24 наградени хайку творби на български ученици ще може да разгледаме в изложбата от 15-ия Световен конкурс за детско хайку „Живи неща” от 10 октомври. Събитието е част от 29-ите Дни на японската култура в България и ще съпътства Панорамата на японско кино до 14 октомври в Дома на киното.
Изложбата е резултат от провелия се през 2018 година у нас престижен поетичен конкурс, организиран от японската фондация за образование, изкуство и междукултурен обмен JAL Foundation със съдействието на Българския хайку съюз и Детския отдел на Столична библиотека. В тазгодишното издание със свои рисунки, апликации и стихове участват 237 български деца на възраст от 5 до 15 години и България стана 53-тата държава участник в състезанието.
В изложбата с наградени творби ще видим как българските деца възприемат природата, нейните живи обитатели и тяхното неповторимо художествено-поетично отразяване.
Събитието ще бъде съпътствано от базар на хайку стихосбирки и книги, посветени на класическата японска поезия и работилници за деца – оригами „Живи неща”. Аниматори от Българския хайку съюз ще се занимават с децата, докато родителите им гледат едни от най-новите японски филми, обединени от темата за съзряването и любовните трепети на младите хора.
Преди откриването на изложбата в студиото на „Артефир“ гостуваха Диляна Георгиева, председател на Българския хайку съюз, Пламена Илчева, преподавател по японски език в 18-о средно училище „Уилям Гладстон“, както и наградените в конкурса ученици – девет годишната Селест Селимова и дванайсет годишният Теодор Манев.
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател,..