Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Анета Василева: Ремонт е думата за 2018-а

2
Експериментално пуснаха трамваите по ул. "Граф Игнатиев".
Снимка: Ани Петрова


За 9-та поредна година ще се оценяват архитектурни проекти в българското пространство. Пред БНР арх. Анета Василева каза, че от 2010 г. до сега Платформата за архитектурна публицистика и критика се опитва да обобщи българската архитектурна година в награди за най-доброто и най-лошото:

„2018-та е година, която повтаря неща, заложени в предишните години и в този смисъл не изненадва особено. Имахме много малки добри сгради и малко големи публични, обществени проекти и реализации. Ако в тези награди имаше дума на годината, то за 2018-та тя щеше да е ремонт. Това действително се олицетворява от ремонта на столичната улица „Граф Игнатиев“, който предизвика много обществено недоволство. Той по някакъв начин иззе дебата за качествена градска среда и ремонти от експертните общности и го направи обществено достъпен“, коментира арх. Василева в предаването „Хоризонт до обед“.

Според нея ремонтът на ул. „Граф Игнатиев“ е лош пример заради негативните емоции, които натрупа за всякакви видове промени в средата. Той е емблематичен пример за една тенденция, която е отчетлива за тази година и подозирам, че ще се повтаря и в последствие, добави архитектът.

Сградите и публичните пространства около нас започнаха да стават все по-еднакви, смята арх. Анета Василева. По думите й една от отчетливите тенденции през изминалата година е унищожаването на архитектурния детайл в българския град. Тя посочи и положителното:

"Видяхме чудесни еднофамилни къщи в Самоков, Бояна, в Стара планина. Видяхме много добри реконструкции. Видяхме европеидни офис сгради, които се завършиха. Видяхме добър нов фолклорен център, който бяга от излишния битовизъм и показва съвременна интерпретация на възрожденското наследство в с. Чавдар. Ако лошите неща бяха споделени, другите неща бяха много и най-разнообразни. Имаме много важна промяна в закона, която ограничи най-накрая високото строителство и въведе правила. Направиха се много добри училищни ремонти".

Хората, които искат да участват в определянето на победителите, могат до края на януари да гласуват по електронен път за най-доброто и най-лошото в българската архитектурна година. Победителят ще бъде определен до средата на февруари. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Автобус с пътници се преобърна на магистрала край Барселона, има тежко ранени

Двама души бяха тежко ранени, след като автобус с над 50 пътници се преобърна в канавка на магистрала близо до Барселона. Към момента няма информация за състоянието на пострадалите. Автобусът се е движел по редовен маршрут от град Йорет дел Мар, провинция Жирона към летището в Барселона. По неизяснени засега причини, при излизане от тунел на..

публикувано на 07.09.25 в 20:11

Двама късметлии поделят исторически джакпот от близо 1,8 млрд. долара в САЩ

Двама късметлии от щатите Тексас и Мисури уцелиха печелившите числа в американската лотария Powerball и ще си поделят историческия Джакпот на стойност близо 1,8 млрд. долара.   Огромният джакпот, който беше вторият по големина в историята на Пауърбол се набираше в продължение на 3 месеца. Двамата печеливши от Тексас и Мисури уцелиха 5 от 69..

публикувано на 07.09.25 в 19:51

В Сапарева баня и още 12 общини обмислят протести заради окрупняването на ВиК дружества

Инициативен комитет в Сапарева баня обяви готовност за протести, заедно с 12 общини в страната, срещу окрупняването на ВиК дружествата, които според готвената реформа в сектора от 51 трябва да станат 29. От десетилетия Общината отказва да се присъедени към регионалния оператор "Кюстендилска вода"  въпреки административните опити от страна на..

публикувано на 07.09.25 в 18:57

Плевенчани отново протестират заради продължаващата водна криза

Жители на Плевен отново излязоха на протест заради продължаващата водна криза в региона. Протестът им продължава пред сградата на общината, а частичното бедствено положение в града и още 14 населени места в региона беше удължено до 1 октомври. С протестно автошествие недоволните преминаха по централните улици на Плевен, а след това блокираха..

публикувано на 07.09.25 в 18:10
Шигеру Ишиба

Политическа криза в Япония след подадената оставка на премиера Ишиба

Япония навлезе в политическа криза - премиерът на четвъртата по големина икономика в света обяви, че подава оставка от ръководството на управляващата партия. Оставката на Шигеру Ишиба идва по-малко от година, след като той зае премиерския пост и по-малко от два месеца след като Либерално-демократическата партия загуби поредните избори - този..

публикувано на 07.09.25 в 18:04

Западният фронт на пожара в Национален парк "Рила" е овладян

Западният фронт на пожара в Национален парк "Рила" е овладян. На терен остават да работят десетки пожарникари, служители на националния парк и доброволци. Над един километър водна линия успяха да изградят огнеборците на западния фронт, който беше най-тежък и пожарът там е овладян, каза комисар Валентин Василев, регионален директор на РСПБЗН. През..

публикувано на 07.09.25 в 17:57
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент

Скот Бесент: САЩ и партньорите от Европа обсъждат нови санкции и вторични мита срещу Русия

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди в неделя, че Вашингтон и неговите партньори в Европа обсъждат нови санкции и вторични мита срещу Русия заради войната ѝ в Украйна. "Готови сме да увеличим натиска върху Русия, но се нуждаем от европейските ни партньори да ни последват", каза Бесент пред телевизия NBC. Той отбеляза, че..

публикувано на 07.09.25 в 17:52