Ако до петък няма извънредни събития в Гърция, то Преспанското споразумение най-вероятно ще бъде ратифицирано от парламента в Атина. Това прогнозира в предаването „Нещо повече“ директорът на Центъра за балкански изследвания проф. Динко Динков.
Според него голяма част от решенията на Балканите, включително това за името Северна Македония, са продукт преди всичко на голям външен натиск и това подсилва обществените разделения в самите страни.
„Балканите са вплетени в голямата политика не от вчера. След като идеята за Нов световен ред след Студената война не се състоя, ние сме свидетели на утвърждаването на международна система с ключова роля на суперсилите САЩ, Китай, Русия. ЕС не може да добие тези характеристики. Свидетели сме на остри сблъсъци на суперсилите, които се проектират и върху нашия район“, каза Динков.
По думите му, външният натиск помага за урегулирането на някои вътрешни спорове, но част от процесите остават незабележими.
„Без много шум се работи по плана за сближаване на двете румънски държави – Румъния и Молдова. Границата между Косово и Албания се отваря заедно с жестоките мита върху вноса на стоки от Сърбия. Ако някога албанският етнически масив беше най-малкия в района, то сега е най-големият“, заяви Динко Динков.
Според него Преспанското споразумение е показало големи разделителни линии в обществата на Гърция и Македония.
„Над 70 процента от населението на Гърция е против това име. В България също се чуха гласове – не е удобно да има географско определение в името на тази държава. Не съм сигурен, че наложено отвън решение е перспективно. В Македония се намериха 81 депутати за ратификацията. Тук така става – с натиск, заплахи, подкупи, но това разделя обществото. В Гърция също нещата вървят към ратификация. Най-вероятно и това ще стане, освен ако тези дни не стане нещо грубо в Гърция, където някои от протестиращите са екстремисти и склонни на крайни сблъсъци. Ако няма такива, то договорът ще мине през гръцкия парламент“, каза проф. Динко Динков.
Това обаче няма да закрепи премиера Алексис Ципрас и предсрочни избори ще са възможни в Гърция, допълни той.
Неговото мнение е, че Европейският съюз пренебрегва историческата роля, която трябваше да изиграе на нашия полуостров.
„В ЕС от началото на 90-те години има опит за пренебрегване на Балканите и притеснение да не се внесат балкански проблеми в интеграционния модел. Пет страни не признават Косово, как да чертаем перспектива за членство? Друг проблем е Босна и Херцеговина, а сега има неизвестни и около Македония и новото ѝ име. Големите фактори в ЕС се оказаха не на висотата на своята историческа мисия. Те загърбиха Балканите, а тези народи горяха от силно желание за присъединяване към успешния модел. Но много години и разочарования минаха и това доведе в някои случаи до отчаяние“, каза Динко Динков.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл.
Замразените в Европейския съюз частни руски активи са за 28 млрд. евро, съобщи говорител на Комисията. Той обаче уточни, че те не могат да се конфискуват, само защото притежателите им са санкционирани от ЕС. "Ако имат връзка с криминални дейности, това може да направят страните членки според националните си законодателства", подчерта той...
До юни социалното министерство ще разработи промени в Кодекса на труда, с които у нас да се транспонира европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Нова формула, по която ще се определя минималното възнаграждение, все още няма. Темата продължава да се обсъжда в работни групи с участието на бизнеса и синдикатите. Това става..
Прокуратурата и полицията да обявят докъде е стигнало разследването за изчезналата точно преди година 17-годишна Ивана. За това настояха на пресконференция кметът на Дупница Първан Дангов и семейството на момичето, за чиято съдба за толкова време не се установи нищо. Ивана изчезна на 22 февруари м.г. Работата по издирването ѝ продължи..
Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..
От бизнеса се обявиха против планираното увеличение на максималния осигурителен доход от сегашните 3750 лева на 4130 лева, което е заложено в проектобюджета за 2025 година. Синдикатите са недоволни от заложения в новата план-сметка на държавата за ръст на заплатите само с 5%, вместо очакваните 10 на сто. В специално становище по проектобюджета..
Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..