Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отец Антоний Милушев: Църквата не е музей за светци, а лечебница за грешници

Църквата "Св. Димитър" в Никола Козлево
Снимка: Никола Смиленов

„Религията е нещо съкровено, твърде лично. Не трябва да носим на челото надпис каква религия изповядваме. Живяла съм в чужбина, където съм видяла хората колко лесно живеят и общуват помежду си с много голяма свобода и никой не страда от предразсъдъци. Там съм срещала хора от Африка, Китай, Индия. Нито за миг не съм видяла нещо различно в излъчването им, освен една прекрасна усмивка, независимо от цвета на кожата.“

„Важно е какъв е човекът, а не каква религия изповядва, на кой бог се кланя или пък от коя страна идва. Важно е какво носи в себе си, какво е сърцето му.“

„Не определям хората по това каква религия изповядват. Не мисля, че това е нещо, което дори си заслужава да бъде обсъждано. Това е по същия начин да кажеш: „Аз не харесвам хората, дето носят 42 номер обувки или пък имат дълги мигли, или някаква такава подобна щуротия. Не е нещо, което изобщо да е на масата за обсъждане, особено в наши дни.“

„Аз съм против спазването на ритуалите, без да разбереш смисъла на ценностите, на морала, който носи религията.“

Това казват жители на София в анкета, посветена на Деня на религиите. За богомолците вярата е призвание и те намират път към храма, водени от жаждата на душите си. Стремежът към духовен живот понякога се появява в по-късен етап от житейския цикъл. Такава е историята на отец Илия Илиев, свещеник в храм „Свети Георги Победоносец“ в софийското село Мърчаево, разположено на около 17 км югозападно от столицата. 

Спортна травма преобразява живота на младеж и го превръща в свещеник

Преди да стане духовник, младият мъж е практикувал източни бойни изкуства. В миналото е тренирал и бокс. Сериозна спортна травма преобръща живота му и става причина да потърси пътя към Бога. Днес отец Илия не съжалява за своя избор, а изтъква, че новото призвание му дава увереност, покой, любов към хората и смирение.

„Бях парализиран с десния крак. Готвех се тогава за голямо състезание - европейско първенство. Прекалих с тренировките, на десния крак ми се парализира един нерв. Лекуваха ме около два месеца по болници. Лечението не показа особени резултати. Отидохме с моята съпруга на Рилския манастир и там казах, че искам да бъда свещеник, пред мощите на свети Иван Рилски, и че ще поправя живота си, обещах. Допреди това бях и аз буен младеж, като всички останали и моля Бог да прости което съм извършил досега и ако може да ме изцери. Така се случи“, разказва отец Илия.

Младите хора са много обезверени и затова често посягат към наркотиците, смята свещеникът. „Ето този глад се усеща. Няма кой да я преподаде тази религия, тази насоченост. Нещата трябва да започнат първо от семейството и после вече да може ние да ги приобщаваме.“

Вярващите могат да помогнат на свещениците да станат по-добри

Много вярващи, особено по-младите, се боят да кажат, че са християни - някои от изпитват неудобство, дори срам, ако се наложи да обяснят в какво вярват. Отец Антоний Милушев - богослужител в Патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“, отбелязва, че младите хора не липсват в Божия храм:

„Много е трудно един човек да влезе в храма. Особено ние, българите, по традиция сме си недоверчиви. Но влезе ли, е голяма радост. За съжаление, и ние малко от време на време ги отблъскваме - самите свещеници. Но това трябва да кажа и на младите, и на старите: "Не съдете Бога заради нас! Ако вие сте вярващи, помогнете на нас, грешните свещеници, и ние да станем малко по-добри". Защото Богът е един вчера, днес и утре. За съжаление, невинаги даваме добър пример, но това е защото сме хора. Църквата не е музей за светци, а лечебница за грешници!“

Още по темата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52