Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Noblesse oblige": Привилегиите вървят с отговорности

снимка от официалния сайт на групата http://www.noblesseoblige.co.uk/


Ноблез оближ. Група която с музиката си изследва Меланхолията и възторга.  Това са Валери Рюне, французойка с произход от Карибите и Себастиян Лий Филип от Германия, Срещат се в Лондон, но днес живеят в Берлин и са известни с името Noblesse oblige, в превод: "Благородството задължава"…

В предаването „Хоризонт до обед“ гости бяха Валери Рьоне и Себастиан Лий Филип от групата „Noblesse oblige“. Валери обясни откъде идва името на групата:

Noblesse oblige е френски израз. Заглавието на първия ни албум беше „Привилегиите вървят с отговорност“. И е точно това. В света, в който живеем, е важно да знаем, това.

Себастиан Лий Филип заяви, че се чувства привилегирован:

Вероятно съм един процент от най-привилегированите хора в света, които имат шанса да работят това, което им харесва и да правят музика. За нас името на групата ни крие възхищение от стара Европа. Да използваме име, което хората не разпознават беше предизвикателно. И до днес имаме смешни ситуации, защото не е лесно то да бъде произнесено или разбрано.

Използваме име, което хората не разпознават веднага и може би трябва да направят малко изследване какво значи беше предизвикателно, имаме и до днес смешни ситуации - защото в Лондон където се срещнахме всъщност не е лесно с това име на групата ни.

Валери е певица, танцьорка, актриса и театрален режисьор от френско-карибски произход. Себастиян е висок и строен германец, който пее, свири на различчни инструменти и се занимава с музикална продукция. Така ги определя Наско Русков от групата Les Animaux Sauvage - българското трио Сибила Серафим, Наско Русков и Ивайло Стоядинов - Чарли. Които отвориха сцената и подгряха по уникален начин Noblesse oblige
.
Стара мечта на Никола Димитров, организатор на концерта. За него да покани Noblesse oblige е осъществена мечта от момента, в който изпуска  техен гиг в Пловдив.

Французойката от карибски произход Валери и германецът Себастиян се запознават на бал с маски в Лондон през 2004-та и скоро след това основават Noblesse Oblige. Стават част от сцената в Сохо. По-късно се установяват в Берлин.

 Защо Берлин ги питам? Там ли намират място за своето "изгнание", ако цитирам заглавието на вторият им албум “In Exile”

Берлин е много особено място
, казва Валери. Няма нищо подобно в Европа. Имаш усещането, че продължава да е млад град и заради Стената и падането на Стената. Заради историята има и друга енергия усещаш я в творците, които са там. Атмосферата е много различна от всички други градове даже в Германия.

В текста за новият им албум представен в София “Афера на Сърцето” четем, че Noblesse oblige го определят като не-апологетична поп-музика... Питам, защо?

Не-апологетичен се отнася до.. ще използвам една мръсна дума-  поп-качеството на стила, който търсихме тук, признава Себастиан.

Преди това правехме по сурови неща- имахме повече пънки дух, а сега искахме да го полираме и да включим повече хора ,- които да правят миксирането, полирането.. търсехме онзи особен дух на 80-те...


Дух на мелодичен упадък, който навремето усещахме в алтернативните проекти включително като Тъксиидо муун или Нова Генерация в България... а днес тези вихрени години звучат като реплика към днешния европейски декаданс- звучене близко до кабарето от 30-те години на ХХ век и цъфтящата арт сцена в контраст с нацизма, който избуява...

Сред почитателите им са и носителят на награда „Търнър” Волфганг Тилманс, порно легендата Роко Сифреди и прочутият композитор Майкъл Наймън.

Много ме впечатли корицата на първият им албум  “Привилегиите задължават”. На корицата виждаме лицата им обърнати от черно в бяло, като в старите филми, когато първоначално виждаш негатива: лицето на Валери, чийно корени са в Карибите, и бялото лице на Себастиан, което е станало черно. Питам ги дали ги тревожи засилващият се расизъм, омразата към чужденците, национал-популизма, който се връща на сцената на Европа?

Въпреки, че може да се твърди че винаги изкуството е политическо, аз мисля, че ние в този смисъл сме доста елитистки настроени и решихме да не се въвличаме в политически послания- знам че това може да ви звучи арогантно и себично, но мисля че чузиката е нещо свещено- независимо дали става дума за полираната поп музика  или за трансгресивно изкуство със силни политически послания за мен е важно, аз наистина гледам на музиката като на нещо много особено. Персонално аз никога не съм имал потребност да включвам моите лични политически убеждения. Музиката която го прави - с нея имам проблеми. Мога да разбера обстоятелства, субкултури, раси, политически ситуации при определени режими когато това е важно, но просто не това търсим в Ноблез оближ. Търсим музиката сама по себе си. Може да ви изглежда наивно или романтично но това е…


Лирика изпълнена със страст, меланхолия и възторг. Силна поезия и силна мелодия…

Гонещи се сенки - един от мотивите в новия албум на Ноблез облиз. И Защото благородството задължава. Завършваме с  Runaway, в превод "Бягство..."

Цялото интервю на Ирина Недева с Валери Рьоне и Себастиан Лий Филип от групата „Noblesse oblige“ можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17

Изложба "Земята" се открива в Художествена галерия - Добрич

Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..

публикувано на 23.01.25 в 08:23
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35
конференцията Момичета с мисия: Образование

"Момичета с мисия: Образование" и пътищата за спасение от ранните бракове

Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна.  Организира се от издателство "Ентусиаст"  и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..

публикувано на 22.01.25 в 11:58
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43