Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цвета Брестничка: Отвеждането в РПУ би причинило травми на детето без да доведе до положителен ефект

Съобщението предизвика мигновени реакции в социалните мрежи

Съобщение на вратата на училище в столичния квартал „Младост“, че децата, които не бъдат взети навреме, ще бъдат отведени в районното полицейско управление, предизвика вълнение сред родителите им и в социалните мрежи. Бележката вече е премахната, а от училището казаха, че нито едно дете не е водено в РПУ, но родителите са започнали навреме да вземат децата си.

Прекалено дългият престой на децата в училището, където няма условия за почивка, а децата са изложени и на шум, не винаги нахранени и топло облечени обаче е проблем от години.

Големият проблем в това послание е, че се внушава, че родителите са масово безотговорни, че редовно не си вземат децата навреме и трябва да се търси съдействие на полицията, което не е така, заяви Цвета Брестничка, председател на Асоциация „Родители“, пред БНР:

 „Със сигурност комуникация, основана на заплахи, не е ползотворна. Тя не изгражда партньорство, а изгражда напрежение между страните и оттам отношенията се влошават и това се отразява зле на децата. В училище трябва да има ред и всички сме съгласни, че трябва да има правила и тези правила да се спазват. Когато тези правила се нарушават системно, училището трябва да търси партньорство с други органи, които да му помогнат. Вероятно първият орган, който трябва да помогне, са социалните служби, за да се види защо системно това дете не е прибирано. Доколкото разбирам, такъв случай в училището няма -  там деца от различни класове еднократно се е случвало родителите да закъснеят. Най-добрият начин е чрез едно обсъждане вътре в училището между учители и родители да се реши този казус. Примерно, би могло по някакъв начин да се заплаща от страна на родителя това просрочено време на човека, който е ангажиран с детето през това време и, естествено, ако това се случва системно, отново да се търси съдействието на социалните служби да се види какъв е проблемът,  защото за децата не е добре да прекарват по 12 или 15 часа в училището“.

Брестничка е категорична, че охранителите в едно училище трябва да са преминали обучение за работа с деца, ако ще се грижат за тях след часовете и до появата на родителите им.

"При всички положениея, трябва да има организация, която прави училището, и да има процедура, ако системно се нарушават тези правила, но полицейската мярка за закрила е мярка, която се прилага в извънредна ситуация, когато е застрашен животът или здравето на детето. Това не може да бъде решението на въпроса". Отвеждането в РПУ би причинило травми на детето и чувство за вина у него без да доведе до положителен ефект.

За предаването „Хоризонт до обед“ Юлиян Петров, председател на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ допълни, че съобщението е част от вътрешен правилник на съответното училище:

„Организацията на учебния ден на учителя трябва да бъде в унисон с училищния правилник. Нека не забравяме, че много често се е случвало учителят да работи много повече часове на ден. Бяхме стигнали до 55 часа седмично, а учителят работи и много често несвойствена работа“.

Всяко училище организира възможности децата да изчакат родителите си, но явно случаите зачестяват, коментира той. Петров заяви, че приема предложението на Брестничка, но подчерта, че подобна промяна би била трудна, защото:

„Българските учители и българските образователни институции нямат право да събират пари, да работят с пари, а всъщност става въпрос за нещо, което е извънредно. Много трудно ще се стигне до една такава допълнителна услуга. По-скоро могат да се потърсят с частни занимални или почасово да се да се включват в такива ситуации“, но тук  акцентът е друг - голяма част от родителите са се почувствали засегнати от такова напомняне, че видите ли, ако сте забравили за своите деца, те ще бъдат в полицейското управление. Друга част от родителите, които пък са си изпълнили както трябва своите родителски задължения, най-вероятно са инициатори на този сигнал в социалните мрежи“.

Работното време и административната работа са сред нещата, които отблъскват учителите от образователната система.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

145 пожара са възникнали в страната днес

145 нови пожара са възникнали в страната днес, съобщи директорът на Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. Вчера са угасени 279 огнища. Голям пожар избухна между Петрич и Сандански. По непотвърдена информация огънят е тръгнал от землището на санданското село Дамяница и е стигнал до..

публикувано на 10.07.25 в 21:56
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър: Хората, пристигащи с малки лодки, ще бъдат върнати във Франция

Британският премиер Киър Стармър обяви, че хората, пристигащи с малки лодки, ще бъдат задържани и върнати във Франция "в кратки срокове", като за първи път ще бъде създаден нов безопасен и законен маршрут за бежанците. Това стана по време на съвместна пресконференция с намиращия се на държавно посещение във Великобритаиня френски президент Еманюел..

публикувано на 10.07.25 в 21:47
Снимката е илюстративна

Опит за терористичен акт пред дома на гръцки журналист в Атина

Опит за терористичен акт пред дома на гръцки журналист в Атина. Откриха самоделна бомба, която вероятно поради техническа неизправност не е избухнала. Сигнал за съмнителен пакет е подал служител по озеленяване, който информирал полицията и пожарната. Чантата с взривно вещество е открита пред дома на популярния телевизионен журналист Янис..

публикувано на 10.07.25 в 21:36
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски е получил сигнали от Вашингтон за възстановяване на американската военна помощ за Украйна

Президентът на Украйна Володимир Зеленски съобщи, че е получил вече положителни политически сигнали от Вашингтон за възстановяване на американската военна помощ за страната му. Междувременно правителствата на Германия и на Норвегия декларираха готовност да купят общо 3 зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и да ги предоставят на Киев. В Лондон..

публикувано на 10.07.25 в 21:10

МВнР реагира остро на изявление на Мицкоски

Министерството на външните работи реагира остро на днешното изявление на премиера на Република Северна Македония Християн Мицкоски, който използва вулгарни квалификации за министър Георг Георгиев и към правителството ни. В специална позиция от външното ни ведомство осъждат недопустимия и обиден език, използван от Мицкоски. "България няма..

публикувано на 10.07.25 в 20:18
Снимката е илюстративна, архив.

Пожарът край село Мурсалево постепенно се овладява

Пожарът край село Мурсалево постепенно се овладява, каза кметът на Общината в Кочериново. Пожарът, който възникна към 16 ч. между с.Мурсалево и Кочериново, който е обхванал около 150 дка сухи треви, посеви, 20 дка овощни насаждения и горски масив постепенно се овладява. Пожар край село Мурсалево Това каза за БНР малко след 19,30 ч...

публикувано на 10.07.25 в 20:10

Частично бедствено положение в Брезник заради манган във водата

Обявяват частично бедствено положение на територията на град Брезник заради установеното съдържание на манган във водата от язовир „Красава”. Решението e взето на проведения в късния следобед днес общински щаб за изпълнение на общинския план за защита при бедствия, съобщиха от общината.  Водата в Брезник и село Ноевци е негодна за..

публикувано на 10.07.25 в 20:06