Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Леона Асланова: Иновациите не са само в технологиите

Леона Асланова
Снимка: Валентина Томова

"Дори да не го очакваме, бъдещето ни връхлита и никога не сме подготвени за него. Можем да оценяваме само миналото. Трудно се оценяват неща, които не са се случили." Това мнение изрази в предаването "Хоризонт до обед" Леона Асланова, създател на първата иновационна агенция у нас, която организира на 21 февруари международния форум „Innovation Explorer“.

Страната ни се готви за изданието през 2019 година вече цяла година, защото лекторите са световноизвестни личности и преговорите с тях вървят дълго и бавно, поясни тя. Кампанията за самото събитие започва 6 месеца по-рано. Форумът си поставя за цел да изследва лимитите на познанието, границите на човешкото и на технологичното и дали технологиите се развиват извън нашия контрол. 

Този въпрос се очертава като все по-важен за човечеството предвид дигиталната епоха, в която живеем и автоматизацията, коментира Леона Асланова:

„Технологиите, както Артър Кларк казваше, добрите технологии, са почти неразличими от магията. Тоест, хората не ги разбират, и като не ги разбират, се плашат от тях. В малка страна като България, която доста изостава от свят, в който Китай посади памук на Луната, американците искат да колонизират Марс, случват се подземни тунели със свръхбързи влакове и т.н., все още не се усеща такава тежест от разбирането колко бързо върви промяната в света в момента, но технологиите наистина са страшни и ние трябва да се подготвим да ги разбираме по-добре.“

Снимка: innovationexplorer.bgМитология е това, че иновациите са само в технологиите. Обичайно, когато говорим за иновации, говорим за масов феномен и голяма социална промяна, категорична е Леона Асланова. „Не знам дали помните как през 90-те години Арнолд Шварценегер, който увлече хиляди младежи да влязат във фитнес залите и да тренират, вместо да взимат наркотици. Това е иновация. Добрите примери за прогрес и развитие не са само в технологиите.“

В Римската империя са имали формула за бетон, която впоследствие изчезва за столетия и бива преоткрита - дава друг пример Асланова. „Така че човешкият прогрес не е линеен и тъй като живеем в технологична революция, трябва да знаем какво предстои.“

Къде е границата на човешкото в свят, в който ни предстои да имаме в себе си дигитални импланти и къде са границите на технологиите, когато един робот или роботизирана система стане по-умна от човек? – на тези въпроси се очакват отговори в рамките на „Innovation Explorer“ през февруари.

„В панела „Хора“ са ярки индивидуалности - хора, които са иноватори сами по себе си – чрез характера си, постиженията си, вярванията си дори. Докато в панела „Технологии“ сме поканили изобретатели, които вече са комерсиализирали продуктите си и те са изумителни – като принтиране на човешка тъкан и други такива“, очерта посоките на технологичния форум неговият организатор Леона Асланова. 

Цялото интервю е в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38