Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рано в неделя" от Троян

Троян
Снимка: "Троян експрес"

Всяка година на 14 октомври, денят на Света Петка - небесната покровителка на града, троянчани празнуват. Тази година особено тържествено, защото се отбелязват 150 години от обявяването на Троян за град. А екипът на „Рано в неделя“ направи и слушателите си участници в празника. Но има и още много поводи да посетим района. Археологически разкопки показват, че на мястото на сегашния град през ХІ - Х в. пр.н.е. е съществувало тракийско селище. Името си Троян носи от названието на стария римски път Виа Траяна. По римския път са открити останки от повече от 20 крепости. За една от тях - Состра ни разказа проф. Иван Христов, ръководител на разкопките на крепостта и заместник-директор на НИМ. Една от забележителностите на Троян е Музеят на народните художествени занаяти и приложни изкуства. Експозициите му представят в детайли народните занаяти, показани са оригинални инструменти и снимки, както и образци на керамиката и металообработването. След като разгледахме експозициите, впечатленията ни допълни Елеонора Авджиева, директор на музея, която гостуваше в студиото ни. На 7 км от Троян се намира Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в село Орешак. В 9 експозиционни зали са показани уникални предмети, изработени от български майстори от всички етнографски области в България, директорът на изложението ни покани и на откриващата се международна занаятчийска изложба. До село Орешак се намира и третият по големина манастир в България - Троянският манастир „Успение Богородично”. Игуменът на манастира - негово преосвещенство Величкия епископ Сионий благослови за празничния Петков ден и слушателите на "Хоризонт". В село Черни Осъм, което е на около 12 км от Троян, се намира интересен природонаучен музей. Експозицията му включва представители на почти всички животински видове, които се срещат в Стара планина. А в звуковия файл ще чуете освен разказа за музея, но и автентичната песен на птиците, ревът на кафявата мечка, воят на вълците. Районът около Троян се свързва и с балнеотуризма. В село Чифлик и село Шипково има извори на минерална вода със значителен дебит и висока температура. Селата в региона предлагат чудесни възможности за селски туризъм. Разбира се има какво още да се направи, обощава кметът на Шипково Минко Станчевски. Гостувахме в грънчарската работилница на семейство Йовкови, пет поколения грънчари са израстнали под този покрив и да оставили забележителни керамчични творби. Посетихме гимназията по приложни изкуства, където ни чакаха, за да ни разкажат и покажат как се възпитават и работят талантите. И накрая, но не последно - село Гумощник, за което ще кажем, че открадна сърцата ни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Хвойнева - глас като на влюбен славей

Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния  небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..

публикувано на 19.11.24 в 03:00

17.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 17.11.24 година.

публикувано на 17.11.24 в 08:15
Проф. д-р Добрин Денев

Уникалността на Мадарския конник край Шумен

Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..

публикувано на 17.11.24 в 05:14
Георги Пелтеков - Гумата

Екстремните спортове 10 - 16 ноември 2024

Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..

публикувано на 16.11.24 в 14:34

75 премиерни филма за публиката на Банско филм фест

За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова.   Една от лентите, чиято премиера ще бъде..

публикувано на 12.11.24 в 10:27
Николай Русев под Burzum 9a

Екстремните спортове 4 - 9 ноември 2024

Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..

публикувано на 10.11.24 в 10:20

10.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 10.11.24 година.

публикувано на 10.11.24 в 08:57