Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възстановената Кула на Отело във Фамагуста отваря за посетители

Снимка: Бранислава Бобанац

На фона на естествения декор на Кулата на Отело в средновековната крепост във Фамагуста в окупираната част на Кипър млади кипърски гръцки и кипърски турски актьори представят Шекспировата трагедия “Отело”. Спектакълът е част от церемонията, с която тази вечер се открива реставрираният забележителен паметник на културното наследство на острова, който е един от най-големите съвместни проекти на двете кипърски общности.

Възстановената Кула на Отело, или Цитаделата, се отваря за обществеността днес след продължила малко повече от година реставрация. Струващият над 1 млн. евро проект бе осъществен от съвместния Технически комитет за културното наследство в Кипър, в който има представители на кипърските гърци и кипърските турци, със съдействието на Програмата за развитие на ООН и е изцяло финансиран от Европейския съюз.

Кулата на Отело е важен паметник в историята на Фамагуста, Кипър и Средиземноморието. Изградена през 14-и век, тя е част от внушителната крепост на средновековния град. През 15-и век крепостта е разширена от венецианците, чиято емблема - крилатият лъв на Сан Марко, още стои над портата. Предполага се, че това е мястото, където се разиграва прочутата Шекспирова трагедия и именно тук ревнивият мавър Отело удушава съпругата си Дездемона. На нейното име е наречена градината в близост до кулата.

Реставрационните дейности на кулата включваха главно нейната спешна стабилизация с укрепване на стени, арки и други нестабилни участъци. Изградена е и дренажна система за канализиране на водата, която е една от основните опасности за разрушаването на вековната крепост, изградена от местен пясъчник. 

Кулата на Отело е 11-ият проект, завършен от Техническия комитет за културното наследство в Кипър, благодарение на успешното му партньорство с Европейската комисия и Програмата за развитие на ООН. Официалното й откриване днес изпраща силно послание за доверие и разбирателство между двете общности – на кипърските гърци и кипърските турци, на тяхното желание заедно да градят бъдещето на Кипър.

От 2012 година досега Европейската комисия е предоставила 6,7 млн. евро за дейности по опазване и възстановяване на общото културно наследство в Кипър.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05