„Важно е какъв е човекът, а не каква религия изповядва, на кой бог се кланя или пък от коя страна идва. Важно е какво носи в себе си, какво е сърцето му.“
„Не определям хората по това каква религия изповядват. Не мисля, че това е нещо, което дори си заслужава да бъде обсъждано. Това е по същия начин да кажеш: „Аз не харесвам хората, дето носят 42 номер обувки или пък имат дълги мигли, или някаква такава подобна щуротия. Не е нещо, което изобщо да е на масата за обсъждане, особено в наши дни.“
„Аз съм против спазването на ритуалите, без да разбереш смисъла на ценностите, на морала, който носи религията.“
Това казват жители на София в анкета, посветена на Деня на религиите. За богомолците вярата е призвание и те намират път към храма, водени от жаждата на душите си. Стремежът към духовен живот понякога се появява в по-късен етап от житейския цикъл. Такава е историята на отец Илия Илиев, свещеник в храм „Свети Георги Победоносец“ в софийското село Мърчаево, разположено на около 17 км югозападно от столицата.
Спортна травма преобразява живота на младеж и го превръща в свещеник
Преди да стане духовник, младият мъж е практикувал източни бойни изкуства. В миналото е тренирал и бокс. Сериозна спортна травма преобръща живота му и става причина да потърси пътя към Бога. Днес отец Илия не съжалява за своя избор, а изтъква, че новото призвание му дава увереност, покой, любов към хората и смирение.
„Бях парализиран с десния крак. Готвех се тогава за голямо състезание - европейско първенство. Прекалих с тренировките, на десния крак ми се парализира един нерв. Лекуваха ме около два месеца по болници. Лечението не показа особени резултати. Отидохме с моята съпруга на Рилския манастир и там казах, че искам да бъда свещеник, пред мощите на свети Иван Рилски, и че ще поправя живота си, обещах. Допреди това бях и аз буен младеж, като всички останали и моля Бог да прости което съм извършил досега и ако може да ме изцери. Така се случи“, разказва отец Илия.
Младите хора са много обезверени и затова често посягат към наркотиците, смята свещеникът. „Ето този глад се усеща. Няма кой да я преподаде тази религия, тази насоченост. Нещата трябва да започнат първо от семейството и после вече да може ние да ги приобщаваме.“
Вярващите могат да помогнат на свещениците да станат по-добри
Много вярващи, особено по-младите, се боят да кажат, че са християни - някои от изпитват неудобство, дори срам, ако се наложи да обяснят в какво вярват. Отец Антоний Милушев - богослужител в Патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“, отбелязва, че младите хора не липсват в Божия храм:
„Много е трудно един човек да влезе в храма. Особено ние, българите, по традиция сме си недоверчиви. Но влезе ли, е голяма радост. За съжаление, и ние малко от време на време ги отблъскваме - самите свещеници. Но това трябва да кажа и на младите, и на старите: "Не съдете Бога заради нас! Ако вие сте вярващи, помогнете на нас, грешните свещеници, и ние да станем малко по-добри". Защото Богът е един вчера, днес и утре. За съжаление, невинаги даваме добър пример, но това е защото сме хора. Църквата не е музей за светци, а лечебница за грешници!“
Още по темата слушайте в звуковия файл.Владимир Веков е многопластов човек. Работи като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..
ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..