"Южният полюс" е заглавието на най-новата творба на 40-годишният чешки композитор Мирослав Срънка по либрето на Том Холоуей. И двамата не са имали досега поръчки за големи произведения, но ръководството на Баварската опера реши да заложи на таланта им.
Премиерата на 31 януари в Мюнхен показа, че си е струвало да се рискува. Значим принос за успеха имат и изпълнителите на главните роли - Роландо Виясон като Робърт Скот и Томас Хемпсън като Руал Амундсен, а на диригентския пулт - Кирил Петренко. Операта разказва за надпреварата между англичани и норвежци през 1911 година, в опит да достигнат първи до Южния полюс - опит, който завършва с победа на норвежците, но трагично за английския екип.
Любопитен факт е, че две седмици преди световната премиера на операта "Южният полюс" от Баварската държавна опера съобщиха, че всички билети за спектаклите, които ще бъдат представени, до последното място са свършили. По този повод известният британски музикален критик Норман Лебрехт коментира, че такава статистика вероятно не може да бъде достигната никъде другаде по света.
В Бавария има сериозно отношение към музикалното обучение и възпитание на децата от най-ранна възраст. Мюнхен може да се похвали с два оркестъра на световно ниво - Симфоничния оркестър на Баварското радио и Мюнхенската филхармония, както и с още няколко достойни състава, а хоровите дружества са над 50 и редовно имат участия в църкви и концертни зали. Продължава вековната традиция и на домашното музициране. Баварската държавна опера е в топ 5 на оперните театри в света с около 280 спектакъла годишно в зала с 2100 места, която най-често е пълна. Около 25 000 души си купуват абонамент за поне 6 спектакъла на година, а списък на чакащите се изготвя понякога и за 5 години напред. Така специалистите обясняват огромния успех дори на нова опера, написана от неизвестен на широката публика композитор.
"Южният полюс" е буквалното състояние на изкуството, силен индикатор за това накъде отива операта през следващото десетилетие, обобщава в рецензията си Норман Лебрехт.
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..