Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътешественичката Зорница Шепкова: Впечатлена съм от добрината и отзивчивостта на хората, които срещам, докато съм на път

БНР Новини

„След 20 години ще бъдете по-разочаровани от нещата, които не сте направили, отколкото от онези, които сте сторили. Затова вдигнете платната, отплавайте от безопасното пристанище. Изследвайте. Мечтайте. Откривайте.“ Това са думи на американския писател Марк Твен, които прекрасно биха описали всеки, влюбен в пътешествията, приключенията и срещите с интересни хора. Именно такъв човек е и Зорница Шепкова, която успява да превърне личната си страст – пътуванията, в своя професия. Желанието да е постоянно на път се заражда преди 15 години, когато със свои приятели прави своя първи по-сериозен преход из Родопите до връх Снежанка. Планината оставя траен отпечатък в сърцето на Зорница и при всеки удобен случай тя поема по пътеките към някой връх в търсене на затънтена планинска поляна където единствените гости са вятърът и птиците, скрити сред дърветата наоколо. Кое е последното подобно място, което е посетила и какво я впечатлява най-много по време на пътуванията у нас и по света?




Посетихме едно изключително местенце, наречено Дяволска еко пътека, разказва Зорница Шепкова. Тя се намира близо до село Борино в Западните Родопи и се изминава за около 3 часа. Едно от най-интересните места там е  това, дало името на пътеката – Дяволският мост, който за разлика от този в Ардино, който е изграден от човешка ръка, е скално образувание, създадено от природата. Дяволската еко пътека се води една от най-екстремните еко пътеки, защото е изключително стръмна. Това, което ме впечатлява най-много по време на пътуванията, независимо дали в България или по света, е добрината на случайните хора – човек върви по пътя без да е планирал нищо и тогава среща някой, който най-неочаквано му подава ръка, подслонява го за вечерта или го насочва накъде да поеме.


Друго любимо място за почивка е Българското Черноморие, където Зорница винаги успява да открие някой див и все още непопулярен плаж, докъдето може да се стигне само пеша. Такива например са ивиците „Листи“ и „Липите“, които се намират на юг от Синеморец, близо до границата с Турция. Ако решите да ги посетите, по-добре се обадете и предупредете в Гранична полиция, че ще отидете, тъй като пътеката, по която ще вървите до там, се наблюдава. Важно е и да не тръгвате без лични документи. Най-доброто време за подобна разходка е през юли, а ако вече нямате търпение да си вземете отпуска и да напуснете града, може да си стегнете багажа и за една екскурзия из Западните Балкани. В Албания например освен на превъзходната местна кухня, можете да се насладите и на редица исторически и природни забележителности, сред които град Берат, чиято архитектура напомня тази на Велико Търново. Босна и Херцеговина също е интересна страна – споделя Зорница своите впечатления и продължава:


Тя е микс от много етноси и култури. Следите от войната все още са видими. Бяхме в Сараево, който е един многолик град, центърът е изключително красив, пълен със заведения, където можем да опитаме както западна кухня, така и местни специалитети. Босненските пирамиди са още една забележителност, която доби популярност през последните години. В Босна посетихме и град Мостар, където най-забележителен е мостът, който свързва двата бряга на реката.

Снимка

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.