Неизползваните текстове от Наказателния кодекс растат и в момента надхвърлят 220, заяви в предаването „Преди всички“ Ива Пушкарова, специалист по наказателно право, преди днешната дискусия, която ще огледа наказателната политика в България, динамиката и предизвикателствата пред нея. Тя подчерта, че успоредно с наказателния закон, расте и административното наказване:
„Наказателната политика се опитва да решава проблеми, които не са наказателни, по наказателно-правен път. Законодателят явно не предпочита превантивни, ненаказателни, регулационни и други мерки, които изискват по-висока компетентност. Законодателят се притеснява от отменителната функция, което води до експанзия на наказателния закон, при която той навлиза в обществени сфери, в които не е подходящо да има висока репресия“.
По думите на Ива Пушкарова всяко нещо, което не се харесва на някого, се изразява в претенция за криминализиране. Според нея тази тенденция е опасна и има ефект и върху държавата. Така се дебалансират властите, добави тя и обясни: „Това създава рискове – обвинителната власт да се раздуе и да започне да ѝ се прехвърлят отговорности и авторитет, които не са нейни. По този начин българският съд започва да става виновен и отговорен за всичко и в същото време политическите власти се разтоварват от типични техни отговорности. Освен това такъв тип наказателна политика създава очевидни корупционни рискове“.
Специалистът очерта две тенденции: „Общото свиване на общата престъпност, която е ясно видима тенденция от средата на 90-те години насам. Разкриваемостта постепенно се качва. В същото време наказателния закон проявява обратна тенденция – той се разширява, все повече неща стават престъпления и наказанията постоянно растат. Тази тенденция е изключително опасна – тя свива сериозно ефективността на наказателния закон и по наше мнение е основният проблем, с който би следвало да се занимае българското общество и политици“.
„Наказателният кодекс, както и предходните два, в някаква степен и най-първият български наказателен закон след Освобождението не са имали късмета да функционират в обичайна криминологична среда“, подчерта тя и припомни, че най-тежките години на престъпност в страната ни са от средата на 70-те до средата на 90-те години. По думите ѝ за този период може да се говори за повсеместна криминализация:
„Открихме решение на МС от 70-те години, в което ясно се вижда учредяване на каналите за организирана престъпност, които се ползват и до ден днешен и които са били в рамките на държавно контролираната организирана престъпност в периода до 90-а година. Криминализацията обхваща както всички етажи на държавния апарат, така и много голяма част от българското общество".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Директори на училища проявяват нежелание да въвеждат предмет вероучение, дори и в свободно избираема форма. Това каза в интервю за БНР патриархът на Българската православна църква Даниил: "Някои не желаят с презумпцията, че, видите ли, църквата и вярата днес нямат място в нашето общество. Имаше такива конкретни случаи. При посещение в..
Доналд Туск и Еманюел Макрон отхвърлиха възможността за разполагане на европейски войски в Украйна след евентуално сключване на мир. В същото време Киев отхвърли идеята на унгарския премиер Виктор Орбан за размяна на военнопленници по време на коледния празничен период. Френският президент Еманюел Макрон призова за път към прекратяване на войната в..
Временното правителство в Сирия се зарече да опази и защити институциите в страната и да установи върховенство на закона след като по време на диктатурата на сваления президент Башар Асад на практика такова не е имало. Разпускат силите за сигурност на Асад Говорителят на новото правителство е заявил пред Франс прес, че парламентът на..
Пълноправното членство на България в Шенген е историческо събитие и мечта на много българи. Това заяви премиерът Димитър Главчев. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген "Днес стана факт това, което чакаме не само ние, ами и много хора от години. Историческо събитие. Ние малко по-работно гледаме на нещата, но може би е..
След шест години разследване и седем години съдебно следствие, делото за лекарска грешка, довела до смъртта на 19-годишна родилка Деяна Георгиева завърши на първа инстанция с шест оправдателни присъди. Софийският градски съд не намери доказателства срещу двамата гинеколози от болница "Шейново" и четиримата хирурзи от Спешния център "Пирогов", които..
Пътната полиция засилва контрола върху движението с превишена скорост по главния път Русе – Велико Търново през село Самоводене. Този ангажимент беше поет от контролните институции на среща с жителите на селото, които готвят протести срещу влошаващата се пътна безопасност. За последните три години на главния път Русе – Велико Търново в..
Инспекцията по труда е започнала проверка в Горско стопанство-Кюстендил по изплащането на заплатите, казаха за БНР от дирекцията. Проверката ще продължи 1 месец, коментира и.д. директорът Даниела Велинова. От инспекцията ще изискат документация, свързана с изплащането на възнагражденията в горското стопанство, ще се проверява периодът и до..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Общините останаха островчето на стабилност в държавата . Това мнение изрази пред БНР Донка Михайлова, заместник-председател на НСОРБ. В..