Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Господинов: Четенето трябва да се върне като ценност в обществото ни

Писателят Георги Господинов в БНР с водещите на „Неделя 150“ Диана Янкулова и Явор Стаматов (вдясно).
Снимка: Светослава Кузманова

Четенето трябва да бъде върнато като ценност в българското общество, защото литературата ще ни дава смисъл, заяви днес пред БНР писателят Георги Господинов.

„Мисля, че идва време, когато литературата отново ще ни дава смисъл, защото живеем във време, в което се изчерпва рязко смисълът. Ще ни и дава утешение, защото това може да прави литературата. Ще дава лично спасение или частно спасение на отделния човек“, каза той в предаването  „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“ и допълни:

„Има нещо особено, когато един човек е с книга сам, в самота и чете бавно и спира, и се връща, и мисли, и това е по различно от ситуацията, в която един човек е с някакво бързо течащо шоу пред очите му - филм или така нататък. Литературата е бавна медия, а бавната медия трае дълго“, посочи още писателят. "Да седиш и да мислиш над едно изречение - това променя. Другото е пуканки за очите". Литературата отлага смъртта, а книгите оставят спомени като от истински неща, категоричен е той. 

Господинов призна пред публиката в студиото, че предпочита хартиените книги, но няма нищо против електронните.

"Много е важно да имаме памет за книга, за държане на книга и ми се струва, че всяко дете е хубаво да е държало книга в ръцете си - това е физическа памет. Но нямам нищо против електронните книги, защото най-важното е четенето. Две неща са в полза на хартиените книги. Вече има изследвания, които показват, че когато човек чете един и същи текст през хартиена книга и през електронна книга, той запомня много по-лесно и за по-дълго това, което е прочел на хартиената. Започва да спада потреблението на електронни книги и хората бавно се връщат към към хартиената книга. Това не е случайно".

На друг въпрос - за това какви мисли и емоции го провокират да пише, той призна, че събира в тефтер мислите и картините, които му се появяват по време на сън. Така е и започнал да пише. 

"Първото нещо, което написах, беше бе на шест или седем години. Беше един кошмар, страшен сън, който нямаше как да разкажа на някой, защото има поверие, че като разкажеш съня той се сбъдва. Аз реших да го запиша - с едни грозни криви големи печатни букви го написах в един тефтер и това проработи - спрях да сънувам този сън".

Според Господинов книгата е прекрасен подарък за Рождество "защото е много личен подарък -  подаряваш думи на друг човек", а на Панаира на книгата можете да се срещнете с писатели, което е "зареждащо" изживяване. Той сподели, че двама негови читатели са му писали, че са се оженили заради негов разказ. Той е категоричен, че младите хора у нас четат, но имат нужда възрастните да говорят с тях.

"Тези хора са много по-напред от нас и сега, и когато бяхме на тяхната възраст. И да, те искат да си говорим!". 

За своята една година в Ню Йорк, той е останал най-впечатлен от добронамереността на хората и от силната съпротива на интелектуалците към ставащото в политическия живот. В Европа и САЩ той е бил свидетел, че учениците често се срещат с живи писатели, докато у нас "учим писателите като едни динозаври от миналото през някакви интерпретации на текстове, а има страшна нужда да четеш книги за това, което се случва днес и е пред очите".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Служебният премиер Димитър Главчев на посещение на ГКПП "Кулата"

Служебният премиер Димитър Главчев ще посети днес следобед  Граничния контролно-пропускателен пункт "Кулата", съобщиха от  пресслужбата на Министерски съвет, без да уточняват какъв е поводът за посещението му.  Проблемът с компрометираната  инфраструктура на един от най-натоварените ни гранични пунктове обаче е на път да намери решение...

публикувано на 22.11.24 в 08:30
Бившият главен прокурор на Флорида Пам Бонди.

Доналд Тръмп номинира Пам Бонди за главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп номинира Памела (Пам) Бонди за главен прокурор, след като Мат Гейц, който беше първата му номинация - оттегли кандидатурата си, предаде Асошиейтед прес. Пам Бонди е бивш главен прокурор на Флорида и отдавнашен съюзник на Тръмп. Тя е председател на мозъчния тръст Институт за политика "Америка..

публикувано на 22.11.24 в 08:23
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурност Жозеп Борел

Борел на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина в Кипър

Кипър е домакин на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина. За участие в нея днес в Никозия пристига върховният представител по външната политика и сигурността на Европейския съюз Жозеп Борел. Двудневната визита в Кипър на Жозеп Борел е част от обиколката му в Близкия изток, като той идва на острова след..

публикувано на 22.11.24 в 08:22

Дмитро Кулеба: Украйна не се страхува от Путин

"Украйна не се страхува от Путин", заяви пред Скай нюз бившият външен министър на страната Дмитро Кулеба. Запитан колко е притеснен от съобщенията, че междуконтинентална ракета е била използвана срещу Украйна, Кулеба отговори: "Преживяхме толкова много ракетни атаки. Когато срещу теб са изстреляни 100 ракети и дрона за една нощ, това е не..

публикувано на 22.11.24 в 08:15

100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски"

У нас ще пристигнат делегации на всички поместни православни църкви по повод 100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски".  Празникът се отбелязва на 23 ноември, когато църквата почита паметта на Свети Александър Невски. Празнични богослужения ще бъдат отслужени днес и утре по повод 100 години от..

публикувано на 22.11.24 в 08:08
доц. Христо Орманджиев

Христо Орманджиев: Парламентарната криза е заложена с поправките в Конституцията

Измененията в Конституцията от декември 2023 г. създадоха в голяма степен невъзможност да се избере председател на Народното събрание . Това мнение изрази пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право  във Великотърновския университет. Тези промени не бяха удачни , смята той. Съгласие на народните представители..

публикувано на 22.11.24 в 07:59

Д-р Ирина Лазарова: Не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното

Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската асоциация по когнитивно-поведенческа психотерапия, преди утрешния Ден на психотерапията.  Хората се страхуват най-вече от това дали ще могат да реализират потенциала си, да реализират концепциите..

публикувано на 22.11.24 в 07:56