Филмът е в състезателната програма за късометражни филми Generation.
Анимационният филм "Сляпата Вайша" е създаден по едноименния разказ на Георги Господинов от сборника "И други истории". Авторът му Тео Ушев - художник, аниматор, режисьор на анимационни филми, от години живее в Канада. Филмът е продуциран с подкрепата на Филмовия борд на Канада и френско-немската телевизия „Арте“.
Започването на работата по „Сляпата Вайша“ беше плод на абсолютна случайност, каза в специално интервю за предаването „Хоризонт до обед“ Тео Ушев:
Ние вече бяхме започнали работа по „Физика на тъгата“ с Георги Господинов. Един ден си седяхме с приятели, които са небезизвестни в българските културни среди и си говорехме за един проект, който се нарича „8:19“ по „Кратки разкази“ на Георги Господинов. Така дойде идеята да направим омнибус от кратки филми. Проектът се отложи малко, но аз започнах да търся финансиране за този филм. Така, препрочитайки наново разказите на Георги Господинов, попаднах на „Сляпата Вайша“. В момента, в който прочетох разказа и го видях. Точно тогава в Националния филмов борд в Канада получихме първите прототипи на очила - машина за виртуална реалност. Де факто, когато сложим тези очила, ние се чувстваме като сляпата Вайша. Така технологията подтикна започването на работа.
Малко по продуцирането на филма: Няма българска стотинка в него, каза Тео Ушев въпреки, че и двамата автори са българи
Това само по себе си говори много, защото световните кинематографии, които знаем се подкрепят от националните си бордове за кино, по-лесно пфинансират свои национални проекти.
Като цяло анимацията е на почит в Канада. Даже в пакета с информационни материали за сирийските бежанци влиза ДВД с анимация "добре дошли в Канада" продуцирана от Националния филмов борд, каза Тео Ушев и разказа как се е родила идеята в негов разговор във Филмовия борд.
Във филма хората ще виждат през очите на Вайша и ще виждат сама Вайша. Текат два паралелни разказа. Всичко е монтирано така, че да се вижда както обективната, така и субективната гледна точка.
Цялото интервю на Ирина Недева с Тео Ушев можете да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..