Фондът за гарантиране на влоговете обаче се обяви против публичното оповестяване на доклада за фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ), изготвен от "Аликс партнърс". Такова предложение е направено от депутати от ДПС, сред които и Делян Пеевски и Йордан Цонев. То е част от законопроект, който обаче нито един от вносителите не защити пред колегите си от правната комисия. Пред депутатите Борислав Стратев от Фонда предупреди, че е възможно компанията да поиска сериозни санкции заради оповестяване на разследването ѝ:
Това е все пак договор между два частноправни субекта, а именно синдика на КТБ и "Аликс партнърс". На второ място, в самия договор има клауза на конфиденциалност, той не може да бъде разпространяван без съгласието на другата страна, на изготвилата го "Аликс партнърс". Огласяването или разпространяването по този начин на доклада е нарушение на договора и може да доведе до сериозни неустойки за синдика.
Въпреки това текстовете, предложени от Делян Пеевски и други депутати от ДПС бяха приети от Ресорната праламентарна комисия. Тя се съгласи и с друг Законопроект, според който синдиците ще получават заплата до началото на осребяването на имуществото,защото:
Приемаме, че синдиците имат по-голям интерес да получават втория вид възнаграждение, т.е. определен на база на събраното, на осребреното имущество от колкото да получават първоначалното константно определено. Тъй или иначе синдиците към момента не им се плаща възнаграждение. Този въпрос би следвало да се реши – обясни Данаил Кирилов от ГЕРБ.
Освен това синдиците ще се отчитат ведъж месечно, а не ежеседмично. На адвокатите пък ще се плаща под договорения адвокатски минимум:
Те са 3% плюс 830 лв. върху претендирания интерес. За изпълнителните производства е половината. Ако сложите върху 5 милиарда и 300 милиона активи, върху които ще се начисли евентуално някакво адвокатско възнаграждение – каза Борислав Стратев от Фонда за гарантиране на влоговете.
Докладът на "Аликс партнърс" е достъпен в секретната секция на парламента. Договорът между компанията и синдиците на Корпоративна търговска банка обаче не е предоставен на депутатите.Правната комисия трябваше да разгледа и другия пакет промени в Закона за банковата несъстоятелност. Той беше внесен от депутати от повечето парламентарни групи и целеше поредното прецизиране на текстове, които да подпомогнат работата на синдиците и публикуването на информация за банката в несъстоятелност, която да осигурява "яснота за обществото". С тях ще се променят и текстове от Гражданско-процесуалния кодекс, както и за заплащането на синдиците.
Подробности чуйте в репортажа на Марта Младенова в звуковия файл.
Продължават да се наливат непрекъснато пари за лекарства и болнична помощ, каза проф. д-р Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването , в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира парите за здравеопазване – бюджета на НЗОК за 2025 г. "Медикодиагностичните дейности, извънболничната помощ, са само 3% от общото..
Украйна никога няма да признае окупираните територии за руски, заяви на пресконференция президентът Володимир Зеленски, цитиран от Укринформ: "Няма да признаем никои от териториите, окупирани от Русия. Това е факт. Нашият народ се сражава за това, нашите герои дадоха живота си. Толкова много хора бяха ранени, толкова много страдания понесохме. Ето защо..
ЕС да позволи на своята администрация да предприема по-бързи процедури в случай на война или други кризи със сигурността от голям мащаб. Трябва да бъде развит и европейски стълб в НАТО, който да може да действа автономно в случай на необходимост. Това се казва в приета от Европейския парламент в Страсбург резолюция. Общността трябва да..
Парламентарната Комисия по демографската политика, децата и семейството прие на първо гласуване проект за промени в Закона за закрила на детето, внесен от Тошко Йорданов и група народни представители от "Има такъв народ". С него се правят редица промени в Закона за здравето, Наказателния кодекс и други нормативни актове. Сред тях е забрана на..
42-годишен работник е пострадал от токов удар на строителен обект в Девин. Мъжът е наливал бетон на строеж на хотел в местността "Струилица“. На мястото са пристигнали полиция, пожарна и линейка. Мъжът е с обгорена ръка, но без опасност за живота. Транспортиран е за прегледи в областната болница в Смолян.
Българският бизнес е най-заинтересован да работи с партньори от Германия, Турция, Италия, Румъния и Китай. В първата десетка на най-търсените партньорства попадат още САЩ, Сърбия, Гърция, Испания и Франция. Данните са от проучване на Българската търговско-промишлена палата. Българският бизнес предпочита да създава партньорски отношения предимно по..
Великотърновският окръжен съд постанови пет години лишаване от свобода за Начо Пантелеев за катастрофата, при която преди две години и четири месеца край село Шереметя загина футболният треньор Ферарио Спасов. Наказанието е минималното, което предвижда законът за причиняване на смърт по непредпазливост с квалификацията "особено тежък случай"...
Конституционният съд е в готовност почти незабавно да постанови съдебно решение, след като получи данните от ЦИК . Тази готовност се затруднява от..
Заради инсталирането на нов сървър и техническа невъзможност да започнат работа веднага, от "Информационно обслужване" поискаха от ЦИК въвеждането на..
Има ли опасност земеделските площи да останат без възможности за поливане, след като излязоха тревожните статистики за незапълнени обеми на големите..