Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пореден триумф на Красимира Стоянова в Миланската Скала

Ла Скала - Милано

През месец май и юни Миланската Скала отбелязва тържествено 95-годишнината на знаменития италиански режисьор Франко Дзефирели. Юбилеят се ознаменува  с поредица от 7 спектакъла  на операта “Аида“ от Верди, възстановка на неговата  грандиозна продукция от 1963 година.

“Аида“ е обожавано от публиката заглавие - една от най-епичните, любими творби на италианския маестро Джузепе Верди,  поставена в Ла Скала за първи път през 1872 г.  и многократно играна тук. Режисурата на Франко Дзефирели предизвиква фурор още на премиерата през 1963 г. , а величествените декори и разкошни костюми са дело на Лила де Нобили. Сред изпълнителите на премиерата в  Миланската Скала на 22 април 1963 г. наред с имената на Леонтин Прайс, Фиоренца Косото и Карло Бергонци е и това на великия български бас Николай Гяуров в ролята на Рамфис.

Сегашната възстановка е дело на Марко Гандини, който е дългогодишен асистент на Франко Дзефирели и като изтънчен психолог е съхранил визията, естетиката и  драматургичните кулминации, заложени в концепцията на Дзефирели. Оригинална идея на Марко Гандини е да заснеме документален филм за италианската телевизия, съпътстващ целия период на репетиции и представления на сегашната възстановка на “Аида“, включващ интересни интервюта с всички интерпретатори.

Красимира СтояноваСегашният  изпълнителски състав на операта е звезден. Открояват се имената на  Фабио Сартори като Радамес, Виолета Урмана в ролята на Амнерис, Карло Коломбара, Виталий Ковалъов и известната, световно призната  българска оперна прима Красимира Стоянова в централната сопранова партия на етиопската принцеса Аида. Това участие е не само пореден триумф за Красимира Стоянова на сцената на Миланската Скала в четвърта поредна роля тук, но изключителен престиж и признание да бъде специално избрана и поканена за участие в тази легендарна, грандиозна, юбилейна оперна продукция на “ Аида“ в чест на Франко Дзефирели. Красимира Стоянова е изпълнител с перфектно чувство за стил, превърнала гласа си в съвършен инструмент, със силно сценично присъствие и изтънченост. Нейната интерпретация на Аида покори взискателната  публика на Ла Скала с красотата на тембъра, рядко изразителен глас, наситен с фини нюанси  и действително изумителни  пианисими, както изтъкна в своята рецензия критикът  Симоне Манфредини.

Забележителна е и фигурата на диригента в тази продукция – роденият в Израел, световно известен и изключително популярен в Италия  маестро  Даниел Орен. След многобройни изяви на пулта на всички големи италиански оперни театри  Даниел Орен направи своя  много успешен, престижен дебют и в Миланската Скала, дирижирайки “Аида“.  Голям музикант, истински вулкан от емоции, маестро Даниел Орен влага много темперамент в процеса на работа с оркестър и солисти.  Забележителна е амплитудата, която постига, овладявайки оркестъра и давайки импулси на моменти дори със скокове на диригентския подиум  при силна динамика, както и с почти свеждане под диригентския пулт при постигане  на нежно, пианисимо звучене на оркестъра.

Серията спектакли на “Аида“  продължават на сцената на Миланската Скала до 3 юни. В звуковия файл световноизвестната българска оперна прима Красимира Стоянова споделя  интересни и емоционални размисли за своето  престижно участие в тази действително  забележителна, паметна оперна продукция в чест на Франко Дзефирели.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31