„Свидетели сме как принципно добрата идея за активна държавна политика срещу корупцията се изражда в нарушаване на Конституцията, погазване на основни правни принципи – конституционни правни принципи, и в крайна сметка създаване на един репресивен механизъм, който няма нищо общо с борбата с корупцията, който е просто връщане към модели на отношение към частната собственост, характерни за комунистическия режим. ... КПКОНПИ – по същество е един нов бюрократичен орган, една допълнителна администрация, няма реални правомощия да се бори с корупцията. Тя има правомощия да трови живота на политическите си противници, на противниците на властта“, коментира Кънев в интервю за предаването „12+3“.
Възможно е да има мярка конфискация на имущество с неясен произход и без да има престъпление, подчерта Радан Кънев и добави: „Не е възможно обаче, юридически тотална ужасяваща неграмотност и изключителен правен абсурд е това да зависи от качеството обвиняем, след като качеството обвиняем е отпаднало. Трябва да сме наясно, че това означава, че в България презумпция за невиновност няма. Предвид целта на закона, много спорно е дали изобщо вече има стабилна частна собственост“.
„В момента всеки български гражданин с имущество над 250 хил. лв. е на милостта на прокуратурата“, отбеляза още Кънев и изказа мнение, че голяма част от повдигнатите обвинения са смешни от наказателно-правна гледна точка и те са повдигнати именно с тази цел – да се включи репресивната машина и да започне процес по запориране и евентуално конфискация.
„Запорите, възбраните и тормозът върху хората, на които прокуратурата е повдигнала обвинение, ще бъдат много сериозни“, смята зам.-председателят на ДСБ.
Радан Кънев определи като правилно решението на президента да наложи вето на „тайните арести“. Според него това е поредна мярка, която погазва основни правни принципи. Дано да чуят мотивите на президента, каза той. По думите му приетото е голям риск за всеки български гражданин.
"Демократична България" най-вероятно ще прескочи парламентарния праг, а може би и доста повече, смята Радан Кънев. Той подчерта обаче, че това не може да бъде цел, целите трябва да са много по-високи.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната от Европейската централна банка и Европейската комисия, обяви финансовият министър Теменужка Петкова. Според данните на Евростат през януари страната ни е изпълнила и последния критерий, който ни спъваше по пътя към еврото – а именно инфлацията. Ускоряване на..
Българската народна банка публикува нова серия с въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната . Секцията се намира горе в ляво на сайта на институцията, като всеки потребител може да намери данни за превалутирането, промените в банковите резерви и нормативните промени, свързани с въвеждането на единната европейска валута. В..
Премиерът Росен Желязков заяви, че не трябва да има преговори за мир без Украйна и Европейския съюз. Министър-председателят участва чрез видеоконферентна връзка в международната конференция в Киев по повод третата годишнина от началото на войната на Русия срещу Украйна, съобщи правителствената пресслужба. Премиерът изтъкна, че от самото..
"Най-силната гаранция за сигурност на Украйна и същевременно най-евтина, е нейното членство в НАТО" - това каза върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас след заседанието на министрите на външните работи в Брюксел. "Ако членството на Украйна в НАТО не е на масата, тогава всички страни, които ще дадат гаранции за..
В 14 часа Общинската избирателна комисия в Сандански публикува окончателните резултати от проведените нови избори за общински съветници и разпределението на мандатите. Най-много представители в Общинския съвет има местната коалиция "ВМРО-БНД-Има такъв народ“. Над 17 часа продължи обработката на резултатите от проведените нови избори за общински..
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и екипът му обмислят да разширят Софийската математическа гимназия или да намерят нов терен за строителство на нова сграда. Целта на мярката е да се разреши проблемът с липсата на места в математическите паралелки за ученици в прогимназиален етап на образование. "Имаме нужда в София..
Максималната пенсия да се повишава всяка година със същия процент като останалите пенсии, а веднъж на всеки три или пет години да се преоценяват размерите на осигурителните вноски за пенсия - това са част от препоръките, записани в изготвен от Икономическия и социален съвет на България анализ за пенсионната система. Председателят на Съвета..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.