Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връзката между мюсюлманската забрадка и радикализацията е подвеждаща

Най-опасно е романтизираното насилие според проф. Нилюфер Гьоле

Еманципираната сексуалност и свободната любов създават огромната липса на обвързване и отдаденост, и те се компенсират от радикализма

Снимка: ЕПА/БГНЕС

 Две френски тийнейджърки, които избягаха от домовете си, за да заминат за Сирия, се прибраха след като техните роднини отправиха призив към тях по телевизията, предаде Франс прес. Те не са единствените, които са били готови да се присъединят към т.нар. Ислямска държава. Млади жени имаше до някои от атентаторите от Париж, а преди няколко дни Ал-Арабия ТВ съобщи, че ISIS (т.нар. "Ислямска държава") създава женски батальон.

Затова попитах една от най-известните френски социоложки, професор е във Висшето училище за социални науки (Париж) Нилюфер Гьоле, какво обяснява радикализацията на жени в исляма? 

Тя е авторка на изследванията „Мюсюлманки и модерни: забрадка и цивилизация в Турция“ (2003) и “Взаимопрониквания: ислямът и Европа“ (2005). Последната й книга е „Мюсюлмани във всекидневието, европейско изследване на споровете около исляма“ (2015). Нилюфер Гьоле беше в София по покана на Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София и Културния център на СУ „Св. Климент Охридски“ за публична лекция свързана с нейните изследвания върху протестните движения в мюсюлманския свят.

Незнам дали думата радикализация е съвсем точна. Може би не. Може би трябва да говорим за това да станеш склонен към насилие, да станеш екстремист. Това не е непременно радикализация на вярата, на върванията, а радикализация на хората. Просто тези хора стават радикали, готови да хванат оръжията и да убиват. Не защото са мюсюлмани, а защото са екстремисти.


Ако питате как ние мнозинствата в Европа се справяме с това, продължава Нилюфер Гьоле ще ви кажа че:

Колкото повече слагаме знак на равенство между една религия като исляма и тероризма толкова по-трудно ще намерим точния път. Това е много рисковано. Бързия пренос който правим от забраждането до обвинението, че някои се радикализира е огромен проблем защото е подвеждащо. Затова казвам, че може би не става дума за радикализация на същите тези хора или жени, които слагат демонстративно забрадки.

Според Нилюфер Гьоли има огромна разлика между това да покриеш главата си със забрадка като знак за остояване на твоето религиозно различие в страна, където мюсюлманите не са мнозинство и пълното забулване с бурка. С първия жест една жена иска да бъде откроена и да бъде видяна и в нейния избор на нейната вяра, а в другия случай при пълното забулване жената сама осъжда себе си на невидимост. Това са две коренно противоположни стратегии. А сред радикализиращите се младежи в Европа се вижда, че те не прибягват до религиозна символика, може би и за да не будят подозрения. Така че пътят да посочиш с пръст радикалите заради демонстрацията на религиозни знаци може би съвсем няма да е ефективен смята тя. Затова трябва да поставим по друг начин въпроса:

Кои са тези хора, които искат да влязат в такъв разрив с обществото точно доколкото живеят в европейски градове и да се присъединят към това движение, за да се обърнат срещу тяхното собствено общество и да се превърнат в убийци? Смятам че това е ужасно, защото наистина има хора, които се присъединяват към ИДИЛ/Даеш от Белгия, от Франция, от Холандия. Има много утопични причини. Очевидно тези хора смятат, че това е начин да възстановят чувството за оттдаденост, за принадлежност, вярност. Особено в случая с жените, които се присъединяват аз намирам връзка с голямата тема за сексуалността и нейната съдба в западното общество. Тези жени по-скоро са верни на своите възлюбени мъже, станали част от ИДИЛ, те ги следват и така се присъединяват.

Снимка

Нилюфер Гьоле не изключва и причина за създаването на женския батальон към ISIS да е реплика и провокация към кюрдските жени с калашници.  Но освен чисто политически, има и дълбоко културологични обяснения според нея. 


За много от тези момичета следването на техните възлюблени, които са тръгнали по пътя на радикализацията е знак за емоционална отдаденост. Това означава ли, че те мислят това като форма на обвързване и на ангажимент... Нещо като любов?

Да, нещо като екстремна любов. Тук също им манипулация на желанието и за да го разберем трябва да го гледаме като огледало на обществото ни. В Европа ние живеем в либерални еманципирани общества. Сексуалността е напълно еманципирана, външна. Но това води и до бного нов тип тревожност за младите хора. Никога не може да си сигурен, че другият е толкова обвързан, че е толкова ангажиран във връзката. Това обвързване вече не е ценност. Това поставя любовта пред изпитания. Как обичаш без обвързване?! Свободната любов доминира но и създава проблеми. Затова смятам, че трябва да четем радикализацията като симптоми на модерните ни общества. За да отговоря на въпроса ви – не трябва да се отказваме да анализираме патологиите на модерните ни общества.

 Дали има връзка с Исляма?

Има отношение към исляма, защото те намират в тази религия нещо като идеал, нещо тотално различно от модерното общество, а идеята за насилието идва като инструмент – терорът е начин те да се почувстват силни, да се овластят със сила. Има цинично овластяване в насилието и това е огромен проблем. И затова е важно мюсюлманите да отправят послания срещу тази патологична, цинична интерпретация на религията. Не е достатъчно да се каже, че това не е Ислямът. Има нещо общо защото екстремистките интепретации могат да си открият съответна реторика, която да следват сляпо. Не говорим за телогията, и за умните и просветените вюрващи, но все пак в темата за отдадеността и вярността има реторика, която може да бъде използвана по толкова патологичен начин. А този бриколаж от идеи може да има ефект на експлозия.

Нилюфер Гьоле смята, че в това е и отговорността на мюсюлманите в Европа – не просто да казват, че това няма нищо общо с религията, а да се опитат да разберат какво се случва с някои от нашите деца, нашите синове... и нашите дъщери.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастна жена на о. Крит помогна за ареста на 77-годишна българка за телефонна измама

Българката е участвала в схема с телефонна измама. Мъж се представил за полицай по телефона и съобщил на 86-годишна гъркиня, че брат ѝ е арестуван за пътно произшествие със смъртен случай. Поискал е 10 000 евро, за да освободят въпросния мним извършител и да заличат престъплението. Гъркинята в началото била шокирана и се съгласила да предаде..

публикувано на 20.12.24 в 10:29

Дипломати на Байдън са в Дамаск за срещи с новите сирийски власти

Висши дипломати от администрацията на американския президент Джо Байдън са в Дамаск, за да се срещнат с новите сирийски власти, водени от Хаят Тахрир аш-Шам, съобщи говорител на Държавния департамент. Това е първата лична и официална среща между Вашингтон и новите управници на Сирия. Висшият дипломат на Държавния департамент за Близкия..

публикувано на 20.12.24 в 10:12
Стоян Венев, фрагмент

120 години от рождението на художника Стоян Венев

Домът на хумора и сатирата в Габрово отбелязва 120 години от рождението на един от най-разпознаваемите наши художници - Стоян Венев. Юбилейната изложба ще бъде открита в 18 часа тази вечер и ще остане в зала 5 на Музея до края на юни догодина.  Повече от 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели ще бъдат показани..

публикувано на 20.12.24 в 09:58
Добромир Живков

Добромир Живков: Антикорупционните мерки може да разделят преговарящите за кабинет

"Решаващо ще бъде до каква степен тези политически сили, които в момента преговарят за управление, ще могат да постигнат единомислие по  възможната програма за антикорупционни мерки".  Това обясни пред БНР Добромир Живков, управител на социологическа агенция "Маркет линкс". "Аз съм скептичен, че ГЕРБ биха били достатъчно активни"...

публикувано на 20.12.24 в 09:50

Депутатите излизат в коледна ваканция до 5 януари

Парламентът излиза в коледна ваканция от 22 декември до 5 януaри.  Предложението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова бе прието с 211 гласа. Не бе прието предложението на Кирил Петков, Надежда Йорданова и Божидар Божанов, коледната ваканция да бъде от 24 декември до 1 януари включително. Депутатите обсъждат..

публикувано на 20.12.24 в 09:37
Община Бобошево

В Бобошево не приеха увеличение на данък "сгради" и такса "смет"

Съветниците в малката община Бобошево не приеха предложението на администрацията за увеличаване данъка сгради и такса смет за 2025 г. Само двама гласуваха със "за", 8 бяха "против", а един се въздържа. Предложението за увеличение беше драстично - данъкът сгради да стане 4,5 промила, което е таванът за тази ставка. Самата такса смет е на три..

публикувано на 20.12.24 в 09:20

Нов портал към Беломорието: Възстановяват връзката Рудозем - Ксанти

Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието .  На границата при Рудозем отдавна има изграден пункт, но той не функционираше, тъй като не беше довършен пътят от гръцка страна - от границата до Димарио. Довършването на тази отсечка съвпадна с влизането на страната ни в сухопътен..

публикувано на 20.12.24 в 09:15