Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Късометражен филм, "говорещ" на изчезващия ладино език се състезава за награда в София филм феста

Софийският ладино клуб
Снимка: www.agitprop.bg



СОФИЙСКИЯТ ЛАДИНО КЛУБ на Борис Мисирков и Георги Богданов е сред 12-те филма в престижната селекция на конкурса 
Jameson за най-добър български късометражен филм на София Филм Фест 2015. Днес и утре са прожекциите му в Дома на киното. това е един от малкото филми в света, в които се говори на изчезващия език ладино. В света днес има около 3.5 млн. сефарадски евреи. Историческият им поход в търсене на нови родини започва с гоненията в Испания през 1492г след след едикта на Изабела и Фердинанд, според който всички поданици на кралството трябва да бъдат християни. Тогава евреите от Испания напускат страната и тръгват към Северна Европа или на югоизток към Османската империя.
 Така стигат и до днешните български, сръбски, гръцки, турски земи, където остават векове наред, като запазват като свой език характерния за ХV век кастилски говор, известен като „ладино". В България го наричат и „шпаньолски", защото това наистина е старинният испански. Сефарадската еврейска общност у нас преодладава - близо 90 процента са сеферадските евреи, въпреки, че през 19 век на територията на днешна България се заселват и бягащи от Русия  екшенази евреи.
Девет достолепни дами, потомки на сефарадски евреи в България, разказват за сефарадските традиции и живота си на ладино - езикът, говорен от техните предци след прогонването им от Испания през 1492 г. Днес ладино (или джудезмо еспаньол) е език, заплашен от изчезване, тъй като малко хора по света говорят на него. Хана, Бети, Грация, Ида, Ребека, Шела, Софи, Венезия и Виктория са може би единствените, които все още говорят ладино в България. На майчиния език жените си спомнят детството, младостта и двайсети век, през който е преминала по-голямата част от живота им. Светло-тъжни песни, вкусен масапан (марципан на ладино) и мъдрост в един красив филм за необходимостта да помним.
СОФИЙСКИЯТ ЛАДИНО КЛУБ, Сефарадски песни и истории от България е кратък филм - 26 мин.и наистин героите говорят на този изчезващ език, но също така и на български и английски, защото с новите поколения той става все по-слябо познат, казва Борис Мисирков.
Продуцент на филма е АГИТПРОП - като Мартичка Божилова е изпълнителен продуцент заедно с Едуард Серота.
Цялото интервю на Ирина Недева с Борис Мисирков можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евгений Шевкенов празнува 30 творчески години във Виена

През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..

публикувано на 16.11.24 в 15:35
Паганини ансамбъл Виена

Паганини ансамбъл Виена с дебют на софийска сцена

На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..

публикувано на 15.11.24 в 18:17

Над 100 събития в 15 града предлага Нощта на театрите

Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР  Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...

публикувано на 15.11.24 в 13:24

Филмовият фестивал ОКО - мост между България и Украйна

В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..

публикувано на 14.11.24 в 10:59
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

"Роден за музиката" - концерт за 90-годишнината на диригента Георги Робев

На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г.  Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..

публикувано на 14.11.24 в 10:01

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Журналистът и опероман Ивайло Спасов ни пренася в атмосферата на спектакъл на операта “Дидона и Еней“ от Пърсел в Кралската опера на Версай със сопрана Соня Йончева в ролята..

обновено на 13.11.24 в 18:28

"Стадото" - метафора за различните

Филмът "Стадото" на режисьора Милко Лазаров ще открие тази вечер 38-ото издания на фестивала "Киномания" в зала 1 на НДК. "Стадото" е филм за различния човек и отношението на обществото към него. Премиерата на филма по кината ще бъде през февруари следващата година, когато ще започнат и неговите прожекции. Третият пълнометражен филм на Милко..

публикувано на 13.11.24 в 06:59