Днес от 18 часа в Чешкия център е представянето на романа "Поетът" на чешкия писател Мартин Райнер, който е носител на най-престижната чешка награда „Магнезия Литера“ в категория „Книга на годината“. Подзаглавието на романа е „Иван Блатни“.
Мартин Райнер, който гостува в предаването „Хоризонт до обед“, разказа защо Иван Блатни е вдъхновение за него:
„Иван Блатни е роден в същия град, в който и аз – Бърно, освен това и аз също пиша поезия. Блатни емигрира през 1948-а година и е един от забранените поети у нас. Когато вече бях на по-сериозна възраст, след като завърших гимназия, разбрах, че този бърненски поет живее някъде в психиатрична клиника в Англия. За мен беше предизвикателство да започна да вървя по пътя на неговия живот. Това беше нещо като криминален сюжет, да възстановя неговия живот“.
„Едно от най-ценните качества на тази книга е, че някак си успява да ни покаже как да се отнасяме към хората, които носят огромен талант, представители са на една нация и в същото време живеят в чужбина“, каза Красимир Проданов – преводач на романа. Той сравни Иван Блатни с Христо Явашев - Кристо.
„Защото това е човек, който е концентрирал у себе си огромна енергия. Той реално се отказва от живота си такъв – какъвто го разбират останалите хора, и създава един свой свят, за да може да се потопи изцяло в творческия си експеримент. И този творчески експеримент е успешен. Той се изразява в това – да станеш в 4 часа сутринта и да пишеш три часа гениална поезия върху тоалетна хартия, след което санитарите просто я изхвърлят, защото те дори не знаят, че този човек при тях е поет“.
Според Проданов „Поетът“ е книга „за цялото лудо 20-то столетие, чиято сянка тегне и върху нас“.
В звуковия файл можете да чуете интервю на Ирина Недева с Мартин Райнер и Красимир Проданов, превод на Михаела Кузманова.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...