Ще бъде направен обстоен преглед на резултатите в борбата срещу корупцията и организираната престъпност - 10 години след присъединяването на България и Румъния към ЕС.
Мониторинговите доклади бяха решаващо условие за членството на двете страни през 2007-а, с което те доброволно се съгласиха. Сега обаче София и Букурещ настояват за спирането на механизма.
Очаква се този доклад да оцени реформата на Висшия съдебен съвет, както и направения независим анализ на ефективността на българската прокуратура.
В тези две институции на съдебната власт се коренят системните проблеми в разследването и правоприлагането, според предишния доклад на Еврокомисията преди година. Тогава за Румъния се отбелязаха много добри резултати и редица ефективни присъди за корупция по високите етажи на властта. В България този показател остана на незадоволително ниво.
През 2016-а няколкократно имаше спекулации дали Брюксел ще прекрати наблюдението над Румъния преди това на България. Самият председател на ЕК Жан-Клод Юнкер допусна такава възможност, отбелязвайки, че двете държави се оценяват според собствените си резултати. На два пъти обаче първо неговият заместник Франс Тимерманс през декември, а вчера отново говорител на Комисията отрекоха версията, че днешните доклади ще бъдат последните. Беше уточнено, че отпадането на механизма е предвидено до края на мандата на Юнкер, който е чак през 2019 г.
Часове преди оповестяването на редовния си доклад за борбата с корупцията и организираната престъпност ЕК разпространи социологическо проучване, направено сред българите. Според данните на Евробарометър 72% от хората в България смятат, че Механизмът за сътрудничество и проверка трябва да продължи да действа.
Практически всички българи посочват като сериозни проблеми пред страната корупцията (97%), организираната престъпност (96%) и недостатъците в съдебната система (94%). Само 28 на сто от българите са на мнение, че положението се е подобрило откакто България е член на ЕС.
Още по темата чуйте в репортажа на Никола Миладинов за предаването "Преди всички".
"ВСС трябваше отдавна да открие нова процедура за избор на членове от професионалните квоти. Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да прави каквото и да е за откриване на процедура за избор от парламентарната квота. От друга страна е притеснително, че се правят опити за пресиране на сроковете . Което на пръв прочит означава, че или..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави...
В Кипър от днес в пилотно действие е електронната платформа в помощ на потребителите за сравняване на цените на стоките в различни търговски обекти. Чрез нея се осигурява по-голяма прозрачност на пазара и облекчение на семейните бюджети, казаха от търговското министерство. Електронната кошница (e-kalathi) стартира с 478 продукта, основни за..
Американският президент Доналд Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа. Според него палестинците искат да се върнат там, защото нямат друга алтернатива. Тръмп е на мнение, че арабските държави се колебаят дали да ги приемат на тяхна територия само защото не са говорили с него и изрази увереност, че това ще се промени,..
" Стратегията "Сорос" на Делян Пеевски е опит да се отклони вниманието от много по-съществени въпроси в държавата, включително около неговата личност ". Това заяви пред БНР Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. "ДПС-Ново начало" пак внася в парламента проекторешение за комисия "Сорос" НС отхвърли предложението на..
Доналд Тръмп обяви, че има напредък в дипломатическите усилия за мир в Украйна и че е имал разговор с Владимир Путин. Американски медии съобщават, че тази седмица вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс, ще се срещне с Володимир Зеленски в Мюнхен. Пред репортери Тръмп заяви, че е имал разговор с руския лидер Владимир Путин, но отказа да даде..
Министерството на финансите ще предложи още 100 милиона лева дългови книжа, става ясно от обявата за аукциона на сайта на БНБ. Книжата са тригодишни и с фиксирана лихва от 2,75 на сто. Досега от началото на годината е поет общо дълг от 600 млн. лева в два аукционна за 3 и 7-годишни държавни ценни книжа. 300 млн. лв. нов дълг бяха..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..