Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евродепутатът Кати Пири: Охраната на външните граници на ЕС е най-безспорният въпрос в миграционния план

Ще пропадне ли квотното разпределение на бежанците по време на холандското председателство? Ще има ли нова евроагенция за охрана на външните граници и прием на България в Шенген? Холандският евродепутат от групата на социалистите Кати Пири, член на парламентарната комисия по външна политика заяви в интервю за "Хоризонт", че общоевропейската охрана на границите е най-малко спорният въпрос:

Въпросът с общата европейска охрана на външните граници на съюза (създаването на Европейска агенция за гранична и брегова охрана)е най-малко спорният от всички аспекти на миграционния план. Съгласието между страните членки е много по-голямо за общата охрана на границите и сигурността, отколкото за по-справедливото разпределение на бремето с бежанците.

Страни като Германия, Швеция и Холандия, които са основна дестинация на бежанците, не отговарят за  външните граници на ЕС, откъдето минават мигрантите. В момента изцяло зависим от волята на една страна-членка за охраната на външната граница. Ако страните по външните граници наистина не могат да се справят те трябва да  си възвърнат контрола с европейска помощ. И за да се избегне отново дискусията дали да оставим Гърция в Шенген, аз предпочитам тя да остане вътре. Ето защо има голяма необходимост евр. Гранични служби да бъдат изпращани в съответната държава по определени критерии, дори против нейната воля.

Онези, които наистина са бежанци, трябва да бъдат интегрирани в обществото, отбелязва Кати Пири:

Трябва да гарантираме, че техните деца няма да бъдат загубено поколение от нискоквалифицирани работници на пазара на труда. В същото време е ясно, че тази година в Европа не можем да приемем още един милион бежанци. Мнозинството от холандците все още смятат, че трябва да помогнем на хората, които бягат от война, но за да запазим тази крехка подкрепа на общественото мнение, ние, политиците трябва да създадем условия за интегрирането на бежанците.

Досега в Холандия са пристигнали 60 000 кандидат-бежанци. Повечето от тях ще получат убежище, ще им помогнем да научат езика, дипломите им ще бъдат признати. Но не можем да обявим, че ще търсим работа само на сирийците, не и на  холандците.Ето защо казваме „Не!“ на икономическите мигранти, идващи от страни извън ЕС.

Принципът трябва да бъде, че по-силните рамене могат да носят по-тежко, т.е. че по-богатите държави трябва да приемат повече хора, каза Кати Пири по отношение на неработещия механизъм за квотно разпределение на бежанците:

Единственият начин да решим проблема е общата формула на разпределение, Ако продължим със самостоятелните действия кризата няма да бъде разрешена.

На въпрос за възможни промени и реформи в Шенгенските правила по време на холандското ротационно председателство, Кати Пири отбеляза:

Не мисля, че е вероятно. Както знаете, именно холандското правителство отвори дискусията за създаването на т.нар. „Мини-Шенген“ – тоест за закриването на сегашния Шенген. Лично аз съм против това. Но е факт, че такива идеи се чуват не само от правителството на Холандия, което сега е ротационен председател, но от още няколко страни. Видяхме как Дания и Швеция затвориха границата си. По-рано през лятото видяхме как за един ден след Германия, като домино, още 5 страни въведоха граничен контрол. Изправени сме пред ситуация, в която се опитваме да запазим Шенген жив, да не изключваме държави от него, както беше с дискусията за Гърция. И не мога да си представя, че пред следващите 6 месеца бихме се занимавали с друго, освен с тази политическа реалност. Първо трябва да решим този проблем, преди да говорим за разширяване на Шенгенската зона.

Позицията на Кати Пири в детайли чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Мартин Осиковски

Мартин Осиковски: Който се занимава с това какво трябва и какво не трябва да се говори, търси най-прекия път към властта

Приликите между 17-ото столетие и нашето време са многобройни и някои могат да бъдат стряскащи. Това е време, преломно по отношение на културната история и на технологиите. Първият новинарски вестник в Европа се появява в самото начало на века - 1605-7 година, тоест между първите броеве на първия отпечатан в Страсбург новинарски вестник и..

публикувано на 23.01.25 в 12:43

Арестуваха двама младежи в София за притежание на наркотици

Двама младежи са арестувани от полицията в София, за притежание на наркотици. Те са на 21 и 17 години. В дома на първия задържан са открити таблетки, както и буркан с наркотични растения. По време на акцията е извършена и проверка на 17-годишно момче. При обиск в дома му са открити шоколадови блокчета с наркотици, както и буркан с..

публикувано на 23.01.25 в 12:38

Евростат: 20,7% от българите не са в състояние да поддържат домовете си топли при 10,6% средно в ЕС

През 2023 г. 10,6% от населението на ЕС не е било в състояние да поддържа домовете си достатъчно топли. Това представлява увеличение с 1,3 процентни пункта спрямо 2022 г., показват данни на официалната европейска статистика Евростат. Според данните, този дял в България е почти двойно по-голям, като 20,7% от българите не са могли да поддържат..

публикувано на 23.01.25 в 12:28
Министърът на енергетиката Жечо Станков. На заден план са Васил Велев (АИКБ) и Добри Митрев (БСК).

Компенсации за бизнеса за скъпия ток до края на март

Бизнесът и останалите небитови абонати ще получават компенсации за скъпия ток до края на март. При борсова цена над 180 лева за мегаватчас разликата ще бъде изцяло компенсирана, реши правителството, което по този начин одобри обещаната на работодателите и на синдикатите програма. Министърът на енергетиката Жечо Станков коментира, че така..

публикувано на 23.01.25 в 12:26
Теменужка Петкова

Министър Петкова: До 14 февруари внасяме нов проектобюджет

Очаква се бюджетен дефицит от над 3,6 милиарда лева в края на март, посочи министърът на финансите Теменужка Петкова след края на правителственото заседание.  Тя изрази притеснение за финансовото състояние на държавата. Кабинетът изтегли проекта на бюджет, предложен от служебния кабинет. Правителството ще внесе в Народното събрание нов..

публикувано на 23.01.25 в 12:16
Бейнур Ахмед - областен управител на Шумен

След призива на Пеевски: Областните управители на Шумен и Търговище напускат

Областният управител на Шумен Бейнур Ахмед подава оставка. От областната администрация уточняват, че той ще продължи да изпълнява функциите си до решението на Министерския съвет за назначаване на нов ръководител на администрацията.  Гюрсел Хасанов пък напусна поста областен управител на Търговище. Съобщението е публикувано във Facebook..

публикувано на 23.01.25 в 11:59
Марк Рюте

Рюте: Победа на Русия в Украйна ще излезе скъпо на НАТО

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте потвърди необходимостта от засилване на подкрепата за Украйна. В изказване пред Световния икономически форум в Давос Рюте подчерта, че Съединените щати трябва да останат ангажирани с военната помощ за Киев, което предизвика напомняне от Вашингтон, че Европа трябва да плати "справедлив дял" за своята..

публикувано на 23.01.25 в 11:52