Антония Китенева е само на 23 години, но преподава по „Народно пеене” в училището. Въпреки че повечето ѝ връстници вече са се преместили в по-големите градове, тя признава, че трудно би се разделила с Широка Лъка, където е учила от 8-и до 12-и клас.
"Когато се отвори възможност да дойда да преподавам тук, с много голямо желание дойдох. Исках да помогна на моето училище, да бъда полезна".
Друг съвсем млад преподавател е Ганчо Гавазов. Той преподава „Гъдулка” и е диригент на представителния хор и оркестър към училището. Първите си стъпки към музиката е направил под наставлението на своя учител, който също е възпитаник именно на това училище:
"Младият и по-възрастният човек с опит могат да въздействат на учениците по различни начини. Това, че в момента съм на млада възраст, ми помага до една степен да комуникирам по-лесно с тях, да ги разбирам по-добре, защото неотдавна съм минал по техните терзания. Много се опитвам да ги науча да ценят труда на останалите хора, да бъдат и те трудолюбиви, и да са добри. Искам да поканя всички деца и хора, които се занимават с това изкуство, да дойдат да видят атмосферата. Ще организираме безплатни консултации от 29 август до 4 септември. Същинският изпит ще се състои на пети септември. Ще проверим техните възможности – дали са музикални, дали са достатъчно добре, за да се справят с една така нелека материя, каквато е музиката".
В рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 100 години от рождението на проф. Димитър Русков - един от големите български хорови диригенти от средата и втората половина на ХХ век. На 1 август се навършиха 100 г. от неговото рождение. Свързваме името му предимно с Българската хорова капела..
Млади кюстендилски художници, възпитаници на школата "Новите майстори", рисуват уличен стенопис в Босилеград, Сърбия. Оригиналният пърформанс, подкрепян от Общината в сръбския град и сдружението "Глас", се прави за четвърти път и ще продължи до неделя, 24 август. Тазгодишното издание е под мотото "Стените, които ни свързват", а стенописите..
Село Антон се превръща в своеобразна сцена за музикални експерименти и място за срещи на специалисти и меломани, заинтригувани от съвременните тенденции в музикалното творчество и интерпретация. На 23 и 24 август в подножието на Стара планина ще се проведе третото издание на Фестивала за съвременна музика "Мишовите звукови пейзажи" , посветено на..
Варненци и гостите на морската ни столица са големи късметлии - особено ако са орепомани, защото от Варна ще започне да се пише историята на българските постановки на операта "Русалка" от Антонин Дворжак. А Държавна опера - Варна може да се похвали с присъствието на една от най-високо ценените изпълнителки на главната роля – оперната прима..
В 12-ото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от спектакъла на операта “Риналдо“ от Хендел на студентите от оперната студия на Йерусалимската опера /кореспонденция на Феня и Искра Декало/ - Отзвук от спектакъла на операта “Дама Пика“..
На 82-годишна възраст в Габрово почина проф. Венцеслав Николов - един от забележителните български виолончелисти, уважаван педагог и общественик, а също и плодовит писател. Роден през 1943 г. в Русе, той получава първите си уроци по виолончело от баща си – известния русенски виолончелист, диригент и педагог Мишо Николов. Първият си концерт изнася,..
В разгара на летните месеци музикалните афиши в австрийската столица продължават да бъдат привлекателни, предлагайки на меломаните разнообразие от събития в класическия жанр. Един от тези артистични форуми е Международният музикален фестивал във Виена (Internationales Musikfest in Wien), който се проведе за осми път като партньорство между..
" Тръмп в момента е по средата на една огромна глобална бизнес сделка, която стана възможна именно благодарение на войната в Украйна , обаче стигна до..
България дава достъп до релсите си както за чужди, така и за частни жп оператори. Вчера Министерският съвет одобри процедура за избор на пътнически жп..
Съпротивата, поне засега, срещу еврото и срещу властта, като че ли укрепи перспективите на еврото и властта. Съжалявам да го кажа за тези, които са..