Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С редица възпоменателни събития Русия отбелязва 75 години от Великата отечествена война

Снимка: Васко Михайлов

На днешния ден преди 75 години започва Великата отечествена война. 22 юни 1941 година е датата, на която Германия напада Съветския съюз. Войната продължава 1418 дни и отнема живота на 27 милиона съветски граждани, по-голямата част от тях са цивилни. Но тази война в крайна сметка води до разгрома на Хитлеристка Германия и до новото състояние в Европа.

22-ри юни за Русия остава като най-тъжната дата в новата история. След разпадането на бившия Съветски съюз и възстановяването на Русия като независима държава 22-ри юни е установен като Ден на памет и скръб. По този повод днес на територията на Руската федерация ще се проведат редица възпоменателни събития.

В рамките на това отбелязване властите в Москва, заедно с организациите на ветераните и младежките организации, ще отбележат съвместно тази тъжна дата. В Александровата градина представителите на руското правителството и на властите в руската столица ще поставят венци на Гроба на неизвестния войник. А в Поклонната гора, където се намира централният музей на Великата отечествена война, както в Русия се възприема тя, ще бъдат положени цветя пред паметника на "Скърбящата майка", след което ще има среща с ветерани от тези исторически събития. Малко по-късно пред известната Белоруска гара, откъдето са потеглили първите доброволчески части и съветски военни съединения, ще бъдат положени цветя пред бронзовия паметник, намиращ се там.

Днес ще се проведе и първото заседание на Общоруското историческо събрание, в което ще вземат участие 500 експерти, историци, които ще обсъждат проблемите пред съвременната историография в съвременната геополитическа обстановка и развитието на националното самосъзнание.


Преди дни независимото издание "Независимая газета" публикува интересен материал за тези исторически събития, в който припомни по-малко известни данни и факти, свързани с днешната дата. Според публикацията, която се основава на документи от Руския държавен архив, през първите дни след нападението над тогавашния Съветски съюз неговият ръководител Сталин се е оттеглил от управлението на страната, отивайки в партийната резиденция недалеч от Москва.
Тогава Сталин иска българският посланик в Съветския съюз Иван Стаменов да изпрати предложение до Хитлер за спиране на войната в замяна на териториални отстъпки в полза на Германския райх, като дори се предлагат конкретно Украйна, Прибалтика, Бесарабия, Буковина и Карелия. В публикацията става ясно, че Стаменов е агент на съветските служби.
  

Интересни подробности около ролята на България в първите дни на войната чуйте от репортажа на Николай Кръстев в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК даде 6 месеца на България за необходимите реформи по МВУ, за да не загуби 653 млн. евро

България има половин година, за да извърши необходимите реформи, иначе ще бъде лишена от 653 милиона евро, които трябва да получи по второто плащане по Механизма за възстановяване и устойчивост. Това съобщиха от Комисията . Причините са неизпълнение на 8 основни цели и една подцел. Според Комисията, страната ни не е изпълнила изисквания..

публикувано на 29.11.24 в 16:44

Близо 200 хил. украинци са намерили временния си дом в България от началото на войната

Над три милиона и половина украинци са пристигнали или са преминали през България от началото на войната до сега, а близо 200 000 души са намерили тук временния си дом. Това обяви Ана Тертична от посолството на Украйна у нас, която участва в организирана от Центъра за изследване на демокрацията кръгла маса за връзката между дезинформацията и насилието над..

публикувано на 29.11.24 в 16:36

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по..

публикувано на 29.11.24 в 16:20
Пламен Сивов

Пламен Сивов: При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за смислен дебат няма място

"При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за същински и смислен дебат  все още няма място" . Това заяви пред БНР Пламен Сивов, фондация "Покров Богородичен". "Това, което наблюдаваме в парламента, е проекция на собствената ни немощ като общност".  Остават ни два пътя – на пълния разпад и на смирението, посочи още той.  Вторачили..

публикувано на 29.11.24 в 15:45

Във Велинград очакват резултатите от повторните проби за чума по овцете

Във Велинград се очаква се днес да бъдат оповестени резултатите от повторните проби, които бяха взети от поставените под карантина над 1700 овце. Напрежение възникна при опита на БАБХ да вземат нови проби за чума по овцете Ако пробите потвърдят наличието на чума, в началото на следващата седмица ще се пристъпи към принудителното..

публикувано на 29.11.24 в 15:39
Асен Василев, Божидар Божанов, Кирил Петков и Атанас Атанасов (от ляво надясно) от ПП-ДБ направиха изявления в НС - 12 ноември 2024 г.

ПП-ДБ няма да подкрепи кандидат за председател на НС без подпис на декларацията за санитарен кордон

ПП-ДБ няма да подкрепи кандидат за председател на Народното събрание без подпис върху декларацията за санитарен кордон. Това заявиха лидерите на коалицията ПП-ДБ, след като парламентът не успя да избере председател за осми път. Съпредседателят на ПП–ДБ Кирил Петков коментира: "Ние няма да подкрепим кандидат на никоя партия, която не..

публикувано на 29.11.24 в 15:06

Светла Чимчимова за "опитомяването" на депресията

"Виждах, че нещо не е наред. Чувствах се изморена, постоянно ми се плачеше, беше ми тежко. Мога да определя състоянието като малко по-лежерна форма на отчаяние". Това разказа пред БНР Светла Чимчимова, социален работник във фондация "За нашите деца", сътрудник на редакция "Хумор и сатира" на Националното радио.  Тя преминава през състоянието на..

публикувано на 29.11.24 в 14:31