Гласуването по подобрения вариант на сделката е насрочено за идния вторник, като е добре известно, че основният проблем е т.нар "предпазен механизъм" за ирландската граница.
В интервю за "Събота 150" Матю Уайтинг, преподавател в университета в Бирмингам и експерт по въпросите на Северна Ирландия, обясни какво представлява "предпазният механизъм" и защо той е толкова спорен:
"В момента, тъй като Ирландия и Обединеното кралство са част от общия пазар, те могат да търгуват напълно безпроблемно през границата, без митнически проверки. Но след като Обединеното кралство напусне ЕС, според сделката на Тереза Мей, ще има 18- месечен преходен период, през който да се договори търговско споразумение. Възможно е обаче да не се стигне до споразумение и в края на този период да възникнат митнически проверки по границата между Република Ирландия и Северна Ирландия, защото Обединеното кралство няма повече да бъде част от ЕС. Това може да доведе до нарушаване на мирния процес и на споразумението от Разпети петък. „Предпазният механизъм“ е вид застрахователна полица, която гласи: „Ако сделка не бъде договорена до края на 2020 година, тогава Северна Ирландия трябва да остане в митническия съюз, за да не възникне граница между Република Ирландия и Северна Ирландия, а вместо това границата се измести в Ирландско море между Англия, Шотландия и Уелс.“
- Ясно е, че без получаването на „правни гаранции“ от Брюксел, че „предпазният механизъм“ ще бъде само временна краткосрочна мярка, Тереза Мей трудно ще получи подкрепа за своята сделка. Какви са все пак шансовете тя да изкопчи нещо повече от Брюксел?
"Това е трудният въпрос. Тереза Мей е в много трудна позиция. Юнионистите отказват да подкрепят всяка сделка, освен ако „предпазният механизъм“ не бъде ограничен във времето. Съвсем наскоро видяхме, че единствената причина Мей да остане премиер беше благодарение на вота на 10-те депутати от Демократичната юнионистка партия. Тереза Мей работи върху идеята за ограничаване на времето за „предпазния механизъм“, но в момента ирландското правителство е силно против. Дъблин казва, че ограничение във времето не може да има, че застрахователната полица трябва да е за неопределен период от време, до постигане на търговско споразумение. Мишел Барние също каза, че не би направил нищо за времево ограничение на „предпазния механизъм“. През седмицата обаче полският външен министър предложи Брюксел да преосмисли позицията си и да определи 5-годишен срок на действие на „предпазния механизъм“. Ирландия бързо отхвърли това предложение, но има признаци, че някои страни в ЕС приемат позицията на Великобритания. Официално обаче това няма да се случи. А това означава, че Тереза Мей едва ли ще намери решение до 29 март. Ето защо мнозина смятат, че ще бъде необходимо отлагане на датата за Брекзит."
Матю Уайтинг отговори и на въпроса колко опасен е Брекзит с цялата тази несигурност за мирния процес в Северна Ирландия:
"Мисля, че вероятно начинът, по който Брекзит застрашава Северна Ирландия, едва ли ще се изрази във връщане към насилието. По-вероятно е засилване на поляризирането на общностите в Северна Ирландия, които и без това са доста разединени. Единствените формирования, които подкрепят Брекзит, са юнионистките групировки. Демократичната юнионистка партия бе за Брекзит. Ълстърската юнионистка партия бе против, но с оглед на резултатите от референдума сега е за реализирането на Брекзит. Двете националистически партии пък са против Брекзит. Поглед към това кой как гласува в Северна Ирландия показва, че националистите и католиците преобладаващо гласуваха против. При протестантите голяма част гласува за оставане в ЕС, но мнозинството гласува за напускане. При вече съществуващите разделения в Северна Ирландия, Брекзит става голям проблем и по-труден за решаване, и то във време, когато северноирландската политика е не върви наникъде, тъй като няма функциониращо правителство вече повече от две години.
Уайтинг поясни какво представлява споразумението от Разпети петък:
"Споразумението от Разпети петък сложи край на 25-30 годишен конфликт в Северна Ирландия между католическите националисти от една страна, които искат Северна Ирландия да се обедини с останалата част от остров Ирландия, и протестантите юнионисти, от друга страна, които искат Северна Ирландия да остане част от Обединеното кралство. Конфликтът е познат най-вече заради насилието от страна на Ирландската републиканска армия /ИРА/, бореща се против британската армия и лоялните й протестанти. Споразумението от Разпети петък се основава на подялбата на властта. С него на Северна Ирландия се дават отделно правомощия от британския парламент в Уестминстър да взема свои решения и гарантира подялбата на властта от всички групи - протестанти и католици, националисти и юнионисти. И двете страни имат право на вето, така че да спират предложения от другата страна, които не харесват. Дава се и известно право на Република Ирландия за влияние в някои сфери в Северна Ирландия. Споразумението е един балансиран акт, който дава право на всеки да изрази мнението си и в същото време да контролира какво прави другият. Така хората се насърчават да се откажат от насилието и да преследват целите си чрез политиката. Проблемът е, че тези групи имаха големи трудности да се споразумеят да работят заедно и да си сътрудничат. Проблеми като политическото самоопределяне и идентичност пречат на съвместната работа и периодично водят до кризи в политическия живот. Отказът на двете групи да работят заедно периодично води до кризи. Както споменах, Северна Ирландия няма правителство вече повече от две години."
- Когато говорим за тази политическа идентичност в общ план, Брекзит явно води до все по-голяма поляризация. Проучване на общественото мнение показва, че само един на всеки 16 британци не е наясно дали иска или не иска Брекзит, докато един на всеки пет няма ясна партийна ориентация. И още нещо, друга анкета показва, че една трета от привържениците на оставане в ЕС биха се разочаровали, ако техен близък роднина сключи брак с твърд привърженик на напускането на ЕС. Как бихте коментирал тази факти?
"Има много различни теории как и по какви линии Брекзит разделя британците. Пределно ясно е, че по-възрастните предпочитат Брекзит повече от по-младите. Това води до възмущение сред младите, че трябва да живеят с последиците от Брекзит в дългосрочен план заради решението на по-старите поколения. От друга страна работническата класа, по-долните социално-икономически групи предпочитат Брекзит, но има и хора от средната класа и от елита, които също са за Брекзит. Така че този тип политически различия, които не са дефинирани по партийна линия, са много по-трудни за решаване, отколкото чисто партийната политика, тъй като са много по-сложни.
Смята ли Матю Уайтинг, че Брекзит ще промени коренно британската политика?
"Неизбежно промени ще настъпят на някакво ниво. Но доколко фундаментално политиката ще бъде прекроена, е трудно да се прогнозира. Британските институции са много стари и устойчиви. Имаме двупартийна система от толкова дълго време! В същото време виждаме как тази двупартийна система се разпада в подхода към Брекзит. Но все пак ще бъде неразумно да кажа, че ще настъпи фундаментална промяна в дългосрочен план.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Животът на папа Франциск не е в опасност, обяви медицинският екип, който се грижи за светия отец в болница "Джемели" в Рим. Папата беше хоспитализиран на 14-и февруари. Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия екип, каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в този момент има опасност за живота..
Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист в цялата Смолянска област. Областта е на второ място в страната по смъртност, причинена от онкологични заболявания. Основна причина за това е липсата на специалисти в региона. Едва преди месец Диагностичният център към областната болница успя да..
Животът на папа Франциск "все още не е извън опасност", обяви медицинският екип, който се грижи за Светия отец в болницата "Джемели" в Рим. Папа Франциск беше хоспитализиран на 14 февруари. Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия папа Франциск екип каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в..
При нападение с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин тази вечер е бил тежко ранен един човек. Жертвата е откарана в болница. В петък вечерта между посолството на САЩ и Мемориала на Холокоста в Берлин един човек е бил тежко ранен с нож. Полицията и службите за спешна помощ са на мястото на инцидента с многобройни патрули, за да..
Президентът на Полша Анджей Дуда ще пътува до Съединените щати, за да се срещне с президента Доналд Тръмп в събота, заяви дипломатически източник пред Полската агенция по печата (PAP). Според информацията, срещата се очаква да се състои в Белия дом в 13.30 ч. местно време. Други полски медии обаче споделиха, че двамата лидери може да се..
Украйна трябва да участва в бъдещите преговори за мир - за това са се договорили украинският президент Володимир Зеленски и германския канцлер Олаф Шолц в телефонен разговор. Киев трябва да има място на масата за преговори, се казва в изявлението на германското правителство, цитирано от Ройтерс. В същото време американският президент Доналд Тръмп..
Кметът на Сандански Атанас Стоянов е провел работна среща с началника на полицейското управление, охранителна полиция и ветеринарни лекари от Агенцията по безопасност на храните във връзка с отравянето на над 15 бездомни кучета в курортния град. Първите сигнали за намерени мъртви, или агонизиращи животни в градския парк са били подадени от..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..