България продължава да е място на неоимперските амбиции на Русия и Турция и в България винаги се намират хора, подкрепящи едните или другите амбиции, каза Асенов. По думите му, проблемът на българите и на България е разминаването на обществените очаквания за съществено подобрение на качеството на живот и случващите се промени:
Българите трябва да са по-търпеливи и дисциплинирани, както и по-трудолюбиви. За да порасне баницата, някой трябва да положи труд. Тази баница трябва да се направи - да се помисли кои са двигателите на икономическия растеж не само в държавата, но и в семейството.
Ниските стойности на еврото са добри за България, защото подпомагат бизнеса, заяви още икономистът. Според него:
Страхувам се, че част от нашите политици са се превърнали в инструменти на международни лобистки машини. Задкулисието в политиката и олигархичните кръгове са факт. Стигна се дотам в България да има 20 процента бедност – масова и застойна.
Асенов коментира още липсата на системна връзка между държава и емигранти, между български фирми и емигранти, между институции и емигранти:
Стотици българи в целия свят работят в областта на върховите технологии и тяхната връзка с България е нула. Българската диаспора е загубила вяра, че нещата в България ще се оправят. Че когато дойдат в България трудът им ще бъде оценен и някой ще се вслуша в тях.
От гледна точка на американските президентски избори тази година е край на един политически цикъл – Америка навлиза в периода на „куцата патица“ – т.е. период на слаб дневен ред на президента. Рисковете за американската икономика са свързани с проблемите на Китай, подчерта Асенов:
Китай е световната фабрика. Там е манифактурата на света. Но този растеж през последните 15 години бе поддържан с ролята на държавата, но потенциалът на този модел започна да се изчерпва.
Според Асен Асенов Русия е извършила революция в селското стопанство и изнася продукция за милиарди долари в целия свят, но огромен риск за нея представлява намаляването на цената на петрола. Руската икономика според експерта е на прага на рецесия. Той прогнозира още, че популярността на Владимир Путин ще бъде подложена на сериозен натиск.
Европейският съюз е на кръстопът, изтъкна Асен Асенов. По думите му, първо проблемите с Гърция, сега миграционната вълна, проблемът с Великобритания и с периферията на ЕС водят до сериозни дисбаланси.
Жалко, че България ще трябва да прави избор между двете си кандидатури за поста генерален секретар на ООН, допълни още Асенов. Отзивите сред професионалистите и за двете кандидатури са много добри, подчерта той.
50-годишна жена от Монтана е задържана за домашно насилие над мъжа, с който живеела на семейни начала. Снощи около 21,30 ч. в ж.к. "Младост" в Монтана възникнал скандал между мъж на 52 години и две години по-млада от него жена. В създалата се ситуация жената нанесла удар с юмрук по лицето на мъжа. С полицейска заповед тя е задържана до..
Отказват ли се САЩ и НАТО от инфраструктура по източния фланг на Алианса? Гръцки медии съобщиха, че Тръмп е решил да прекрати военното присъствие в пристанището на Александруполис. Президентът на Съединените щати отхвърли съобщенията. Но мястото на България в новите стратегически планове на НАТО не е от вчера. Базата в Александруполис е..
В кулоарите на парламента председателят на ПГ на ДПС-ДПС Джевдет Чакъров призова за смяна на ротационния председател на Съвета за съвместно управление, тъй като - според него - той Съветът функционира по правилния начин. "За нас е много важно, наистина, моделът Пеевски да бъде разграден, да не функционира. Ние сме с предложение да има спешен..
Последната сряда на февруари е известна като Ден на розовата фланелка. Всичко започва през 2007 година - като протест във връзка с тормоз в канадско училище. През 2008 г. премиерът на Британска Колумбия го обявява за Ден срещу тормоза в училище. Все повече ученици го отбелязват, отивайки на училище с розови тениски и дрехи, на които пише:..
Премиерът Росен Желязков обяви, че изсветляването на българската икономика и събирането на повече приходи в бюджета са една от целите, които си поставя правителството. В началото на днешното редовно заседание на Министерсия съвет - премиерът изиска от министрите на финансите и на регионалното развитие, информационните системи на НАП и на..
Инициатива в социалната мрежа "Тредс" под формата на петиция – отворено писмо до "Мета" настоява за забрана на профили и акаунти на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов. Петицията ще бъде адресирана и до Европейската комисия във връзка със законодателството за цифровите услуги. "Моята свобода свършва там, където свършва свободата на..
Изложбата "Шипченската епопея през погледа на участника във войната Стефан Кисов" гостува в Брезник по случай 147 години от Освобождението на България, съобщиха от Общинския исторически музей. Експозицията е на Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа" и ще бъде открита на 27 февруари в сградата на Общински исторически музей- Брезник, изложбена..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...