Китай направи нова стъпка към реализиране на мащабния проект "Нов път на коприната". Страната обеща да инвестира милиарди долари за да създаде търговски връзки между Азия, Африка и Европа.
Китайският президент Си Цзинпин и лидерите на още 29 държави потвърдиха ангажимента си за изграждане на отворена икономика и гарантирането на свободна търговия на форума "Един пояс - един път".
Двата основни приоритета са Морският път, който ще свърже южните китайски провинции с Африка и Средиземноморието. Икономическият пояс ще се състои от серия транспортни и логистични коридори, които могат да минат и през България.
Инициативата е най-мащабният инфраструктурен проект в човешката история. Според агенция „Фич“ инвестиции за над 1 трилион долара са планирани към момента. Ако китайските планове се осъществят, новият „Път на коприната“ ще свърже около 65% от човешкото население и ще обслужва над една четвърт от всички стоки и услуги по света.
Основната цел на Китай е да се засили търговията и стимулира икономическия ръст в участващите страни. Пекин също търси излаз на нови пазари и постепенно ориентиране на своя излишен индустриален капацитет. От особено значение е изграждането на нов образ на Китай като динамичен, отговорен и сигурен глобален партньор. Китайският президент Си Дзин Пин се стреми да се представи като защитник на глобализацията, в противовес на неясната американска външна политика. В този смисъл беше и изказването му на Форума, в което той се съсредоточи върху конкретните измерения на изминалите два дни:
Китай подписа доста споразумения и договори относно „Пътя и Пояса“ с различни държави и международни организации. Тези споразумения и стратегически планове за макроикономическо развитие включват инвестиции в търговията, базовата инфраструктура, индустрията, финансите, културата и други. Това са важните резултати от срещата.
Въпреки стратегическото значение на срещата, България не е представена на най-високо ниво. Остава неясно и какви са нашите приоритетни проекти, за които може да се търси подкрепа. Страни като Полша, Унгария, Сърбия, Гърция и Чехия са активно ангажирани с инициативата и техните премиери участваха на Форума в ПекинВ Чикаго днес е 3-ят ден, кулминацията на 15-то издание на фестивал "Верея", . Тази година фестивалът събира 30 танцови състава и близо 600 участници от САЩ, Канада и за втора поредна година, и от Европа. Миналата година гостува танцов състав на банатските българи от Винга, Румъния , а сега състава "Дунав" от Дюселдорф, Германия...
Много българи, любители на мотоциклети са на изложението в Солун. Още на паркинга на международния панаир в Солун прави впечатление пристигналите стотици български рокери за изложението. В палата 13 на панаира са представени 21 марки мотоциклети, скутери и АТВ-та. Участват 39 изложители, които представят на посетителите цялата информация..
Каним ви в красивия и много цветен естетически свят на художничката Игната Василева . Повод да я чуем е нейната нова изложба, озаглавена "Симфонията на живота" , която се откри на 24 април в столичната галерия Теа Алба. Игната Василева е член на Съюза на българките художници, а също така тя е член и на Българското дружество за защита..
В студиото на БНР са студенти от НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Те идват при нас с покана към вас, да се насладите на тяхното изкуство. За тази цел в рамките на три дни – 25, 26 и 27 април те ще покажат своя труд в областта на театралното и филмовото изкуство напълно безплатно за публиката. Инициативата се провежда от 2005 година насам и се..
Определян е като папата на хората, на мира и милосърдието. Светла личност и истински духовен водач. Изпращат папа Франциск в последния му земен път Франциск стана вторият глава на Римокатолическата църква, който дойде в България - 17 години след Йоан Павел Втори. Посещението му през май 2019-а беше под надслов "Мир на Земята"...
Несигурността тегне над пролетните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка. И докато водещи икономисти и финансисти, които по традиция се събират във Вашингтон за форума, обсъждат промените в глобалната търговия заради митата, наложени от американския президент Доналд Тръмп, самият той се прицели в управителя на Федералния..
Кой ще издържи по-дълго в търговската война между САЩ и Китай? Въпросът има не само икономически аспект, но и политически. На първо време икономиката на най-големия износител в света - Китай, ще страда. Еднопартийната система може да е най-големият враг на икономическия просперитет, но не е изключено да се окаже предимство, като по-скоро сплоти..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Ю Хуа е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България, благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в..