Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма замърсяване на въздуха след разлива на гориво край "Долно Езерово" и Братово

| обновено на 18.06.15 в 15:07
Снимка: БГНЕС

Няма замърсяване на въздуха в населените места до големия разлив на гориво край бургаския квартал "Долно Езерово" и село Братово, съобщи министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, като цитира резултатите от взетите проби. Установено е мястото на пробива на продуктопровода, който се намира на метър и половина под земята. 

До края на деня Министерството на околната среда и водите ще уточни размера на санкцията, която ще бъде наложена на „Лукойл Нефтохим Бургас“ за големия разлив. Община Бургас също ще предяви претенции за нанесените щети. Повече от 20 часа продължава източването на гориво в района на аварията, където работят шест цистерни. 
От разлива най-засегната е буферната зона и западната част на езерото Вая, обясни министър Василева:

Дясната страна на пътя е най-засегнатата площ, където има превишаване на нормите. В лявата страна е засегната буферната зона, тръстиковите масиви покрай езерото "Вая", взета е и проба от вътрешността на езерото, там няма показания за замърсяване.

Отрицателни са пробите, взети от сушата, почвата и водата около екозоната до бургаското село Братово,  каза по-рано и кметът на Бургас Димитър Николов: 

Има, според мен, около един сантиметър бензин още на повърхността на блатистата местност. Лошото е, че в момента тук вали дъжд, температурите паднаха  около 20-22 градуса, което забавя скоростта на изпарение на бензина. Така че ще изискаме допълнително, чакам дори РИОСВ да каже, много по-голямо количество абсорбент. Започна освен източване и по механичен способ почистване на територията. По авариралата тръба в момента се подава само вода и вече са сериозни съмненията за криминална намеса.


Жители на село Братово казаха обаче, че се усеща миризма на бензин.

Има разлив на гориво. Колко точно сега се е изляло, никой не може да каже, нямаме информация за това, но усетихме остра миризма на бензин.

Притеснява ме много. Няма въздух. Много мирише.

До пълното разчистване затворен ще остане пътят Братово  Долно Eзерово. Не може да се определи колко декара площ е обхванал разливът. Образувало се е блато с маслиненозелен цвят. Изградени са заграждения, които спират изтичането на горивото към езерото Вая, което е защитена територия.

Докато не разкопаем, за да огледаме тръбопровода, е трудно да се каже каква е причината за аварията, заяви председателят на Управителния съвет на "Лукойл-Нефтохим" Сергей Андронов:

Ние разглеждаме версията за кражба като най-вероятна, но по-точно ще разберем след като разкопаем мястото, където е пробит тръбопроводът. Това ще стане до края на днешния ден.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Василев

Общата среща за обсъждане на внасяне на нов вот на недоверие се провали

Общата среща на опозиционните партии за обсъждане на нов вот на недоверие на правителството се провали. Срещите ще бъда индивидуални, съобщи лидерът на МЕЧ Радостин Василев. Разговор с Величие вече е проведен, а по-късно ще има такъв и с "Демократична България". От партия "Възраждане" отказват да обсъждат вота, но ще го подкрепят...

публикувано на 25.07.25 в 19:14

Червен код за екстремно горещо време в събота с температури над 41 градуса

Времето в събота ще бъде още по-горещо, като Националният институт по метеорология и хидрология издаде червен код (трета степен) за опасно горещо време в 12 области на страната - Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Велико Търново, Русе, Ямбол, Хасково, Стара Загора, Пловдив, Благоевград. Там дневните температури ще прехвърлят 41 градуса по..

публикувано на 25.07.25 в 18:57

Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за признаване на професионални квалификации

Без дебат, със 137 гласа "за" и само 3-ма въздържали се (от Величие) депутатите приеха на първо четене промени в Закона за признаване на професионални квалификации. Измененията предвиждат автоматично признаване на професионалната квалификация на медицински сестри, преминали обучение в Румъния по специална програма за повишаване на квалификацията.  В..

публикувано на 25.07.25 в 18:24

Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва

Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва. Официален Банкок предупреди, че сблъсъците със силите на Пном Пен могат да "прераснат във война". До момента се съобщава за най-малко 16 загинали, а десетки хиляди са напуснали домовете си в двете страни. Временният тайландски премиер Пхумтам Вечаячай обяви, че в сраженията вече се..

публикувано на 25.07.25 в 17:48

ЕК намалява финансовата помощ за Украйна заради неизпълнени реформи

Европейската комисия намалява финансовата помощ за Украйна заради неизпълнени реформи, съобщават медиите в Киев. Страната се нуждае от десетки милиарди долари, за да покрие бюджетния си дефицит, призна президентът ѝ, който е под силен натиск от медиите и гражданското общество заради посегателството върху независимостта на антикорупционните..

публикувано на 25.07.25 в 17:40
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: България никога не е изживявала толкова тежка криза с липса на вагони

Липсата на достатъчно вагони в БДЖ "Пътнически превози" е причина за проблемите с продажбата на билети с липсващи места и възможността за замяната им. Това каза министърът на транспорта Гроздан Караджов в отговор на въпрос на депутат. По думите му, проблемът е наследен, радикалното решение е да се купят нови превозни състави, с които да се..

публикувано на 25.07.25 в 17:00

Няма подкрепа от ЕС за държавите от Черноморския регион въпреки последиците от военните действия

Всички държави от Черноморския регион поемат негативните последици от военните действия, но до момента липсва целева социална и икономическа подкрепа за тях. Това заявяват от Икономическия и социален съвет в България в резолюция относно подхода на Европейският съюз към Черноморския регион, приета на днешната пленарна сесия. Съвета настойчиво..

публикувано на 25.07.25 в 16:26