Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МЗ отпуска 180 хил. лв. за закупуване на хемодиализни апарати и легла за центъра във Видин

Кирил Ананиев разпореди проверка в центъра по хемодиализа във Видин

| обновено на 03.10.18 в 17:00
Снимка: БГНЕС

В центъра по хемодиализа във Видин, който в момента работи на авариен режим заради повреда, очакват омбудсмана Мая Манолова и заместник-здравния министър Бойко Пенков. Създадена е организация пациентите временно да се насочват към Монтана и Лом. Междувременно здравният министър Кирил Ананиев разпореди проверка, след като тази сутрин един от пациентите, чакащи за хемодиализа, почина. 

Авария извади извън строя един от апаратите за прочистване на водата. Пациенти, които желаят, бяха пренасочени към хемодиализа в Монтана, а от утре хемодиализният център във Видин спира работа до понеделник. Уверението на директора на болницата доктор Цветан Василев е, че дотогава техниката ще бъде ремонтирана, тоест по-рано от очакваните десет дни, а той съобщи също и фактите около смъртен случай на пациента, на когото е предстояла хемодиализа. Починалият е 50-годишен мъж. Той не се явил в понеделник на процедура, каза директорът, във вторник е потърсен от болницата и днес е трябвало да му бъде извършена процедура.

Пациенти казаха пред БНР, че още от август те били подали жалба за нарушени стандарти при лечението в хемодиализата. Това, което те посочват, е по-малко персонал, недобра поддръжка на техниката. Те имат отговор от директора на болницата, че жалбата е неоснователна. До седми октомври се очаква и отговорът на Министерството за извършения вече одит на място.

До дни здравното министерство ще предостави 180 хил. лв. за закупуване на хемодиализни апарати и легла, съобщават от ведомството и уточняват, че се очаква проблемът да се отстрани скоро.

Темата е разгледана в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Плевен ще проведе търг за предоставяне на пет коледни къщички по време на празниците

Община Плевен ще проведе втори публичен търг за предоставяне на пет коледни къщички по време на празниците в града. След първата процедура, договори са подписани за 19 къщички в Коледното градче, което отваря врати на 1 декември. Вторият търг ще се проведе на 21 ноември, петък от 13.00 ч. в Актовата зала на Община Плевен. Търгът е за къщички..

публикувано на 20.11.25 в 13:36

ЕК с мерки за подобряване на достъпа до допълнителни пенсионни схеми

Европейската комисия представи нов пакет от мерки за подобряване на достъпа до по-ефективни допълнителни пенсионни схеми в ЕС. Целта е да гарантиране на адекватен доход при пенсиониране чрез допълнение, а не заместване на държавните пенсии, които са основата на пенсионните системи във всяка страна членка. Сред предложените мерки е препоръка..

публикувано на 20.11.25 в 13:34
Делян Пеевски

Пеевски подкрепя предложението на ГЕРБ за 120 лв. коледни добавки за част от пенсионерите

Лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски изрази подкрепа за предложението на ГЕРБ за 120 лв. коледни добавки за пенсионерите под прага на бедност и за закриване на правителствения авиоотряд. "Подкрепям го напълно. Изключително съм доволен и благодаря на г-н Борисов за подкрепата за закриването на авиоотряда. Парите ще отиват за..

публикувано на 20.11.25 в 13:32

"Прасето - касичка" - тема на словесни сблъсъци в пленарната зала

Метафората за прасе - касичка, която депутатът от ПП-ДБ Асен Василев започна с т. нар. от него "арт инсталация" пред парламента, се пренесе и в пленарната зала. Асен Василев за Бюджет 2026: Има пълни безобразия - 8 км път за 2 млрд. лева Йордан Цонев от "Ново начало" се обърна към Василев: "Каква ви беше политиката в "Митниците". За кои..

публикувано на 20.11.25 в 13:15
Държавни служители в НСИ протестират с искане за 20% увеличение на заплатите. Протестът е организиран от КТ

Служители от НСИ протестираха с искане за 20% увеличение на заплатите от 2026 г.

Служители от Националния статистически институт излязоха по време на обедната си почивка си на протест с настояване работните им заплати да се увеличат с 20 процента от началото на следващата година. Така според организаторите от КТ "Подкрепа" възнагражденията на близо 1000 служители ще се доближат до средната за страната. "На главните..

публикувано на 20.11.25 в 13:10

На първо четене: Одобриха проектобюджета за ДОО

Парламентът одобри на първо четене проектобюджета за държавното обществено осигуряване.  Подкрепа дадоха депутатите от ГЕРБ-СДС, БСП, "Има такъв народ", "ДПС - Ново начало" и независими депутати. Против гласуваха от парламентарните групи на ПП-ДБ, АПС, "Възраждане", МЕЧ.  "Величие" не гласуваха.  В края на дискусията министър..

публикувано на 20.11.25 в 13:06

Средният размер на пенсията от частни фондове е 236 лв.

Средният размер на пенсията, изплащана от частни фондове, през първите девет месеца на годината е 236 лева, сочат данните на Комисията за финансов надзор. Активите на фондовете са надхвърлили 30 милиарда лева, като увеличението спрямо края на миналата година е с 12 процента. С най-голям дял от почти 87% са активите на най-масовите универсални пенсионни..

публикувано на 20.11.25 в 13:06