Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украйна и Русия се споразумяха за газа

| обновено на 26.09.15 в 13:38

Цената на газа за Украйна през четвъртото тримесечие ще бъде около 230 долара за 1000 кубични метра с отстъпката, заяви руският министър на енергетиката Александър Новак, цитиран от ТАСС.

В същото време пред телевизия “Россия 1” ръководителят на Газпром Алексей Милер изтъкна, че споразумението за доставката на 2 милиарда куб. метра газ не гарантира, че Украйна ще има средства да плати допълнителните доставки през зимата.

Късно снощи Украйна и Русия се споразумяха по условията за доставки на газ за зимния сезон от 1-ви октомври до края на март 2016 година.

Енергийните министри на двете страни се ангажираха в Брюксел да осигурят непрекъснат транзит на природния газ през украинска територия за останалите Европейски страни.

Окончателният документ, който определя финансовите параметни на споразумението, не беше подписан тази вечер, но двете страни се договориха това да стане скоро.

Русия се съгласи да намали цената, на която продава газа до равнищата, сходни с тези, които плащат съседните на Украйна държави. Министърът на енергетиката Александър Новак:

Сигурен съм, че днешните споразумения ще ни позволят да гарантираме нормалното обезпечаване с руски газ на много милиони наши европейски потребители през тази зима.

Украйна обещава да нагнети още следващия месец 2 милиарда кубически метра газ като резерв в подземните си хранилища, чрез които да поддържа налягането в тръбопроводите през нейна територия в посока Югоизточна Европа. Министърът на енергетиката и въглищата Володимир Демчишин:

В този документ Украйна потвърждава непрекъснатия транзит на руски природен газ за европейските държави.

Поне 500 милиона долара ще са необходим за закупуването на руския газ от украинците и част от тях ще дойдат с помощта на Европейския съюз, уточни заместник-председателят на ЕК Марош Шевчович:

Горещо искам да благодаря на колегите от Европейската банка за възстановяване и развитие, Европейската инвестиционна банка, Световната банка, Международния валутен фонд, Германската банка за развитие и всички други финансови институции, които помогнаха за събирането на тази сума.

Според Европейската комисия за предстоящия зимен период, Украйна ще се нуждае от допълнително 9 до 12 милиарда куб. метра газ, а по оценка на Газпром - от 5 до 7 милиарда.

Протоколът за доставките на газ между Киев и Москва формално още не е подписан, но страните обещаха скоро да приключат всички процедури и горивото да потече от началото на следващия месец.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия обяви, че предложеното от Путин примирие, е влязло в сила

Русия прекратява всички бойни действия за времето на примирието, обявено от Владимир Путин по повод годишнината от Втората световна война. Мярката, която беше предложена от президента в края на април, вече е в сила от полунощ и ще продължи да действа до полунощ в неделя - 11 май. Руската страна обаче е готова да отрази евентуални удари, ако Украйна..

обновено на 08.05.25 в 04:01

Черен дим над Сикстинската капела – няма избран нов папа

Черен дим се издигна над Сикстинската капела. Това означава, че кардиналите-електори не избраха нов папа.  Практиката да се използва дим, за да се обяви, че кардиналите са избрали нов папа, датира от 1800-те години. Различни химикали се добавят към огъня, за да направят черния дим по-тъмен, а белия - по-видим.  Конклавът за избор..

публикувано на 07.05.25 в 22:10

ЕП прие докладите за Сърбия и Косово с особено внимание върху правата на българските общности

Европейският парламент прие с голямо мнозинство докладите за Сърбия и Косово с особено внимание върху правата на българските общности. В тях бяха включени предложенията на евродепутатите Андрей Ковачев от Европейската народна партия и Ивайло Вълчев от Европейските консерватори и реформисти. В доклада за Сърбия се осъждат опитите на сръбските..

публикувано на 07.05.25 в 22:03
Гръцкият министър на отбраната Никос Дендиас

Гърция се стреми да засили местната отбранителна индустрия

Гърция се стреми да засили местната отбранителна индустрия. Атина настоява за увеличаване на военните разходи на всички европейски страни. Поне 25% от програмата за модернизация на въоръжените сили ще се извърши от гръцки оръжейни фирми, заяви министърът на отбраната Никос Дендиас при представяне на 20 годишния план за модернизиране на..

публикувано на 07.05.25 в 21:46
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж

В Лондон тече процедурата за произнасяне на присъдите на българите, шпионирали за Русия

В Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в Лондон започна изслушването по процедурата за произнасяне на присъдите на шестимата български граждани, признати за виновни в шпионаж в полза на Русия. Размерът на присъдите се очаква да бъде обявен през следващите дни. Лидерът на шпионската клетка Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Иван Стоянов се..

публикувано на 07.05.25 в 21:29

Съдът в Ловеч остави в ареста мъжа, обвинен в жесток побой на 11-годишно дете

Окръжният съд в Ловеч потвърди постоянния арест на 46-годишния Николай Христов, обвинен в причиняване на средни телесни повреди на 11-годишно дете от Луковит. Случаят е от 27 април, когато 46-годишния мъж причинява средни телесни повреди на детето и го хвърля от пешеходен мост в центъра на Луковит.   Позовавайки се на събраните по..

публикувано на 07.05.25 в 21:15
Президентът на Сърбия Александър Вучич

Президентът на Сърбия пристигна в Москва

Президентът на Сърбия Александър Вучич пристигна в Москва за тържествата по случай 80-годишнината от победата над нацистка Германия, предаде АФП. Руската държавна телевизия показа кадри от посещението на Вучич в столицата, където след парада в петък той ще има среща и с президента Владимир Путин. Европейският съюз неведнъж е..

публикувано на 07.05.25 в 20:58