Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за примабалерината Валя Вербева

Валя Вербева
Снимка: архив

На 10 март се навършиха 100 години от рождението на примабалерината на Софийската опера през периода 1940/1950 години на отминалия век - Валя Вербева. Забележителни са превъплъщенията ѝ в балетите “Копелия“, “Бахчисарайски фонтан“, “Лебедово езеро“, “Есмералда“, “Жизел“, “Съперници“, “Лауренсия“, "Червеният мак“.

В рецензия критикът Ана Александрова пише за Валя Вербева:
Тя нахлуваше в сценичното пространство чрез фойерверк от движения, може би не докрай съгласувани с рутината, но винаги отразяващи неспокойния творчески успрем на една актриса, която живее чрез танца, и макар лишена от суетността на всяка цена да се хареса на публиката, тя стана за първите 15 години след войната една от най-популярните и  любими балерини. За нейната бравурна техника нямаше препятствия, за дълбокото проникновение на интерпретацията ѝ бяха достойни всички - дори най-много ония, които за първи път в живота си виждаха балет. Тя проявяваше нестихващ ентусиазъм в популяризирането на балетното изкуство.

Бащата на Валя Вербева е виден лекар, основател на Катедрата по епидемиология към Медицинския университет в София. Тя израства  в семейство с пиетет към изкуството и още от малка я влече танцът. В София учи  при Вера Александрова и Ана Воробьова, а по съвет на Воробьова заминава за Париж да се усъвършенства. Нейни педагози там са Олга Преображенска и Любов Егорова, а в същото време Вербева работи  в различни балетни трупи и пътува из Франция, Швейцария, Люксембург, даже в Африка. След завърщането си в България след 2 години престой във Франция, готова балерина, по настояване на баща си тя следва скулпура в Художествената академия при проф. Иван Лазаров. За седем години тя прекъсва балетната си кариера, но всеки ден тренира. И когато в София гостува прочутата балерина Олга Лепешинска, Вербева се връща към балета - явява се на конкурс в Софийската опера и веднага е назначена за солистка. Дебютът ѝ е през 1945 г. с ролята на Сванилда от „Копелия“ на Делиб, а една година по-късно играе ролята на Мария от „Бахчисарайски фонтан“ от Асафиев.

Така, в продължение на 15 години Валя Вербева е една от примабалерините на Националната опера. Специализира балетна педагогика в Москва и Санкт Петербург и след оттеглянето от сцената се посвещава на педагогическа дейност - преподава в Държавното хореографско училище, създава от първия си випуск няколко примабалерини - Вера Кирова, Мария Коцева, Емилия Драгостинова, Снежа Дескова, Елена Игнатова.Не ѝ дават нов клас и тя, останала без средства, работи на един строеж. Пенсионират я от Института за музикални и хореографски кадри. През сезон 1968/1969 г. е ръководител на балетния състав на  Старозагорската опера. Известно време е репетитор в Софийската опера. И нещо, което не всички знаят - по покана на Нешка Робева Валя Вербева работи със златните ни момичета в отбора по художествена гимнастика. Умира на  3 януари 2008 година.

Рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30