С какво свързвате пълнолунието - с романтика, с тайнственост, с приключение? Аз вече свързвам пълнолунието и с музиката на Моцарт. Защо ли? Защото бях на приказен концерт с моцартова музика, осветен от приказна луна! Това беше на 16-и август вечерта на откриването на „Моцартовите празници“ на Сцената на Езерото в Правец с концерт на елитния Симфоничен оркестър на Българското национално радио под диригентството на един от най-талантливите и уважавани български диригенти, виенски възпитаник и майстор в интерпретацията на Моцартовата музика – маестро Диан Чобанов.
Както си му е редът, концертът започна с увертюра – из операта на Моцарт „Така правят всички жени“. След това беше поднесена първата от поредицата оригинални идеи на артистичния директор на фестивала маестро Христина Ангелакова. Тази година не един, а цели три рояла бяха пренесени на сцената на Езерото. На тях седнаха Виктория Василенко, Георги Черкин и диригентът и пианист Диан Чобанов. Заслушах се в първата част на Моцартовия концерт за три пиана и се загледах в пълната луна, която ту загадъчно се криеше зад облаците, ту бавно и нежно изплуваше в целия си блясък. А след това напълно се потопих във втората част. За мен моцартовите бавни части на концертите са сред най-красивите музикални творения, най-нежната и чувствената музика! Когато отново вдигнах поглед към луната във финалната част, осъзнах, че вече е започнала нощта. В тази красива нощ прозвуча и моцартовата Симфония №36 „Линц“. Седнах още по-близо до сцената и наблюдавах как диригентът Диан Чобанов все повече сякаш рисуваше моцартовата музикална тъкан, а оркестърът сякаш все повече се превръщаше в едно цяло с него – като багрите на художника, които се появяват върху платното. Казах си: Точно сега ми се иска програмата не да свършва, а да продължава още и още! Това каза и диригентът на хор „Бодра смяна“ Александър Кочков, който седеше до мен и който беше пътувал специално от София за този концерт. Чуйте в звуковите файлове какво още сподели маестро Кочков.
„Моцартовите празници“ в Правец все повече оформят облика си като „по-малката сестра“ на празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Освен че през годините се разширяваха жанрово към джаз, рок и поп музика, в програмата заедно с оперните и балетните спектакли и гала концертите с оперна и симфонична музика има все повече изложби, театрални спектакли и звезди.
Тази година с две прекрасни матинета в зала "Правец" „Шекспир е жив“ и „Дон Кихот в музика, балет и… картини”, осъществени в партньорство с Британския съвет и с испанското посолство, беше чествана 400-годишнината от смъртта на гениите Уилям Шекспир и Мигел де Сервантес Сааведра. Звуковите файлове ще ви „пренесат” в атмосферата на тези изискани камерни спектакли, поставени с много вкус от режисьора Христо Симеонов.
Едно от най-хубавите музикални събития, с които ще запомня 12-я международен фестивал „Моцартови празници” в Правец, беше матинето на Венци Благоев „Джаз за деца и възрастни”. Предварително подготвените столове в залата се оказаха много малко за любопитните деца и родители, някои от които бяха чували за "вълшебството" на Венци Благоев. Първо, той много обича децата и с лекота общува с тях и ги въвежда в света на музиката. Второ, има вълшебен куфар с музикални инструменти, на които всички искат да опитат да посвирят. И трето успява да създаде такава хубава атмосфера, в която всички се радват да слушат музика, да правят музика, да изявяват своя талант или да се радват на други таланти. Деца и възрастни, звезди и непознати - от тази пъстра картина в звуковите файлове ще ви „срещнем” със световноизвестния български тенор Калуди Калудов, гушнал в прегръдката си малкия си син Калоян.
В звуковите файлове чуйте още интервю с големия актьор от Народния театър „Иван Вазов” Валентин Ганев, с дъщерята на великия български бас Никола Гюзелев Адриана, отзиви на публиката след спектаклите „Севилският бръснар” от Росини на Русенската опера и „Лучия ди Ламермур” от Доницети на Старозагорската опера, както и оценката за 12-ото издание на „Моцартовите празници” в Правец на създателката на фестивала – оперната певица и вокален педагог Снежинка Аврамова, „камерзенгерин на Бавария”.
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Вървим в процес на нормализация, системен консенсус. Идеята е системата да заработи . Това мнение изрази пред БНР политологът Атанас Радев, който..