Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До Непал и обратно – планински истории без осемхилядници

2
Снимка: Диана Чавдарова

„Страшна тъмнина, дори на летището. Много, много тъмно. И мръсно. Страшен прахоляк, мотори, коли“.Такива се първите впечатления на пътешественичката Диана Чавдарова, когато каца за първи път в напълно непознатия Непал. Те бързо развенчават мита за хималайската държава като родина на чистия въздух и кристалната вода. Точно обратното: „все едно можеш да разрежеш въздуха с нож“, допълва Диана. И въпреки неприятната първа среща със столицата Катманду, историята на това пътуване е история за добрите и усмихнати хора. За страната с осем от десетте най-високи върхове в света, в която обаче адреналинът може да се вдигне без изкачени осемхилядници.

Така Диана ни повежда на пътешествие, което включва Фестивал на храната, полет с парапланер, управляван от българин, и честване на един от най-големите хиндуистки празници – Маха Шиваратри.

А ето и съветите, които Диана получава от гид, когато се отправя на пешеходно сафари в непалската джунгла, заедно със своя приятелка:

„Ако видим тигър, трябва да го гледаме в очите, защото ако се обърнем, той много обича да гледа жертвата в гръб. Затова трябва да седим и да го гледаме в очите. Ако ни захапе мечка, трябва да я бием по муцунката, защото те много мразят да ги пипат по муцуната. Ако видим носорог, те са много бързи, трябва да бягаме на зиг-заг, защото са бързи, но пък бавно маневрени и докато взимат завоя, можем да спечелим време. И вече ако видим слон… Тогава момчето замлъкна за няколко секунди и каза: „Не искам да виждаме слон, няма какво да направим…“

Диана не среща слон в дивата природа, но пък наблюдава демонстрация с военни слонове.

„Имаше туристи, които си бяха платили да присъстват на дресировка“, обяснява пътешественичката. Тя не е сред тях, но вижда отношението към животните. „Бяха оковани във вериги, даже едно слонче се опитваше с хобота да си махне веригите. (…) Стана ми страшно мъчно.“

В Непал обаче тъгата не се задържа дълго. На изток, където времето е с 2 часа и 45 минути напред, а според местния календар годината е 2074-а, хората са винаги готови да ти помогнат, нищо че не знаят къде е България например.

За зелените планини и белите върхове, хората и орлите в небето, разбитите пътища, социалното неравенство след опустошителните земетресения през 2015-а, непалските фенове на „Лудогорец“ и още истории – чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Посланик Бончев: Българите, които са и белгийски граждани, могат да гласуват за ЕП само веднъж

Българските граждани, които са и белгийски, могат да гласуват само на едните избори за Европейски парламент, в противен случай носят и наказателна отговорност - това казва в интервю за БНР посланикът на България в Белгия Пламен Бончев, който организира подготовката и провеждането на вота в кралството. "Тези избори са малко по-различни от..

публикувано на 02.06.24 в 20:58
Иван Николов

Иван Николов с орден "Стара планина" за отстояване на правата на българите в Сърбия

Президентът Румен Радев ще удостои с орден „Стара планина“ първа степен изявения деятел на българското национално малцинство в Сърбия Иван Николов. Председателят на Културно-информационния център „Босилеград“ получава най-високо държавно отличие на специална церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2. Държавният глава връчва на Иван..

публикувано на 02.06.24 в 20:48

Урсула фон дер Лайен в Пловдив благодари за българската подкрепа за Украйна

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен пристигна  в Пловдив. В момента визитата й се радва на голям интерес от пловдичани, които са изпълнили Античния театър.  Там започна срещата с пловдивската общественост, която откри кметът на града Костадин Димитров.    Урсула фон дер Лайен е придружена от известни европейски и български политици...

публикувано на 02.06.24 в 20:17
Канцлерът на Германия Олаф Шолц

Шолц: Готови сме да защитаваме всеки метър от територията на НАТО

Последните действия на НАТО по укрепване на източния фланг целят възпиране на Русия. Това заяви германският канцлер Олаф Шолц. По думите му на Москва трябва да я ясно, че Алиансът ще е готов да се защити, ако се наложи, предава "Ройтерс".  В реч пред Източногерманския икономически форум и в компанията на литовския премиер Ингрида Шимоните Шолц посочи, че..

публикувано на 02.06.24 в 19:59

ОПЕК+ удължи с повече от година ограниченията върху добива на петрол

Групата на страните-износителки ОПЕК+ удължи с повече от година ограниченията върху добива на петрол, като същевременно определи график за постепенно премахване на някои от тези ограничения по-късно тази година, съобщи "Ройтерс" Към момента в картела ОПЕК и партньорите му са намалили добивите си с общо 5 милиона и 860 хиляди барела дневно - това са..

публикувано на 02.06.24 в 19:21

Избрани са 10-те делегати за Патриаршеския събор от Софийската митрополия

Ясни са имената на 10 делегати от Софийска света митрополия, които ще представляват епархийските избиратели по време на Патриаршеския избирателен църковен събор на 30 юни. Тогава ще бъден избран и нов български патриарх. Единствено в Софийска епархия броят на делегатите е 10 - шестима клирици и четирима миряни, а не 5, както при останалите епархии...

публикувано на 02.06.24 в 19:00

Пловдивският митрополит Николай: Аз няма да съм патриарх, това мога да ви заявя

Пловдивският митрополит Николай заяви в Бургас, че няма да участва в избора на български патриарх. Той и духовници от цялата страна приветстваха в морския град новия Сливенски митрополит Арсений.  Посрещането и тържествената церемония преминаха при засилени мерки за сигурност.  Преди началото на церемонията Пловдивският митрополит Николай..

публикувано на 02.06.24 в 18:54