Слушател на програма "Хоризонт" обаче повдигна въпрос, свързан със застраховката на пътниците в градският транспорт.
„Когато човек си извади карта за градския транспорт, на гърба й пише, че след като валидираш картата - това ще послужи евентуално при някакво застрахователно събитие, ако се случи такова. В повечето превозни средства няма такива апарати - може би в над 60-70% от тях липсват такива апарати, на които да се валидира картата, която е за градския транспорт“, посочи той и подчерта, че ситуацията е различна, „когато човек си вземе билетче“, тъй като си „дупчи билетчето и това нещо му служи като документ при евентуално застрахователно събитие“.
Според него, „няма смисъл да се пише нещо на гърба“ на картата, „което не може да влезе в действие“.
Всички валидни документи за пътуване в градския транспорт осигуряват застраховка на пътниците при пътно-транспортно произшествие, независимо дали в превозното средство има апарат за чекиране на документа, обясни общинският съветник Зафир Зарков - член на комисията по транспорт в Столичният общински съвет.
„Тук категорично можем да кажем, че няма основание и не бива да се притесняват всички, закупили редовни превозни документи - независимо дали е карта или билет за еднократно пътуване – ползват естествено и правата като застрахователен документ. Това дали са валидирани или не - по никакъв начин не прави тяхната валидация нелегитимна съответно при злополука при застрахователите“, уточни Зарков. Той посочи още, че новата система за таксуване в градският транспорт в столицата ще обхване всички превозни средства на територията на града.
„Около 800 превозни средства оперират на територията на град София. Всички те ще бъдат оборудвани с валидиращи устройства и тогава ще може да бъдат таксувани или по време на изминато разстояние пътниците в градският транспорт, когато имат еднократни пътувания, съответно ще има и карти за по-дълги периоди, но всичко това в момента вече е в ход“.
Новата система ще дава възможност на пътниците да си купуват превозните документи и през интернет, като се очаква „така познатото билетче да отиде в историята, защото системата ще позволява да бъде заплащано съответно по време или по изминато разстояние“, добави Зарков, според когото и гратисчиите в градския транспорт ще намалеят, тъй като смарт системата предвижда да бъдат закупени и видеокамери.
"Които на практика има идея да бъдат използвани за преброяване на пътниците в превозните средства, които ще дават ясна представа между валидираните и броя на лицата във всяко превозно средство, което ще бъде допълнителен ориентир за контролите в градският транспорт“.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях. В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..
От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в Комисията по обществен ред и сигурност в СОС между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..
"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците. Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за нововъведенията на "предприемачите..
Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори. Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..
"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Конституционният съд допусна за разглеждане по същество и обедини в едно петте искания за частично и пълно касиране на изборите за 51-во Народно..