието на Изпълнителната комисия на ГЕРБ в София. За оставката на полицейския шеф след..
Британският премиер Киър Стармър заяви, че забраната на феновете на "Макаби" (Тел Авив) да присъстват на футболен мач в Бирмингам е "грешно решение“. "Астън Вила" обяви в четвъртък, че градската консултативна група по безопасност е посъветвала феновете на израелския клуб да не бъдат допуснати до мача от "Лига Европа" на 6 ноември. Полицията..
Изводите, до които стигнахме е, че трябва ветрило от програми, които да са направени, така че да отговарят на специфичните нужди на еднофамилните сгради, препоръча в интервю пред БНР Светослав Стойков от Фондация за Земята. "Голям проблем е, че липсва цялостна концепция за подпомагане на еднофамилните, за да се разгледа този сегмент. А..
Американските въоръжени сили са провели нова атака срещу кораб с наркотици в Карибско море и има оцелели сред екипажа, съобщи Ройтерс, позовавайки се на анонимен американски представител. Вашингтон разположи военни кораби в региона, като досега най-малко 27 души са били убити при американски удари срещу лодки в Карибите. Според американския..
Гръцките власти предупреждават за проливни дъждове и опасност от наводнения. "Избягвайте пътувания през уикенда в Гърция“, препоръчва пътна полиция. Циклон със силни дъждове обхвана страната, съобщават синоптиците. Засегнати са силно островите в Йонийско море, като пороен дъжд залива остров Корфу. От "Гражданска защита" информират, че в..
Регионалният клон на Здравната каса в Кюстендил стартира кампания "НЗОК за теб“. Инициативата си поставя задача да приближи институцията до хората, като отиде на място при тях, за да им разясни техните здравни права и всичко, което ги вълнува като здравноосигурени пациенти. Специалисти от РЗОК вече бяха на среща с регионалната организация на..
"Това правителство се задържа твърде много. То ще си отиде, защото в този си вид е безполезно. Борисов няма да даде повече власт на Пеевски"...
След изборите в Пазарджик политическите страсти отново се нажежиха. Докато лидерите на партиите търсят формули за стабилност, хората по места казват –..
" Тази институционална война между част от законодателната власт и президента - война най-общо казано между Пеевски и президента Радев, ще покорява все..