Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Криминализирането на укриването на диагноза ще противопостави допълнително лекарите и пациентите

Снимка: БГНЕС

Добавяме коментари по темата  за поисканата криминализация на пациентите укриващи диагнози. Това поискаха от Българския лекарски съюз и макар че вчера следобед заместник-председателката на БЛС д-р Галинка Павлова заяви, че това е лично нейно мнение, група влиятелни пациентски и неправителствени организации излязоха с остра реакция срещу призива за криминализация.

Припомняме откъде се появи тази тема в публичното пространство - преди седмици лекари от университетската болница “Царица Йоанна“ - ИСУЛ се оплакаха, че болен от СПИН пациент е скрил от тях диагнозата си, като това не бил изолиран случай. Те заявиха, че  много често пациенти, на които им предстоят операции, умишлено не споделят, че са инфектирани, примерно с хепатит и дори ХИВ.

Вчера в остро критично становище на пациентски организации идеята беше определена като дискриминационна и връщаща ни в Средновековието.

Силвана Лесидренска от Пациентската организация „ХепАктив“, сподели от първо лице, единствено число как един пациент може да  рискува отказ от достъп до здравна услуга,

Изключително унизително е, когато кажеш, че имаш хепатит пред медицинско лице, той да ти откаже съответната манипулация и преглед. Случвало се е многократно не само с мен. В нашата организация има много пациенти, на които са им се случвали невъобразими неща, точно защото медицинското лице не е пожелало да ги обслужи, след като е признал за своята диагноза. Според Лесидренска с всеки един пациент трябва да се работи с презумпцията, че вероятно той има някакъв вирус в кръвта си и не би трябвало да има деление на пациентите по това дали те са съобщили предварително за него, или не. А и много пациенти не знаят, че са носители на даден вирус.


Дали е време да попитаме какво става ако един лекар е ХИВ позитивен, трябва ли пациентите да сме информирани за това и дали пациентските организации трябва от своя страна да поискат публични регистри за здравния статус на лекарите, за да избират при кого да отидат в зависимост от здравния  профил на лекарите, Силвана Лесидренска каза, че самото противопоставяне на лекарити и пациентите е вредно за обществото.

Мария Шаркова, която специализира медицинско право в момента в САЩ в рамките на програма Фулбрайт, също излезе сериозен анализ на това предложение. Според нея предложението на БЛС е симптом за поне няколко заболявания на самата здравна система у нас:

На първо място това означава признание, че липсва капацитет да се спазват предвидените от Центъра за контрол на заразните заболявания в САЩ и СЗО протоколи за предпазване на медицинския персонал. Това говори и за капацитета на БЛС да се справя с проблемите на съсловието и с неговите страхове. Това говори много и за отношенията между медицинския персонал и пациентите.


Предложението на БЛС е косвено признание за безсилие и неспазване на правилата за безопасност. вероятно това не отговаря на реалността в много от болниците и много от лекарите могат да се почувстват подценени от презумцията. Защото ако лекарите спазват правила за безопасност това  дали един човек е ХИВ позитивен не може да бъде проблем.  Според Мария Шаркова е учудващо и некоректното използване на данни за заболеваемостта на лекарите в резултат от манипулации на заразни пациенти.

До заразявания не би се стигнало ако се спазваха елементарни правила за предпазване, като използване на ръкавици и стерилни материали. Мария Шаркова разказа за мерките, които се взимат и правилата/протоколите/, които се следват в американските болници при работа с пациенти с вируса Ебола.
 
Според нея задължителните тестове на пациентите, като бързи тестове за СПИН и други заразни болести не е абсолютно решение, защото лекарите трябва да отговарят на професионалното си призвание - да лекуват и тежко болни и пациенти със сериозни и опасни вирусни зарази.

Акоо лекарите не спазват правилата за безопасност те самите стават опасни за пациентите. В българските болници никой не информира пациентите за наличието на вътрешно-болнични инфекции например, питат граждани в социалните мрежи.

Здравната система и отношенията лекар-пациент трябва да са изградени на доверието, каза Мария Шаркова и идеите за наказателни мерки спрямо пациентите, които имат основания да се страхуват от стигма заради определни заболявания могат само да доведат до дискриминация.

В един въображаем антиутопичен сценария можем да си представим как някой властимащ вдъхновен от новите технологии предлага само с докосване на лекарски пръст до пръстовия отпечатък на болния пациент, лекарят и пациентът да разгадават взаимно здравния си статус, и да се подредим в редици: пациент с хепатит - лекар с хепатит и така ... по диагнози, така де, ред трябва!



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: На Острова искат възстановяване на търговските връзки с ЕС

Явно мнозинство от гласоподавателите в Обединеното кралство искат правителството да се съсредоточи върху възстановяването на търговските връзки с ЕС пред сключване на нова икономическа сделка със САЩ, показва ново проучване. Проучването на международния мозъчен тръст Best for Britain (Най-доброто за Британия), основаващо се на анализ на..

публикувано на 13.04.25 в 10:31
Ивайло Калфин

Ивайло Калфин: ЕС няма интерес от търговска война със САЩ, но има много силни оръжия

ЕС няма никакъв интерес от търговска война със САЩ, но има много силни оръжия и по-добре да не се използват! Това каза пред БНР Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и бивш министър външните работи и на труда и социалната политика, директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд, като  обясни: " Ако Европа има..

публикувано на 13.04.25 в 10:19
Хиляди поискаха безопасни пътища, да се спре войната на пътя и отговорност от институциите на мирен граждански протест в село Телиш, 12 април 2025 г.

Седмица на гняв и протести срещу войната по пътищата

Седмица на гняв и недоволство в цялата страна след смъртта на 12-годишната Сияна Попова, която загина в катастрофа край Телиш след като тир се вряза в автомобила, в който детето пътувало с баба си и дядо си. Протестиращите поискаха оставката на ръководството на Пътната агенция. За шест години в АПИ са сменени 7 управителни съвета...

публикувано на 13.04.25 в 10:02
ДПС-ДПС влязоха в „Сараите“ на Доган в Бояна, да проведат заседание на младежкото ДПС-ДПС с почетния председател Ахмед Доган.

Няма задържани след напрежението в "Сараите" на Доган

До момента няма задържани след снощното напрежение между привърженици на партия ДПС - ДПС и полицията в бившата резиденция на Ахмед Доган в Бояна.  Органите на реда обградиха сградата, след като в СДВР са подадени два сигнала. Единият от тях е от собственикът на имота в Бояна, а другият от симпатизанти на партията на Доган. Към тази сутрин..

публикувано на 13.04.25 в 09:47

"Възраждане" иска институт да популяризира българския език и култура

От "Възраждане" предлагат да бъде създаден Институт по българистика "Св. св. Кирил и Методий", който да пропагандира българския език, история и култура по света. Предложението е записано в Закона за българския език, който от формацията внасят в пети парламент, разясни лидерът на партията Костадин Костадинов: "Всяка една от държавите има..

публикувано на 13.04.25 в 09:23
Андрей Келин, посланик на Русия във Великобритания.

Руският посланик на Острова не отрича, че Москва шпионира британските ядрени подводници

Руският посланик в Обединеното кралство не отрече твърденията, че руски сензори са били скрити в моретата около Великобритания в опит да следят британски ядрени подводници. "Сънди таймс“: Русия се опитва да шпионира британски ядрени подводници В интервю за Би Би Си Андрей Келин каза, че макар и да не отрича, че Русия се опитва да..

публикувано на 13.04.25 в 08:53

Още 19 заподозрени във връзка с трагедията в дискотека "Пулс" в Кочани

Прокуратурата в Кочани издаде заповед за разширяване на разследването на пожара в дискотека "Пулс" в Кочани с нови 19 души, съобщи снощи МИА, като се позовава на съобщения на прокуратурата и на Министерството на вътрешните работи на Република Северна Македония. Те са заподозрени в "тежки престъпления против обществената безопасност" и срещу..

публикувано на 13.04.25 в 08:40