Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През следващите 20 години броят на пътуващите по въздух ще се утрои

Прогнозират високи темпове на развитие на гражданската ни авиация

Основен източник за растежа на авиоуслугите в региона ще бъдат туристите от Далечния Изток

Снимка: bourgas-airport.com

Според експерти в авиационния бранш, пътникопотокът по въздух ще нараства интензивно, а за България се очакват високи темпове на развитие на гражданската авиация. Авиационната индустрия предствалява 3,5 % в глобалния брутен вътрешен продукт. Пряко заетите в сектора са 10.2 милиона души, а заедно с туризма и доставчиците на услуги заетите стават 65.5 милиона, обобщи на конференция, свързана със сектора Анка Апахидеан - регионален мениджър за Източна Европа на Международната асоциация за въздушен транспорт ИАТА. 

Броят на директните полети расте, а цените падат и това води до бум в търговията и туристическите услуги

"Реалната цена на авиационния транспорт намаля, увеличи се броят на директните полети между различни градове. Двата фактора - директната свързаност и реалната цена на транспорта - са основният двигател при избора на потребителите. Това създава удобство за пътниците, но и ползи и за икономиките. Увеличи се достъпността на пътуването със самолет и възможностите за избор.  Директните връзки и намаляващите цени на въздушния транспорт спестяват време, както за пътниците, така и при транспорта на стоки. Това доведе до рязкото нарастване на търговията и на туристическите услуги", посочи Анка Апахидеан.

Според предизвикателствата пред индустрията остават цените на петрола, намаляването на броя на пилотите и нарастващата цена на труда. "Печалбите са под натиск през тази година, но все още са високи", допълни Апахидеан.

Пътуващите по въздух ще се утроят през следващите 20 години

Над 4 милиарда са пътували със самолет през миналата година. През настоящата се очаква броят им да достигне 4,5 милиарда, съобщи Анка Апахидеан. Според прогнозите, търсенето на пътувания по въздуха ще се удвои в следващите 20 години. "Перспективата по отношение на тази индустрия остава в светли краски и в следващите 20 години пасажерите ще се утроят, а растежът ще бъде 3,5 % на година в глобален план. Специално за Европа средногодишният растеж на пътниците ще бъде 2%."

Дошло е време за революционни промени в авиацията. За да устои на силната конкуренция, на България не й остава нищо друго, освен да е в челните редици, да привлича повече пътници и туристи, подчертава Йордан Карамалаков - регионален мениджър на ИАТА за централна Азия:

"Какво иска нашият пътник? Той иска да пътува по-евтино, да не закъснява, да пътува в комфортен самолет и да си купи това, което му се иска и да го купи тогава, когато му се иска."

При дистрибуцията продуктът трябва да стига до пътника максимално евтин, убеден е Карамалаков. Той дава пример с нещо дребно, но важно - в рамките на резервацията пътникът да може дори да си вземе и ваучер за кафе на летището, което да му излезе по-евтино. Според Йордан Карамалаков, страната ни е обречена на високи темпове на развитие на гражданската авиация.

Основен източник за развитието на авиационните услуги в региона ще бъдат туристите от Далечния Изток

"Не е утопия, че основният източник на нарастване на туристите в този регион ще бъдат китайските, индийските и туристите от Далечния Изток. Това са обективни дадености -първо, защото те преоткриват света, там има растяща средна класа и терто - защото ние сме интересни от много гледни точки: и финансова, и историческа, и всякаква."

Едно от основните предизвикателства в Европа в момента е рекордният брой на закъсняващите полети. Това се дължи на невъзможността на европейската система на ръководство на въздушното движение да задоволи нарасналия трафик, отбелязва Карамалаков. 

За четвърти пореден път APG България, която представлява 16 чуждестранни авиокомпании у нас, организира и проведе допитване сред пътниците и професионалистите за най-предпочитаните авиокомпании на българския пазар. Те бяха отличени с престижните награди SKY AWARDS. 

Все повече пътници се включват в онлайн допитването, което означава, че те искат и търсят възможности да изразят своето мнение и то да бъде от значение за отличаване на авиокомпаниите, изтъква Вергиния Лазарова, мениджър в APG България. Освен ценовите политики, кетъринга в добавка към изживяването от летенето, създаването на удобства за пътниците, високо се оценяват и възможности като придружаването на деца зад граница и пътуването с домашен любимец. 

Запазва се интересът към low cost компаниите, националният превозвач си възвръща пазарни позиции

Запазва се големият интерес на пътниците към нискотарифните авиокомпании, отчита проучването. "Но виждаме и едно завръщане на националния ни авиопревозвач на българския пазар", отбелязва Лазарова. 

Конкуренцията между авиокомпаниите е стимул за подобряване на услугите, категорична е Вергиния Лазарова, която дава пример с конкурентните маршрути като Лондон и почти монополизираните маршрути като Брюксел и Амстердам. 

Още информация по темата ще научите от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Още търсят 13-годишния Николай от село Конаре. Детето е със синдром на Даун

13-годишният Николай от гурковското село Конаре все още е в неизвестност. Момчето, което е със синдром на Даун, изчезна вчера и се издирва. Доброволци са продължили да го търсят през нощта. Използвани са и два дрона с термокамери . Тази сутрин кризисният щаб ще направи ново разпределение за издирването на момчето. "Получих..

публикувано на 18.12.24 в 06:55

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31

Катерина Преда: Джорджеску използва методи от времената на комустическия режим на Чаушеску

Облъчени от пропаганда или търсещи нов спасител, оплетени в социалните си трудности и обществена изолация или пък дело на външна намеса. Различни са теориите за това какво се случи в Румъния след първия тур на президентските избори на 24 ноември, спечелени неочаквано от един кандидат, за който по-голямата част от обществото не беше чувало...

публикувано на 15.12.24 в 21:37

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Сътрудничеството между Русия и Турция прогресивно намалява, но няма да има раздор

Президентът на Турция Реджеп Ердоган спечели гражданската война в Сирия. Загубиха я руският президент Владимир Путин и Иран - поне така изглежда към момента. Тази война винаги е била и част от битката на Ердоган за оцеляване във властта. Той инвестира в нея от самото начало, заставайки на страната на сирийската опозиция и обтягайки спорадично..

публикувано на 14.12.24 в 11:47