Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БСП внася сигнал до главния прокурор срещу председателя на КЕВР Иван Иванов

Според Иванов това е опит за кризисен пиар, Борисов подчерта - не се меси в работата на независими организации

| обновено на 28.06.18 в 17:15
Снимка: БГНЕС

БСП внася сигнал до главния прокурор срещу председателя на КЕВР Иван Иванов, както и проекторешение за освобождаването му от комисията. Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова на извънреден брифинг на "Позитано" 20.

Поводът за този сигнал е днешното изказване на Иванов в парламента, в което той, според БСП, е отказал да извърши задълженията на КЕВР, зададени чрез Закона за енергетиката и промените, с които се настоява за особен надзор за сделката за продажбата на ЧЕЗ на "Инерком".

"Има ли отношение всичко това, което се случва в последните няколко дни. Сделката в КЗК, както знаете влезе, КЕВР отказва да я провери, въпреки че законът ги задължава. Сделката тихомълком си върви и на първи юли нови цени. Питаме, има ли връзка между тези неща? Въпреки специалното изменение в закона, днес господин Иванов пред целия парламент каза, ние този закон няма да го изпълним, защото той е лош", заяви Нинова.

Председателят на КЕВР Иван Иванов определи искането на БСП за освобождаването му като "опит за кризисен пиар", чрез който партията се опитва да отклони вниманието от тежките си вътрешно-партийни проблеми. Иванов каза това на свикан от него извънреден брифинг, но отказа да отговаря на журналистически въпроси.

Във връзка с поисканата от БСП оставка на шефа на КЕВР министър-председателят Бойко Борисов коментира, че не се меси в работата на независими организации:

"Всички знаят, че Иван Иванов беше депутат от ДСБ и затова тогава, когато парламентът решаваше преди няколко години действително да е независим регулаторът и ни трябва точно такъв независим – дали ще е Иван Иванов, или хикс, но на всеки управляващ му трябва независим регулатор. Защото, ето сега, вдига се цената на природния газ, няма как да се вдигне в цял свят цената на природния газ, а в България да поевтинее, след като нямаме добив. Спряхме шистов газ, спряхме концесии за добив на газ в Добричко, изпълнихме това, което хората искат. И вносът се вдига с толкова процента. Другият вариант е от данъкоплатците да дотираме тази цена. Така че по никакъв начин към КЕВР към момента нямаме отношение. Действително в лицето на Иван Иванов тя е независима организация. Ако не го харесват, да предлагат в парламента, да търсим решение. Но когато дадат сметките КЕВР, всички трябва да ги приемаме, защото това е независимо“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министерството на земеделието започва прием на заявления за финансово подпомагане за залесяване

Министерството на земеделието започва прием на заявления за финансово подпомагане за залесяване.  Бюджетът е близо 12 млн.евро и за финансиране  могат да кандидатстват собственици на земи и гори, местни поделения на вероизповеданията, общини и държавни предприятия.  Финансиране ще се предоставя за подготовка на почвата за залесяване, закупуване..

публикувано на 04.07.25 в 22:18

С 20 дни по-рано започна да намалява нивото на язовир "Среченска бара"

С 20 дни по-рано започна да намалява нивото на язовир "Среченска бара" заради засушаването. Водоемът е почти пълен и няма проблеми с подаването на питейна вода, съобщават от ВиК - Монтана. От "Среченска бара" вода пият жителите на населени места от областите Монтана и Враца. В момента във водоема има малко над 15 милиона кубика вода, което..

публикувано на 04.07.25 в 22:15

Полицията в Плевен издирва 4-годишно момиченце

МВР- Плевен издирва 4-годишно момиченце. Сигнал за изчезването на детето е подал бащата преди повече от месец, но подробности за случая бяха оповестени днес.   Сигналът е подаден от бащата, след като майката не го връща в срок, определен от съда. МВР започва действия, детето е обявено за издирване. Говорителят на полицията Мариана Цветкова обясни:..

публикувано на 04.07.25 в 21:57
Екип от Италианската национална пожарна бригада (Vigili del Fuoco) работят на мястото на експлозията на бензиностанция на

Шестима от ранените от взривовете на бензиностанция в Рим са в тежко състояние

Броят на ранените в резултат на двойната експлозия на бензиностанция в Рим нарасна на 50 души. От тях шестима са приети в болници с червен код - в тежко състояние. Прокуратурата в Рим започна разследване за причиняване на телесни повреди поради небрежност. Над 20 пострадали при експлозия на бензиностанция в Рим Ранените при експлозията на..

публикувано на 04.07.25 в 21:18

Проучване: Намалява броят на хората, които предпочитат пътуването с влак

Намалява броят на хората, които предпочитат пътуването с влак. Това показва проучването на агенция "Естат", представено по време на обсъждането на стратегическите проекти в сектора на железопътната инфраструктурата. Добромир Видев допълва. Гроздан Караджов представя нови жп проекти Едва 4% от запитаните биха предпочели железопътния транспорт..

публикувано на 04.07.25 в 19:53

Новият командващ силите на НАТО в Европа пое поста с послание за единство

Новият командващ силите на НАТО в Европа Алексъс Гринкевич пое поста с послание към съюзниците за единство, предаде Ройтерс.  Заплахите, пред които сме изправени, стават все по-свързани помежду си, но те не могат да се мерят с единството, решимостта и общата ни цел, изтъкна Гринкевич на церемонията по встъпването си в длъжност във военната централа на..

публикувано на 04.07.25 в 19:50

Двама са задържаните заради хулигански прояви на днешния протест в София

Двама мъже, на 21 и на 43 години, са задържани заради хулигански прояви и агресивно поведение към служителите на реда по време на днешния протест в София.  По-възрастният мъж е с множество криминални прояви, сред които кражби, шофиране след употреба на наркотици, нанасяне на средна телесна повреда, хулиганство. Трима полицейски служители са получили..

публикувано на 04.07.25 в 19:40