Това издание на предаването „На бис – българските музиканти“ представя част от ярките концерти през месец февруари, състояли се на софийска и мюнхенска сцена. Ще научим повече за поредното голямо българско музикално събитие в Германия – рецитала на оперната звезда Веселина Кацарова с оркестъра „София симфоникс“ под диригентството на Любка Биаджони цу Гутенберг в реномираната зала „Херкулес“ в Двореца на германските крале в Мюнхен. Маестра Биаджони ще представи и първия си компактдиск – звукозаписна продукция на операта „Травиата“ от Джузепе Верди, осъществена със солисти Марта Торбидони, Михаил Михайлов и Антон Керемидчиев в партньорство със Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“.
Част от включените записи са на блестящите пианисти Евгени Божанов, Виктория Василенко и Надежда Цанова, гостували на Софийската филхармония и Симфоничния оркестър на БНР.
След дълго отсъствие от българската сцена на нея се завърна впечатляващият млад виолончелист Михаил Петров, носител на Златен медал от престижното учебно заведение The Guildhall School of Music & Drama в Лондон, който гради чудесна кариера във Великобритания. За софийската публика той беше подготвил Концерта за виолончело и оркестър от Самюел Барбър, който представи заедно с Нов симфоничен оркестър под диригентството на Петко Димитров.
За всичко това чуйте в звуковия файл.Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..