Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борислав Цеков: Минималният праг на субсидията не ощетява БПЦ

Борислав Цеков
Снимка: БГНЕС


Въвеждането на минимален праг на субсидията не ощетява Българската православна църква, както твърдят Обединените патриоти. Така Борислав Цеков – доктор по конституционно право и основател на Института за модерна политика, коментира в предаването „Хоризонт за вас“ промените в Закона за вероизповеданията:

„Категорично не може да се говори за ощетяване на Българската православна църква. Това, че се определя минимален праг на държавната субсидия, е нещо разумно, аз съм изненадан от подобни трактовки. Заедно с това трябва да имаме предвид и бюджетните възможности на държавата и това, че подобни субсидии не могат да се разширяват до безкрайност, но държавата в случая чрез тези законодателни поправки оставя минималния, гаранционния минимум, под който независимо от политическа, парламентарна, икономическа конюнктура, докато е в сила тази законова норма, няма да бъде коригиран, няма да се слиза под него в годишните закони за държавния бюджет.“

Според Цеков субсидирането е най-важният момент в промените:

„Най-важното, което се прави, е въвеждането на държавно субсидиране. Чуват се гласове, главно от протестантските деноминации и от някои други вероизповедания, че с това се нарушавала Конституцията, международните актове, принципът за равнопоставеност на вероизповеданията. Веднага искам и то много ясно да подчертая, че подобни възражения не са основателни. Ако до 2014 година по силата на практиката на съда в Страсбург, се правеше опит да бъде налаган като матрица на всички държави членки на Съвета на Европа подходът, че държавата трябва да е еднакво дистанцирана от всички вероизповедания, да бъде неутрален и безпристрастен организатор на правото на вероизповедания, без специални отношения, включително с основните вероизповедания в дадена държава, след 2014 съдът в Страсбург промени практиката си. (…) Тя се обърна диаметрално, за да се съобрази със съществуващите в почти всички държави от Европа реалности , а те са, че държавата има специални отношения с едно или повече вероизповедания, включително чрез тяхното финансиране. Стандартът, който се въведе от 2014 година, е, че държавно-църковните отношения са изцяло в преценката на съответната държава и тази преценка се базира на историческата традиция, цивилизационната принадлежност и, както казва съдът в Страсбург, актуалните баланси в обществото. Т. е., нашият законодател, ние като общество сме в правото си да въвеждаме такава държавна субсидия, включително да въвеждаме праг за тази субсидия и т.н., и това не нарушава правото на вероизповедание.“

В закона обаче има и проблемни моменти, смята експертът:

„Заедно с това с самия закон има и редица и доста спорни моменти, които засягат вече самото право на вероизповедание. Това, което протестантските, евангелистките деноминации поставят остро и аз напълно подкрепям, държавата едва ли не да лицензира местата за публична, религиозна дейност – молитвените домове и храмове, да се забранява това да бъде осъществявано на други места, освен тези, които ежегодно са декларирани от вероизповеданията, каквото задължение сега се въвежда с тези поправки.

За да не влизаме в теориите, ще се опитам да илюстрирам защо подобен подход от страна на държавата е недопустим. Правото на вероизповедание, в един по-широк контекст, е част от свободата на съвестта. Така както ние с вас и още няколко души започнем да си коментираме в едно кафене политиката, държавата не може да дойде да ни каже: „Вие нямате правото да коментирате политиката на това място, защото то не е определено за такова и нямате право да се занимавате с това, защото не сте регистрирани като партия“, така държавата няма правото да казва на хората къде съвместно да се молят, дали да го правят в читалищен дом, на улицата или у дома.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Художествена галерия

Ремонтът на галерията в Кюстендил не започва заради процедурни пречки

Заради процедури и обжалване в съда на търга за фирма-изпълнител все още не започва цялостният ремонт на градската художествена галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил. Финансирането - за около 22 милиона лева, е по Плана за устойчивост и развитие. Реновирането трябваше да започне през октомври обясни кметът на общината Огнян Атанасов:..

публикувано на 05.10.24 в 11:35

Д-р Юдит Коленбергер: От новия еврокомисар по миграцията очаквам отпадане на австрийското вето и разширяване на Шенген

"Крепост Австрия" - в това иска да превърне алпийската република спечелилата парламентарни избори там крайна десница. Разбира се, не само антиимиграционната агитация е причината за тази първа изборна победа на най-опитните от европейските десни популисти. Но "канцлерът на народа", за какъвто сам се обяви Херберт Кикъл - по примера на Хитлер - успя..

публикувано на 05.10.24 в 11:25

Засилено полицейско присъствие в Лондон заради шествия по повод годишнината от началото на войната между Израел и "Хамас"

Засилено полицейско присъствие ще има и в британската столица Лондон днес и утре, заради планираните протестни шествия и възпоменателни събития по повод навършващата се в понеделник една година от началото на войната между Израел и "Хамас". Това съобщи БТА. Движението "Кампания за палестинска солидарност" планира заедно с други организации демонстрация..

публикувано на 05.10.24 в 11:15

Силен циклон с дъжд и градушки връхлетя Гърция

Гърция е под влияние на силен циклон с дъжд и градушки. Има наводнени пътища на островите в Йонийско море. Циклонът се движи към северната част на страната. Властите предупреждават за внимателно шофиране по цялата пътна мрежа. Силни дъждове наводниха улици и пътища на остров Корфу. Пострадаха приземни етажи и магазини. Спряха движението на..

публикувано на 05.10.24 в 11:11

Еднократни помощи за Рождество за почти 2 милиона гърци с ниски доходи

Почти 2 милиона гърци с ниски доходи ще получат еднократни коледни помощи, съгласно публикувана наредба на финансовото министерство. Право на бонус имат пенсионери с ниски доходи, многодетни семейства, безработни, както и хора с увреждания. Пенсионерите с най-ниски доходи до 700 евро ще получат 200 евро. За тези с пенсии до 1100 евро..

публикувано на 05.10.24 в 11:02

Прокуратурата внесе искането за налагане на мярка за неотклонение на Джейхан Ибрямов

Софийската градска прокуратура внесе в съда искане за налагане на мярка за неотклонение на народния представител Джейхан Ибрямов, съобщиха от Софийския градски съд. Съпругата на Джейхан Ибрямов: Обявявам гладна стачка в "Триъгълника на единовластието" Какво се знае неофициално за казуса "Джейхан Ибрямов"? СГП внася мотивирани..

публикувано на 05.10.24 в 10:51
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов за цените на петрола: Играта в Близкия изток е на ръба от икономическа гледна точка

Пазарите не знаят какво ще стане. Това зависи от решение на Иран и Израел как да отговорят на съответните удари . Пазарите ще се адаптират. Всички играчи там са много внимателни, тъй като играта вече е на ръба от икономическа гледна точка . Основното притеснение е от по-нататъшна ескалация. Това мнение изрази пред БНР икономистът Руслан..

публикувано на 05.10.24 в 10:49