Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Волен Сидеров: ГЕРБ определя всичко в парламента, патриотите не решават кворума

Волен Сидеров в студиото на "Хоризонт"
Снимка: Иван Русланов, БНР

„Предлагам да се спази европейският норматив. В момента българският Изборен кодекс го нарушава“. За това апелира пред БНР лидерът на партия „Атака“ и председател на групата на „Обединени патриоти“ в Народното събрание Волен Сидеров. Той подчерта, че предложенията му са останали в сянка.

„Европейският норматив казва, че бариерата не може да бъде повече от 5%. В България при изборите за ЕП бариерата реално е близо 6%. Всичко това ощетява по-малките партии“, обясни депутатът в предаването "12+3" и попита: „Защо сега има незаконна методика?“.

По думите му, ГЕРБ определя всичко в парламента: „От доста време групата на патриотите не решава кворума. Г-н Цветанов си прави кворума с „Воля“ и ДПС. Г-н Цветанов – един опитен парламентарен играч, голям политик, за мен сравним с Шарл дьо Гол, Аденауер, Кенеди и други титани в световната политическа история – той наистина е много опитен политик и той отдавна не залага кворума в парламента на групата на патриотите“.

"Седейки в парламента, не мога да бъда част от управлението. Нещата, които съм предлагал, не са минавали... Малката коалиция влезе в управляващата коалиция с намерението да направи неща, касаещи доходи, пенсии и т.н. Вместо това ни се предлага да похарчим 2 млрд. лв. за най-луксозната военна стока Ф-16, които по никакъв начин не ни повишават защитата, а хората ще ме питат – какво стана с пенсиите", отбеляза Волен Сидеров. По думите му, цялата отговорност е в ръцете на ГЕРБ:

„Цялата власт в България е в ръцете на Министерски съвет. Когато някой се сети за нещо, продължават да идват в парламента. Самият парламент прилича на Капалъ чаршия, вътре не можеш да се разминеш от хора. В Министерския съвет не можеш да влезеш. Кой където се сети, идва да протестира пред парламента. Ние сме министерска република, трябва да е ясно. Най-подлото през всички последните десетилетия е, че негодуванието и възмущението на хората беше през медиите насочено към парламента“. 

Според лидера на "Атака" целият апарат, който има достъп до ресурсите, остава абсолютно на тъмно: „Тези чиновници, този апарат, който стои там – някои от тях по 20 години, се подсмихват, когато идват избори, и си казват: „Този министър сега ще си отиде, а ние сме пак тук и ще продължим да крадем. Това е сериозният проблем за страната ни“.

Сидеров посочи, че на 15 януари в ЕП е гласувана резолюция, в която се защитават правата на мигрантите, търсещи убежище:

„Дават се права на мигрантите да идват тук, да се заселват, да изнасилват, да убиват и т.н.“, каза депутатът и изброи как са гласували българските евродепутати, като единствено Николай Бареков е гласувал против тази резолюция.

Вчера от „Атака“ обявиха, че ще подготвят нормативни предложения евродепутатите да се отказват от заплатите си. Волен Сидеров подчерта, че евродепутатите са с огромни заплати, но никой не знае те какво правят:

„Аз предложих и ще го оформя и законодателно, и като юридическа формула, че този, който се кандидатира за евродепутат, да декларира, че парите, които взима над средната българска заплата, ще отиват в специален фонд за подпомагане на болни деца. Ако някой не иска да направи това, да не се кандидатира за евродепутат. Или ако не иска, но се кандидатира – да излезе и да обясни защо не иска да дарява тези пари“.

Сидеров сравни конгреса на ГЕРБ с 13-ия конгрес на БКП и се обърна към ГЕРБ: „Ако искат да приличат на БКП, то нека да върнат цената на тока, водата и парното, както бяха тогава“.

В ефира на "Хоризонт" лидерът на "Атака" разкритикува БНР и БНТ. Според него дневният ред на медиите се разминава с този на обществото.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС и САЩ се договориха за митата

Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% за всички стоки. Това обяви американският президент Доналд Тръмп след среща с председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в курорта Търнбъри в Шотландия.  До спешните разговори се стигна, след като Тръмп определи 30 процентни мита от 1 август за всички стоки от ЕС. И..

публикувано на 27.07.25 в 21:13

Пожарът в Пирин превзе над 6000 декара, но не застрашава населените места

Пожарът в Пирин продължава да се разраства в североизточна посока към Кресна, но опасност за населените места и домовете на хората към момента няма. Локализиран е другият пожар, който избухна следобед на територията на община Симитли. Няколко вили и земеделски сгради в крайната махала на града "Дрънкалица" изгоряха. : Над 5000 декара горска..

публикувано на 27.07.25 в 21:07

Националният съвет на БСП прие отчетите за дейността на ръководените от левицата министерства

Националният съвет на БСП прие отчетите за дейността на ръководените от левицата министерства, както и за дейността на народните представители от коалицията.    32 законопроекта, 120 въпроса към изпълнителната власт, 86 предложения между първо и второ четене на закони, 68 от които са били приети - така изглежда в числа отчета на депутатите от..

публикувано на 27.07.25 в 21:00

Пожар в РСМ близо до границата с България

Екип кюстендилски пожарникари е изпратен на границата със Северна Македония заради пожар при съседите, който е в близост до нашата територия, съобщиха от Областната дирекция на полицията. Пожарът е установен от частната наблюдателна кула в с. Еремия, която е на самата граница.  Информацията на пожара в Северна Македония беше, че е много близо до..

публикувано на 27.07.25 в 19:58
обеля метро

Заради пожар е спряно е движението на 2 автобуса, обслужващи метростанция "Обеля"

Поради възникнал пожар временно е спряно автобусното движение в участъка на бул. "Панчо Владигеров" и ул. "Обелско шосе", двупосочно на линии 31 и 81. Автобусите ще се отклоняват по обходни маршрути. Към момента Метростанция "Обеля" се обслужва само от автобусна линия 81. Освен това, поради пожар по ул. София, между Банкя и квартал..

публикувано на 27.07.25 в 19:50
Румен Радев

Президентът за липсата на нова техника за гасене по въздуха: Безхаберие и снишаване

"Утре нашите ВВС ще разполагат само с 1, максимум 2 "Кугар"- а и един "Ми-17". Докато дойдат тези всичките, нашите села, много от тях, изгоряха.  Искам да напомня, че миналата година, точно по това време, парламентът прие решение, с което задължи Министерския съвет да закупи специализирана техника за пожарогасене по въздуха. Оттогава досега -..

публикувано на 27.07.25 в 19:42

Главния път София - Варна - временно затворен заради пожар

Пожар във Великотърновско затвори главния път София - Варна.  Запалили са се сухи треви край Ново село.  Екипи на "Пътна полиция" затвориха участъка при разклона за село Добромирка.  В посока Варна автомобилите се пренасочват през Бяла черква - Михалци - Мусина. В посока София обходът е през Пушевски кантон.  На място има и противопожарни екипи...

публикувано на 27.07.25 в 19:40