Страната ни се готви за изданието през 2019 година вече цяла година, защото лекторите са световноизвестни личности и преговорите с тях вървят дълго и бавно, поясни тя. Кампанията за самото събитие започва 6 месеца по-рано. Форумът си поставя за цел да изследва лимитите на познанието, границите на човешкото и на технологичното и дали технологиите се развиват извън нашия контрол.
Този въпрос се очертава като все по-важен за човечеството предвид дигиталната епоха, в която живеем и автоматизацията, коментира Леона Асланова:
„Технологиите, както Артър Кларк казваше, добрите технологии, са почти неразличими от магията. Тоест, хората не ги разбират, и като не ги разбират, се плашат от тях. В малка страна като България, която доста изостава от свят, в който Китай посади памук на Луната, американците искат да колонизират Марс, случват се подземни тунели със свръхбързи влакове и т.н., все още не се усеща такава тежест от разбирането колко бързо върви промяната в света в момента, но технологиите наистина са страшни и ние трябва да се подготвим да ги разбираме по-добре.“
Митология е това, че иновациите са само в технологиите. Обичайно, когато говорим за иновации, говорим за масов феномен и голяма социална промяна, категорична е Леона Асланова. „Не знам дали помните как през 90-те години Арнолд Шварценегер, който увлече хиляди младежи да влязат във фитнес залите и да тренират, вместо да взимат наркотици. Това е иновация. Добрите примери за прогрес и развитие не са само в технологиите.“
В Римската империя са имали формула за бетон, която впоследствие изчезва за столетия и бива преоткрита - дава друг пример Асланова. „Така че човешкият прогрес не е линеен и тъй като живеем в технологична революция, трябва да знаем какво предстои.“
Къде е границата на човешкото в свят, в който ни предстои да имаме в себе си дигитални импланти и къде са границите на технологиите, когато един робот или роботизирана система стане по-умна от човек? – на тези въпроси се очакват отговори в рамките на „Innovation Explorer“ през февруари.
„В панела „Хора“ са ярки индивидуалности - хора, които са иноватори сами по себе си – чрез характера си, постиженията си, вярванията си дори. Докато в панела „Технологии“ сме поканили изобретатели, които вече са комерсиализирали продуктите си и те са изумителни – като принтиране на човешка тъкан и други такива“, очерта посоките на технологичния форум неговият организатор Леона Асланова.
Цялото интервю е в звуковия файл.
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...