В началото на миналата година НСОРБ инициира процес по внасяне на промени в Закона за водите, които се отнасяха до общински язовири, които не могат да бъдат обгрижвани от общините. Измененията влязоха в сила през юли миналата година. Беше създадена и правна възможност общините да прехвърлят на държавата свои язовири, които не могат да поддържат. За целта беше създадено Държавно предприятие "Управление и стопанисване на язовири", което да се грижи за всички нежелани от общините язовири.
„Това, което пречи, е прехвърлянето на публична общинска собственост на държавно предприятие. Обструкцията идва от Министерството на регионалното развитие и благоустройството“ поясни Гуджеров в предаването „Хоризонт до обед“.
„Съвместно с Министерството на икономиката е изготвен закон за изменение и допълнение, който регламентира и дава възможност общините да се разпореждат с язовирите като публична общинска собственост, което към момента е изтъкнато като основна пречка за прехвърлянето. Сега се предвижда прехвърлянето да се осъществи чрез договор за дарение между Общината и съответния областен управител“.
119 общини са заявили прехвърлянето към държавата на 2721 язовира. „Проблемна е ситуацията – заявили са предаването на язовирите, защото не са в състояние да инвестират средства в привеждането на тези съоръжения в изправно състояние, защото такива пари няма“.
„Язовири, които са опасни и не са в добро техническо състояние, и сега предприятието може да поеме грижата за тях“, уточни Гуджеров.
Павел Гуджеров изрази надежда, че в „бърз оперативен порядък нещата ще се изгладят и се надяваме законодателите да внесат тези предложения за поправка в Закона за водите и Закона за общинската собственост“.
„Към този момент и докато собствеността на язовирите не се прехвърли към държавното предприятие, отговорността за съоръженията носят общините и санкциите ни са към тях. Фактически те са собственикът на този етап“. Това поясни Петър Горновски, председател на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
Той съобщи, че има списък с над 400 язовира, които се нуждаят от спешен ремонт, и подчерта факта, че повечето язовирни съоръжения са строени през 50-те години на миналия век и се нуждаят от ремонти.
„Проблемът възниква заради различно тълкуване на текста от различните ведомства. Това прави несигурна правната рамка на процеса и той е блокирал“, каза Искрен Веселинов, председател на парламентарната комисия по регионална политика. В рамките на десет дни бихме могли да внесем законопроекта и той да се гледа по реда на правилника на Народното събрание.
„Трябва да имаме положителни становище от страна на отговорните ведомства и да имаме политическа воля това да мине по бързата процедура".
Всички гледни точки от предаването чуйте в звуковите файлове.
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..