Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Димитров: Договорът за добросъседство трябва да се изпълнява по-енергично и резултатно

Проф. Ангел Димитров
Снимка: БНТ

Седмица след историческия вот в гръцкия парламент за Преспанското споразумение, в Скопие вече се говори за предсрочни избори заедно с президентските. Според професор Ангел Димитров - първият посланик на България в Скопие - е категоричен, че в това „въобще няма изненада“, защото за предсрочни избори се говори още преди ратификацията в гръцкия парламент. За БНР той обясни:

„Това е характерно за всяка държава, в която има по-остро политическо противопоставяне – винаги, когато наближат едни избори и следващите от друг характер не са далеч, почва да се говори, че биха могли да се проведат по едно и също време. В конкретния случай обаче има особена двойнственост на ситуацията –  може да се смята, че линията на Заев сега е на върха си. От тази гледна точка, шансовете да бъдат спечелени едни такива предсрочни избори не са малки и вероятно са доста привлекателни за част от управляващата партия и нейните партньори във властта. В същото време обаче от ЕС доста ясно подсказаха, че Македония не се нуждае от предсрочни избори, а от сериозна работа за приближаване към стандартите, към изискванията на европрисъединителния процес“.

Досегашният президент на Македония Георге Иванов е „доста губеща фигура във всички посоки. Вероятно няма да се кандидатира сега за нов мандат“, коментира Димитров в предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“. Той изтъкна, че политическата позиция на ВМРО- ДПМНЕ като цяло е в „относително слаба позиция“, въпреки че продължава да има привърженици. В предсрочните избори обаче винаги има риск, отбеляза той:

„Затова се смята, че при една победа на президентските избори, шансът за удължаване на властта и чрез едни преждевременни предсрочни парламентарни избори може да бъде много по-голям. Има връзка между тези нагласи за една цялостна победа. Но такъв вид и избори, при доста спорната подкрепа за всичко, което се случва в последно време в разговорите между Скопие и Атина….“.

През изминалата седмица премиерът на Заев поне два пъти заяви, че България се бори за Македония. Дипломатът коментира, че „не се съмнява в искреността" му:

„Не се съмнявам дори, че са създадени много добри лични отношения между него и премиера Борисов. Не се съмнявам, че и между двамата министри на външните работи има създаден добър професионален контакт. Но един внимателен анализ на събитията в република Македония подсказва, че дълбинните нагласи там все още са много силни, все още не са преодолени и затова заложеното в Договора за добросъседство трябва да бъде изпълнявано още по-активно, по-енергично и по-резултатно“.

В икономическата сфера вече има „доста видим напредък“, отбеляза той. Забелязва се и „разтваряне на контактите в широката културна сфера“, но, според Димитров, липсва „доброто взаимоотношение между медиите от двете страни“:

„Все още виждам, че много македонски медии не са се отказали от старите си нагласи и възпроизвеждат онова, което Договорът за приятелство и добросъседство иска да види променено“.

В Гърция националистът Панос Каменос заявяваи, че Преспанското споразумение всъщност няма да влезе в сила, защото България ще се притесни, че ѝ крадат езика. Дипломатът коментира:

„Още преди ратификацията имаше разнопосочни изказвания от гръцки политици. Едни се радваха, че границата си е по-добре да имат македонци, отколкото българи и обратното - други съвсем в прав текст си говориха, че това не са никакви македонци, а са си българи. Тези нагласи по различен начин се изговарят, но в крайна сметка за нас е по-важно е друго - посещението на Ципрас в Белград непосредствено преди ратификацията и разбира задоволството, изразявано от президента Вучич в Белград, че за тях промяната на името не е никакъв проблем и те веднага ще признаят новата държава. Това подсказва, че са много силни онези нагласи за запазване силната за модерната епоха връзка между Гърция и Сърбия. Тази връзка подсказва за една друга политическа констелация и интереси на Балканите, която ни отвежда далеч по на Североизток. Тези сигнали са много по-важни и доста по-смущаващи!“

Ако формацията на Зоран Заев загуби президентските избори в Македония, „това ще бъде изключително лош сигнал и за резултата от следващите парламентарни избори“, изтъкна първият ни посланик в Скопие. Той отчете, че между албанските партии в Македония има противоречия, както и между македонските. На битово ниво има етническо противопоставяне, но албанското политическо представителство винаги е поддържало линията на европейска и евроатлантическа интеграция на страната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Петков

Петков: Зависимостта в политиката се оказа най-големият порок

"Зависимостта в политиката се оказа най-големият порок! Тъжно ми беше, колеги от ГЕРБ, днес да ви гледам. При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски!".  Това написа съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков в социалната мрежа Facebook след изявлението на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Според поста на Петков днешното изявление е било..

публикувано на 26.11.24 в 13:14

БСП – Велико Търново: Няма масово напускане на членове, числото 92 е фалшиво

Общинското ръководство на БСП във Велико Търново определи като фалшива новина обявеното масово напускане на 92 членове на партията в града. Общинските съветници на БСП намаляха с един, след като Петко Тюфекчиев, един от обявилите се, че напускат, става независим съветник. Миналата седмица Петко Тюфекчиев заяви в предаването "12+3" по..

публикувано на 26.11.24 в 13:00

Български бизнесмен обвинен от европрокуратурата за опит за измама с китайски селскостопански машини

Европрокуратурата обвини български бизнесмен заради опит за измама с китайски селскостопански машини, които се опитал да представи за български. В Софийския окръжен съд е предявен иск за опит за измама по европейски проект за близо 2 милиона евро. Случаят е от 2021 година когато Министерството на планирането на Република Конго обявява..

публикувано на 26.11.24 в 12:33
Среща между представители на коалиция БСП-Обединена левица и партиите

БСП: Да потърсим не най-възрастния, а най-подходящия кандидат за председател на НС

БСП-Обединена левица преговаря в парламента за събиране на мнозинство, което да реши безизходната ситуация, в която се оказа 51-ото Народно събрание. Социалистите са поканили всички политически формации на среща без ГЕРБ и ДПС-Ново начало. На срещата дойдоха само от "Възраждане" и МЕЧ. ИТН са отказали, а от ПП-ДБ са изпратили писмо, че остават..

публикувано на 26.11.24 в 12:25
Наградите на Български дарителски форум

БДФ ще връчи наградите "Корпоративен дарител", във фокуса на вниманието са трудните каузи

Днес - 26.11, от 17 часа ще се проведе официалната церемония по връчване на годишните награди "Корпоративен дарител" на Българския дарителски форум. За 19-та поредна година ще бъдат отличени дарители и общественозначими каузи. Тази година във фокуса на вниманието ще бъдат трудните каузи в дарителството , обясни пред БНР Боряна Кирилова, БДФ...

публикувано на 26.11.24 в 12:16

Борисов оттегля кандидатурата си за премиер

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че оттегля кандидатурата си за премиер.  На брифинг в централата на партията той призова ПП-ДБ да съобщят кой е равноотдалеченият им кандидат за министър-председател и  отправи остри критики към ПП-ДБ и писмената им позиция, в която заявяват, че Борисов е неприемлив за премиер и че няма да участват в търговия..

публикувано на 26.11.24 в 12:14
Н.Пр. Хисаши Мичигами

Н.Пр. Хисаши Мичигами: Японският бизнес се завръща в България

Не трябва да се толерира агресията на Русия, която нарушава върховенството на закона.  Това заяви пред БНР посланикът на Япония у нас Н.Пр. Хисаши Мичигами. "Въпреки че Европа и Азия са отдалечени една от друга, сигурността в регионите не бива да се разглежда поотделно. Макар да не ми се иска, не е невъзможно някой ден подобна агресия да..

публикувано на 26.11.24 в 12:05