Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съюзът на международните превозвачи все още без официално разрешение за протест в Брюксел

Йордан Арабаджиев
Снимка: БГНЕС

„Подали сме документи за протеста преди Коледа, но предвид празниците чисто физически не сме получили разрешението. Нашите представители са в контакт с белгийските власти и имаме „окей“ от тях, включително и маршрут“. Това заяви Йордан Арабаджиев - изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи за БНР по повод протеста в Брюксел, насрочен за 10-и януари. Денят е избран, защото тогава ще се гледат предложенията на Транспортната комисия в ЕП.

„Очакваме в този ден евродепутатите от Транспортна комисия да чуят нашия глас. Протестът няма да бъде само български. Към момента имаме подкрепа на колегите от Румъния, Полша, Литва и Унгария. Разпратили сме писма до всички държави, които по принцип бяха против мобилния пакет - Хърватия, Словения, Ирландия и Малта, но все още нямаме потвърждение от тях. Да се надяваме, че ще се присъединят и те, но за нас е важно евродепутатите да видят една обединена Източна Европа и да разберат, че тези текстове са чисто лобистки, протекционистки насочени“.

Арабаджиев очаква над 500-600 души да пристигнат за протеста само от България, а отделно да се присъединят и превозвачи, които се намират в Европа. Отделно има искане и за протест с камиони, но за него все още няма разрешение, обясни той.

Двата момента, важни за българските транспортни работници в пакета „мобилност“, са свързани с прибирането на превозното средство и на шофьора:

„Ние сме категорично против прибирането на превозното средство. Според нас това ще доведе до изкривяване на философията на Европейския съюз. В момента празните курсове в ЕС са от порядъка на 24-25%, но ако това се приеме, означава да скочи драстично процентът на празните курсове, което пък ще доведе до увеличаване на вредните емисии. Самата ЕК и самият ЕП си противоречат. От една страна казват „екологията е много важна“, а от друга страна правят така, че да бъдат увеличени „празните курсове“.

Ако предложенията бъдат приети от Транспортната комисия към ЕП, те ще отидат в пленарна зала, а след това има диалози между ЕК, Европейския съвет и ЕП, преди да влязат в сила, обясни той:

„Във всеки един момент ще използваме всички механизми, всички инструменти, за да се опитаме да защитим нашия бизнес. /…/ Ние сме наясно, че този Европарламент е в края на своя мандат и не би следвало той да взема такова изключително важно решение за отрасъл от икономиката на целия ЕС. Очакваме гласуването в зала да бъде отложено за новия парламент, но едно са нашите очаквания, друго са лобитата на западноевропейските превозвачи. Не изключваме никакъв вариант“.

Българските превозвачи не изключват вариант за протести в Румъния, която от 1-ви януари е ротационен председател на Съвета на ЕС. 

Цялото интервю с Йордан Арабаджиев можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Василев

Асен Василев: Законопроекти на управляващите водят до обедняване на гражданите

От "Продължаваме промяната" определиха като "скандални" законопроектите, внесени от управляващите. Председателят на партията Асен Василев критикува отлагането на решението за увеличение на доходите на младите лекари и медицинските специалисти за след депутатската ваканция и планирано за 1 януари догодина с между 100 и 200 лв. ръст, както и..

публикувано на 23.07.25 в 13:47
Николай Хаджигенов

Николай Хаджигенов: През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически

През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар. "Отровното трио", което беше сред организаторите на протестите през лятото на 2020 г. "На протеста през 2020 г. нито един политик не се качи на трибуната да говори. Всички политици бяха там - от..

публикувано на 23.07.25 в 13:31

За какво може да потърсим помощ в Европейския потребителски център?

Малко след празници и в летните месеци започват да се получават повече жалби, свързани с пътуване с въздушен превоз . Това обясни пред БНР  Соня Спасова, директор на Европейския потребителски център за България, който  предоставя безплатни съвети и помощ. Инструмент за проверка на е-търговци предпазва клиенти "На нашия сайт могат да се..

публикувано на 23.07.25 в 13:25
Изтребител

Турция се приближава до закупуване на 40 изтребителя "Юрофайтър"

Турция и Великобритания са подписали меморандум за разбирателство, който позволява на Анкара да бъде потребител на изтребители "Юрофайтър", отбелязвайки значителен прогрес в преговорите за закупуването на изтребителите, които текат от месеци, предаде Ройтерс. Турция иска да закупи 40 изтребителя "Юрофайтър" на обща стойност около 5,6 млрд...

публикувано на 23.07.25 в 13:06
Мирослав Боршош

ЕС облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани

Облекчава се режимът на издаване на туристически визи за турски граждани у нас. Министърът на туризма Мирослав Боршош уточни, че новият регламент е в сила от средата на юли. Именно от средата на юли Европейският съюз облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани. Очаква се това да улесни пътуванията и да подпомогне..

публикувано на 23.07.25 в 13:05

Четири са номинациите за Антикорупционната комисия. Кои са те?

Четири са номинациите за тричленната Антикорупционна комисия. Сред тях не е тази на настоящия ѝ временно изпълняващ функциите председател Антон Славчев. Две от номинациите са общи - на ГЕРБ, ИТН и БСП - на досегашния член на Комисията Стоян Петков и на адвокат Мария Даскалова.  Своя отделна кандидатура е издигнал Драгомир Стойнев от БСП -..

публикувано на 23.07.25 в 12:58

НС прие промени в бюджета, свързани с Инвестиционната програма за общински проекти

Народното събрание окончателно одобри измененията в държавния бюджет, свързани с разширената Инвестиционна програма за общински проекти. Общата максимална стойност на разходите за тази година е над 1,6 милиарда лева, а подадените проекти са за над 3 милиарда лева. Опозицията изрази опасения, че ще се стигне до плащане приоритетно на общини,..

публикувано на 23.07.25 в 12:33