Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народното събрание окончателно преструктурира правителствената болница "Лозенец"

| обновено на 01.02.19 в 12:54
Снимка: Ани Петрова, БНР

Народното събрание окончателно промени статута на болница "Лозенец" от правителствена в "Многопрофилна болница за активно лечение". Собственик на капитала ще е Министерството на здравеопазването.

С решението се дава възможност за преструктурирането на лечебното заведение в търговско дружество. С приетите изменения болница "Лозенец" ще запази акредитацията си като Университетска болница към Медицинския факултет на Софийския университет.

Решението предизвика нееднозначни реакции в парламента.

От левицата изразиха несъгласие болница "Лозенец" да е търговско дружество. Според доктор Георги Йорданов е под въпрос бъдещото функциониране на болницата.

"Не може болница със 140 легла с 800 човека персонал да се издържа".

Доктор Даниела Дариткова от ГЕРБ защити възможността за оптимизиране на управлението на болница "Лозенец":

"Това, че министерството на здравеопазването ще управлява болница "Лозенец" и евентуално управлението ще се поеме от СУ, във всички случаи ще се намерят по-добри мениджърски решения“.

Въпросителните останаха след като финансовият министър Владислав Горанов постави под въпрос възможността СУ да поеме ръководството заради натрупаните дългове на правителствена болница без допълнителна субсидия, която не е предвидена в закона:

"На мен не ми е известно да има утвърдена от правителството, или от който и да било инвестиционна програма в мащабите, в които тя се анонсира".

Здравният министър Кирил Ананиев обаче смята, че болница "Лозенец" няма да е в тежест на СУ след като дълговете на болницата  са намалени от 36 на 13 млн. лева, благодарение на отпуснатите от правителството 23 млн. лева:

"СУ няма да се занимава с издръжката на болницата от дейността и това лечебно заведение ще си издължи сумите, които дължи на кредиторите".

Без решение на министъра на здравеопазването и МС, другият, който ще управлява болницата, няма да има право да се разпорежда с нейното имущество, решиха още депутатите.

Според законопроекта именно Алма Матер трябва да управлява болничното заведение. С вкарани между първо и второ четене изменения се записват в закона множество правила, при които ще могат университетски болници - държавна собственост, да бъдат давани за управление на университетите. Въвеждат се и редица отговорности на висшите училища, които управляват болници.

Одобрените промени предвиждат още, че всички разпоредителни сделки с активи на държавните болници над 10 хиляди лева и отдаване под наем ще трябва да стават със санкцията на министъра на здравеопазването.

Първоначалната идея за болница „Лозенец“ беше тя вече да не е правителствена, а да стане първата многопрофилна болница за комплексно лечение на деца. Това доведе до реакция от Софийския университет, от където заявиха, че това ще попречи на студентите им да се обучават в болницата, а също ще отнеме акредитацията на Медицинския факултет на университета. Правителството промени решението си и реши да създаде отделна детска болница.

През декември стана ясно, че кабинетът ще погаси част от дълговете на болница „Лозенец“ с 23 милиона лева. В момента задълженията ѝ остават над 30 милиона след като изплащането на инвестициите за ремонт и ново оборудване спряха да се плащат от Министерския съвет.

Във времето на парламентарния контрол на депутатски въпроси ще отговарят петима министри. Министърът на финансите Владислав Горанов ще даде информация за подготовката и приемането на общинските бюджети, най-много са въпросите към здравния министър Кирил Ананиев, който ще отговаря на въпроси за трансплантационното лечение у нас. Пет са въпросите към министъра на културата Боил Банов, между които за състоянието на кораба-музей "Радецки" и ремонта на покрива на Националната библиотека "Кирил и Методий".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Полицаи спасиха възрастен мъж от пожар в село Петревене

Полицаи от РУ Луковит са спасили през изминалата нощ възрастен мъж от пожар в къща в село Петревене. Сигналът за  пожара е подаден малко пред 2.00 ч. Първи на мястото на горящата къща в село Петревене е пристигнал автопатрул на РУ Луковит. Полицейските служители са чули викове за помощ от горящо помещение в къщата, което ги е..

публикувано на 11.02.25 в 14:02

Родители се обявиха против задължителен час по религия

Родители се обявиха срещу идеята за въвеждане на задължителен учебен час по религия в средните училища у нас, лансирана от отделни политици. Над 500 души са се подписали под отвореното писмо, което е изпратено до  Министерството на образованието, парламентарната просветна комисия и Институцията на омбудсмана. Наскоро просветният..

публикувано на 11.02.25 в 14:01
Владимир Береану

Владимир Береану: Йоханис подаде оставка, за да не загуби привилегии - пожизнена пенсия и къща

Има просто обяснение за подадената оставка на президента на Румъния Клаус Йоханис. И това е, че в парламента се събраха достатъчно гласове за импийчмънт, който трябваше днес да се гласува, коментира журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. "Разбра се, че има мнозинство и по румънския закон трябва да се направи референдум и хората..

публикувано на 11.02.25 в 13:59

Увеличението на пенсиите от 1 юли би трябвало да бъде с около 8,5%

Осъвременяването на пенсиите от първи юли тази година би трябвало да е с около 8,4 - 8,5 процента, ако се приложи Швейцарското правило, записано в Кодекса за социалното осигуряване. Това сочат данните и изчисленията към момента.  По рано днес Националният осигурителен институт обяви, че ръстът на средния осигурителен доход за миналата година е 210 лева,..

публикувано на 11.02.25 в 13:48
Арх. Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Активизацията точно сега по случая "Опълченска" е повече политическа

Активизацията точно сега по случая с "Опълченска" е повече политическа, отколкото да е в полза на хората . Това каза пред БНР арх. Иван Шишков, бивш служебен министър на регионалното развитие и благоустройството и бивш архитект на столичния район "Триадица". "В един момент е направена тази проверка и никой не е разбрал, че е направена. ... Въпросът..

публикувано на 11.02.25 в 13:27
Илия Лазаров

Илия Лазаров: Решението на Тръмп за митата няма да се отрази на България

Решението на президента Тръмп да наложи мита на вноса на стомана и алуминий от средата на март няма да се отрази на България - това каза пред БНР депутатът от Европейската народна партия Илия Лазаров, който е и единственият български евродепутат член на комисията по международна търговия в Европейския парламент: "На България няма да се..

публикувано на 11.02.25 в 13:27

ВСС отложи произнасянето си по сигнала на съдия Тодоров за натиск от прокуратурата

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отложи със седмица произнасянето си по сигнала на съдия Мирослав Петров за оказан натиск от страна на прокуратурата, заради решението му да не отнеме автомобила на Ивайло Цветков - Нойзи. Липса на кворум: ВСС не изслуша съдията, който не отне колата на Нойзи След като изслушаха съдията от..

публикувано на 11.02.25 в 13:07