При живи родители защо да ходи за осиновяване. Напълно не съм съгласна да ходи за осиновяване. По-добре да бъде направена реинтеграция, да се върне у дома, казва майката на Ахмед.
Тя смята, че е жертва на социалните служби и у нас и в Италия.
Първото извеждане на детето от дома му става в Италия, когато заради рани по тялото на детето започват дела за малтретиране, което италианските власти смятат, че се случва вътре в семейството. Италианският съд ограничава правата на бащата - суданец, следват обжалвания. Ахмед е настанен в социална институция в Триест. След поредица от перипетии, грешни стъпки и бягства по пътя обратен на миграцията - вместо на Запад - семейството тръгва пеша от Триест за България, а след опит да стигнат до Египет, детето е пратено в българска институция за деца в риск.
Тревогите на майката Красимира Димитрова са че: В дома са му давали да пуши…не ходи на училище, не знае да чете...
Наред с дебелата папка документи за потресаваща одисея на това семейство, загубено в превода между четири държави (Судан, Италия, Египет и България), загубени в гората от институции, езици и култури, осезаемо в срещата ни присъстват и няколко снимки*. Ахмед усмихнат и щастлив на първия учебен ден и Ахмед след 16 месеца в домове за деца в Италия и на територията на България. Контрастът напомня на кадрите от безславно известното Могилино преди почти 10 години.
Рани, драскотини по тялото на детето, темата за Красимира е особено болезнена, защото първото извеждане на детето става в Италия точно заради рани по тялото на детето. Започват дела за малтретиране вътре в семейството. Италианският съд ограничава родителските права на бащата, следват обжалвания. Малкият Ахмед е настанен в институцията “Децета на Исус” в Триест, родителите се борят да си го върнат. Обжалват, има съдебни гледания, както и тук: ботевградският съд уважава мотивите на социалните служби за настаняване на момчето в Дом „Свети Иван Рилски“ в село Разлив, "до навършване на пълнолетие, а ако учи до завършване на средно образование, но не повече от 20 годишна възраст " и "режим на лични контакти с майката само в събота на територията на дома и в присъствието на служители на дома", въпреки че, според майката, тя не е с отнети родителски права и съдът няма право да разпитва дете на 9 години. За разлика от Италия детето у нас е давало показания пред съда.
Ахмед е на 9 ненавършени години. Роден е през ноември 2006 година в Триест, Италия.
Баща му Ибрахим е от Судан, страна от десетилетия разкъсвана от военни конфликти. Ибрахим Елемин, работи по времето когато се ражда сина му Ахмед в Италия. Майка му е българката Красимира Димитрова. Тя също тогава работи в Италия, като гледачка на възрастни хора.
Част от семейството на баща му са напуснали Судан. Сестра му е емигрантка в Канада, а майка му живее в Кайро, Египет. Бабата в Кайро е помагала за отглеждането на децата, докато родителите изкарвали насъщния в Европа с редовни документи - първо в Италия, а в момента бащата работи в Германия. В Египет са и сестрите на деветгодишния Ахмед, когото родителите взимат обратно при тях , за да тръгне на училище в Триест.
От този момент животът на тримата се променя напълно. От беда във беда, от грешна стъпка към следваща…
От пансиона "Децата на Исус", където го настаняват социалните служби в Триест, през Кризисния център за настаняване на деца в риск в квартал Надежда в София, до Дома за деца лишени от родителски грижи в с. Разлив - малкият Ахмед от повече от година и половина е отделен от своите родители. Заобиколен от сираци, от деца, непожелани от биологичните си родители, или деца в риск, какъвто социалните служби и в Италия и в България водят и Ахмед, от какво са раните по тялото на Ахмед не може да се каже категорично. Това се чете и в медицинската експертиза, правена във Италия, според която получените рани по тялото на малкия Ахмед, събудили веригата от действия в този сложен казус, може да са както от насилие, така и от вирусна инфекция.
Историята е дълга и сложна. Прилича на абсурд, роден от неразбиране, в пропастта между различните култури и езици, различните съдебни и социални системи, с един общ елемент - хора "загубени в превода" между тези реалности, семейство, взимало грешни решения - като това да не върнат детето в социалния дом в Триест.
Бащата Ибрахим сподели, това, което му се струва, че е разбрал, за да вземе първото, от поредица грешни решения:
Сутринта на рождения му ден ни го дадоха, и веднага дойде друга заповед - да го върнем. Адвокатката ни в Италия ни каза- сега е моментът, ние искахме да обжалваме - да стигне делото във върховен съд в Рим, но тя ни каза - това ще отнеме 2-3 години. Не искахме да чакаме толкова. Мислехме, че като отидем с детето в родината на майка му - България, ще можем по-лесно да докажем, че го обичаме, че не сме го наранявали и че не искаме синът ни да живее в дом за сираци.
Думите на баща. Спорно действие, което, ако на бащински език се нарича спасяване, на юридически език се нарича отвличане.
Още една такава подобна грешна стъпка правят и в България, когато, според тях, осъзнават, че българските власти просто ще се позовават на италианските служби без сериозно замисляне, и след като са минали през случка, която бащата смята за поискан подкуп, в замяна на добър доклад от страна на Кризисния център за деца в риск в София, където детето е настанено след предотвратен опит, родителите да го върнат в Египет при бабата по бащина линия.
Бил готов да плати, казва бащата на Ахмед на запис. Както, според него, плащал за дела, пътуване, бягства… Станало още по-зле. Служителката сметнала, че той искал да я подкупи. Дума срещу дума, и то на език, който не е роден за никой в историята. Следва поредно "губене в превода".
Вратата се затворила напълно. Детето било преместено в дома в ботевградското село Разлив.
Обезверени родители, загубени в превода на лошия английски, италиански, арабски и български, съдебни действия от Италия до България, адвокатски съвети, напразни надежди и поредица от отчаяни родителски ходове. Плюс усещането на тези родители, че са жертви на несправедливост.
А майката има съвсем проста мечта - детето да живее с близки хора, защото е искано и обичано. Дете, за което майката се тревожи.
Преди да видим как изглежда този сложен казус, не само пред погледа на родителите, но и през очите на институциите, решихме все пак да чуем как тази сложна история се вижда оттвън. Снежа Иванова е директор на Дома за възрастни хора, където майката на Ахмед, Красимира, в момента работи.
В ръководството на МВР няма хора, които да са се поддали на политическо влияние, обяви вътрешният министър Атанас Илков. Той отново каза, че министерството се е справило добре с охраната на изборите. В част от сигналите до МВР е имало посочени имена на хора, които купуват и продават гласове, но без партии, обясни вътрешният министър Атанас..
Българското национално радио и Софийският университет "Свети Климент Охридски" ще реализират различни съвместни инициативи за популяризиране на образователната дейност и научните изследвания – това предвижда меморандум за сътрудничество, който подписаха генералният директор на БНР Милен Митев и ректорът на СУ професор доктор Георги Вълчев...
Трима общински съветници от ГЕРБ-СДС в Благоевград бяха изключени от групата, след като стана ясно, че не са били съгласни с предсрочно прекратения мандат на председателя на Общинския съвет Радослав Тасков. На извънредна сесия в петък, 8 ноември, ще бъде избран нов председател на местните законодатели. Радослав Тасков, който беше..
Германската полиция арестува осем заподозрени членове на дясна въоръжена група, водена от расистка идеология и конспиративни теории. Заподозрените са част от организация, създадена не по-късно от ноември 2020 г., наречена "Саксонски сепаратисти", се казва в изявление на федералната прокуратура. Става дума за военизирана група от 15 до 20..
Пантеонът "Майка България" край Гургулят може да посрещне в приличен вид 140-тата годишнина от Сръбско-българската война - единствената, която е определяна като изцяло българска. С лужебното правителство отпусна част от нужната за ремонта сума. Това съвпадна с годишнината от битките при Сливница, които са се случили в началото на ноември (по стар..
Американската избирателна система се базира на населението на всеки щат. При масово гласуване по пощата могат да се получат несправедливости. Тези специфики на изборите в САЩ посочва Анна-Мария Бунева, наша сънародничка, която живее зад океана и участва в избирателна комисия за президентските избори. Според нея все повече американци се..
Българският кандидат за еврокомисар по стартъпите, изследванията и иновациите Екатерина Захариева заяви по време на изслушването си днес в Европейския парламент, че ще се бори жените да стигнат до 50 на сто в бордовете, свързани с програмата "Хоризонт Европа": "Като министър работих, за да оставя трайна следа за насърчаването на жените...
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Не бихме подкрепили правителство с участието на Пеевски, независимо дали е явно или скрито . Това заяви пред БНР Севим Али, член на ЦОБ на ДПС. Той..