Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Баня или музей – халати срещу костюми

Малина Едрева: ще погледнем и към опита на Будапеща преди взимането на решение

Баня или музей – халати срещу костюми, активисти срещу общинари. В петък пред Централна баня се проведе акция за запазването на функцията на Централната софийска баня и срещу намеренията на Столична община да разшири във всичките помещения на историческата сграда музейната експозиция за града.
    

В предаването "Хоризонт до обед" Антоанета Салфидж от Термално-нормално припомни решението от 2015 г. банята да стане музей: „Условието беше, че за Северното крило, което е по-голямото от банята, ще се търсят възможности за възстановяване. Тези обещания вървяха дълго време. На 1 ноември се оказа, че доц. Д-р Чобанов, който е зам.-кмет на София, внася доклад с гениалната идея, че Северното крило вече не може да бъде минерална баня, а трябва да бъде общинска зала за събития, която да приюти общинските театри и състави. С това ние не можем да се съгласим“.

Салфидж е категорична, че трябва да се спре решението на този доклад. Това трябва да се реши на Столичен общински съвет, каза тя и предупреди: „Ако се приеме този доклад, е доста опасно, защото означава, че буквално столицата ни вече няма да има бъдеще като термална столица“.

Борислав Бориславов, председател на групата на Реформаторския блок в СОС, е категоричен, че ще е престъпление да се остави тази красива сграда да се руши. Прекратяването на функциите й като баня е през далената 1986 година по време на комунистическия режим, припомни той. Според него основният проблем е свързан с липсата на инвестиционен интерес за развитието на Северното крило като място за достъп до минерални басейни.

„В продължение на 10 години има открита процедура за концесия за спа център и минерална баня. Въпреки многократното намаляване на изискването от страна на общината не се яви инвеститор, който да направи от тази сграда спа център“, обясни той.

Според Виргиния Захариева, психотерапевт и писател, има няколко неверни твърдения – че няма дебит, че няма паркинг и въпросът дали да бъде спасена сградата. Тя попита общинарите: „Как вие смятате, че чувате гражданите, които искат тази сграда да бъде баня? Започвате да подменяте нашите гласове и желания, това много ме притеснява – държим се инфантилно. Как изобщо си въобразявате, че ще допуснем такова нещо?“.

Борислав Бориславов посочи, че дебитът на минералната вода в момента е 12 литра в секунда.

Инж. проф. Павел Пенчев – експерт по хидробиология, посочи, че този дебит е напълно достатъчен, за да се захранят басейните в Северното крило. „Един съвременен спа комплекс и то голям, заема около 4 – 4,5 литра в секунда“, отбеляза той. Инж. Пенчев е категоричен, че свободният достъп до питейна минерална вода в центъра на София няма да намалее при наличие на басейни там. Като абсурдно твърдение специалистът определи изказвания, че при спиране на чешмите ще се наруши качеството на водата.

Според Малина Едрева, председател на постоянната комисия по образование, култура, наука и културно многообразие, на първо място трябва да се има предвид тежкото състояние на сградата.

„Оформят се няколко варианта. Поела съм ангажимент да се направи обсъждане на съответните възможности с ясните финансови разчети, с яснота за това какви функции ще се изпълняват, за да може да се пристъпи към взимане на решение“.

Ще бъде проучен и опита на град като Будапеща, която е запазила своите минерални бани в историческите им постройки като живи музеи.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на СОС Цветомир Петров

Председателят на СОС предупреди за нови проблеми след увеличение на заплатите в транспорта

Всички общински съветници се застъпиха за решението, че  трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще..

публикувано на 28.05.25 в 11:28

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20