Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Стефанов: В Европа протестираха за повече граждански и човешки права

Снимка: личен архив

Тази година беше изключително богата на протести. Гражданите не само в България, но и по света, основно в Европа, протестираха като че ли в защита на нарасналото си разбиране за това какво включва техният базисен пакет от граждански и човешки права.
 

Това каза за БНР политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов по повод протестите през 2018 г.

„Има нужда от нараснало предефиниране на цялото това понятие какво значи един достоен и справедлив живот в демократична държава в 21-ви век. Някои от нас го разбират по един начин – „повече от всичко“, а други – като „по-качествено“. В крайна сметка политиците са тези, които трябва да синтезират нещата, да ги предложат на обществения дебат и чрез механизми на избори, на законодателни проекти и инициативи, да стигнем до някакво решение, което да бъде вярното, правилното, поне за известен средносрочен или дългосрочен период“.

Според Стефанов все още „говорим по-скоро за количество“, а качеството е функция на политиката като такава.

По повод констатацията на списание „Икономист“, че страната на годината е Армения, а подгласниците ѝ – Малайзия и Етиопия, преподавателят коментира в предаването „Преди всички“:

„Армения извади късмет да отиде на „кадифена революция“, която да мине по всички политически канали до резултатите, които гражданите на Армения искат. Урокът на Армения е, че има начин. Да! Той е много труден и не всеки може да мине по него, не всеки има желанието или намерението да мине по него, тъй като някои често се уморяват от исканията си се прибират да вършат някакви други неща, други обаче устискват…“.  

Според Стефанов политиците у нас е трябвало да научат от протестната 2018 г „по-малко експерименти да провеждат с търпението на гражданите, да увеличат качествено и драматично собственото си разбиране и усещане за справедливост в политиката“. Според политолога гражданите вече реагират много болезнено на липсата на справедливост.

Стефанов смята, че разногласията около голямата елха в центъра на София показват, че „българското общество просто не се чувства едно“.

Интервюто на Лора Търколева с Любомир Стефанов можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия може да се съгласи замразените ѝ активи в Европа да се използват за възстановяване на Украйна

Русия може да се съгласи да се използват замразените ѝ в Европа държавни активи на стойност 300 милиарда долара за възстановяване на Украйна , но ще настоява част от парите да бъдат изразходвани за една пета от територията на страната, която се контролира от силите на Москва, заявиха пред агенция Ройтерс трима неназовани източника...

публикувано на 21.02.25 в 17:00

Европрокуратурата разследва директорка на гимназия в София, заловена с подкуп

Офисът на Европейската прокуратура в София разследва заподозряна за корупция директорка на гимназия, заловена и арестувана след получаване на подкуп. Тя е поискала 20 000 лева от изпълнител, нает по проект за реновиране на училището с обществени средства. Проектът е финансиран по процедурата "Училищна STEM среда", която се подкрепя с..

публикувано на 21.02.25 в 16:29

Предизвикалите пожари в Кипър ще плащат гасенето им и възстановяването на околната среда

Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..

публикувано на 21.02.25 в 16:25

Ковачев и други от ЕП отбелязаха годишнината от анексирането на Крим с писма до политически затворници

Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП.  Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..

публикувано на 21.02.25 в 16:20

Призив за трети бойкот на големите търговски вериги у нас на 27 февруари

Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..

публикувано на 21.02.25 в 16:17

Инж. Венцислав Начев: Истината е в баланса на използването на традиционните методи и ИИ

Със сигурност би имало нужда от стратегия за ИИ в образованието, но още няма достатъчно опит и по метода "опит -  грешка" ще се види, кое е добра практика и кое не, каза инж. Венцислав Начев, преподавател по програмиране, роботика и електротехника в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, в интервю пред..

публикувано на 21.02.25 в 16:00

Общини от Кюстендилско се включват в кампанията #НеДишайСмърт

Общини от Кюстендилско се включват в кампанията срещу употребата на вейпове под надслов #НеДишайСмърт. Тя насочена срещу нарастващата употреба на вейп устройства с неустановено и често опасно съдържание от деца и младежи.  По общини се организират срещи с представители на полицията и прокуратурата, педагози и психолози, за да се обмислят..

публикувано на 21.02.25 в 15:52