Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес става ясна оценката на ЕК за реформите в правосъдието и вътрешните работи

| обновено на 25.01.17 в 11:15
Днес ще стане ясно каква е оценката на ЕК за реформите в правосъдието и вътрешните работи на България и Румъния. Годишният доклад на Комисията  за така наречения "Механизъм за сътрудничество и проверка" ще бъде публикуван в ранния следобед. 

Ще бъде направен обстоен преглед на резултатите в борбата срещу корупцията и организираната престъпност - 10 години след присъединяването на България и Румъния към ЕС.

Мониторинговите доклади бяха решаващо условие за членството на двете страни през 2007-а, с което те доброволно се съгласиха. Сега обаче София и Букурещ настояват за спирането на механизма.

Очаква се този доклад да оцени реформата на Висшия съдебен съвет, както и направения независим анализ на ефективността на българската прокуратура.

В тези две институции на съдебната власт се коренят системните проблеми в разследването и правоприлагането, според предишния доклад на Еврокомисията преди година. Тогава за Румъния се отбелязаха много добри резултати и редица ефективни присъди за корупция по високите етажи на властта. В България този показател остана на незадоволително ниво.

През 2016-а няколкократно имаше спекулации дали Брюксел ще прекрати наблюдението над Румъния преди това на България. Самият председател на ЕК Жан-Клод Юнкер допусна такава възможност, отбелязвайки, че двете държави се оценяват според собствените си резултати. На два пъти обаче първо неговият заместник Франс Тимерманс през декември, а вчера отново говорител на Комисията отрекоха версията, че днешните доклади ще бъдат последните. Беше уточнено, че отпадането на механизма е предвидено до края на мандата на Юнкер, който е чак през 2019 г.


Часове преди оповестяването на редовния си доклад за борбата с корупцията и организираната престъпност ЕК разпространи социологическо проучване, направено сред българите. Според данните на Евробарометър 72% от хората в България смятат, че Механизмът за сътрудничество и проверка трябва да продължи да действа.

Практически всички българи посочват като сериозни проблеми пред страната корупцията (97%), организираната престъпност (96%) и недостатъците в съдебната система (94%). Само 28 на сто от българите са на мнение, че положението се е подобрило откакто България е член на ЕС.


Още по темата чуйте в репортажа на Никола Миладинов за предаването "Преди всички".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Константина Георгиева и Брено Плачидо

Брено Плачидо пристигна в България за снимките на филма "Аврора"

Бурна романтична любовна история между италиански журналист и българско момиче, което е принудено да проституира в условията на комунистическа България. Това е част от синопсиса на новия филм на режисьорите Георги Стоев – Джеки и Никола Бошнаков. Продукцията е българо-италианска, а в ролята на младия италианец ще се превъплъти синът на..

публикувано на 09.10.24 в 15:05

Работещите в столичния транспорт заплашват с ефективна стачка

Ако искането на синдикатите за въвеждане на бонусната система за работещите в градския транспорт на София не бъде изпълнено от 1 октомври, в петък ще има едночасова стачка и транспортът ще спре.  Това заявиха от Федерацията на транспортните работници "Подкрепа" на протест пред Столичната община. "Дошли сме тук за по-добри условия на труда, за по-добро..

публикувано на 09.10.24 в 15:02
Украинският президент Володомир Зеленски (вляво) и хремиерът на Хърватия Андрей Пленкович - Дубровник, 9 октомври 2024

Зеленски пристигна в Дубровник за срещата на върха "Украйна - Югоизточна Европа"

Украинският президент Володимир Зеленски пристигна в хърватския град Дубровник за срещата на върха "Украйна - Югоизточна Европа". Участват премиери и министри на външните работи на 12 държави от региона, сред които и България, в лицето на премиера Димитър Главчев. На срещата на върха ще бъдат обсъдени международните усилия за постигането на мир, както и..

публикувано на 09.10.24 в 14:41

Петя Стойкова: Искаме МК да чуе проблемите на творците на свободна практика

Два месеца се бавят резултатите от сесия на Министерство на културата за проекти на творци на свободна практика. Към момента няма обяснение за причините, а от независимия културен сектор са изпратили поредно писмо и петиция с надежда да им се обърне внимание. "Нямам обяснение за забавянето, вероятно имат трудности в Министерство на..

публикувано на 09.10.24 в 14:36

Повече български студенти са били това лято на бригади в САЩ

Повече български студенти са били това лято на бригади в САЩ в сравнение с миналата година, отчитат агенции, които организират подобни пътувания. Лято 2024 година е било изключително силно по линия на студентските бригади, отчита Весела Кутова - мениджър програми за културен обмен в САЩ в една от водещите агенции за студентски бригади у нас. "Много..

публикувано на 09.10.24 в 14:28
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков (в центъра), министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов (вдясно) и министърът на електронното управление Валентин Мундров (вляво) на брифинг за подготовката на изборите - 9 октомври 2024 г.

Атанас Илков: МВР е предприело действия, за да не бъде допуснато изкривяване на вота

МВР е предприело различни действия, за да не бъде допуснато изкривяване на вота на предстоящите предсрочни парламентарни избори, министърът на вътрешните работи Атанас Илков. Той подчерта, че се работи по всеки постъпил в МВР сигнал за купен и корпоративен вот. Министър Атанас Илков е категоричен, че няма сигнал, постъпил по официален ред, по..

публикувано на 09.10.24 в 14:06

Доротея Дачкова: Ако някой държи търговското отделение на Апелативния съд, може да управлява държавата

Остава впечатлението, че ВСС иска да се провали конкурсът за търговски съдии в Софийски апелативен съд, защото не са доволни от класирането за тези места в Апелативния съд. От много години  там има командировани съдии, а по-послушни от тях няма, защото треперят да не им бъде прекратена командировката. Това сподели в интервю пред БНР Доротея..

публикувано на 09.10.24 в 13:50